Koronavirus komplikuje diplomacii. Zahraniční návštěvy politiků v roce 2021 jsou nejisté

Ústavní činitelé zatím nemají kvůli nejasné situaci kolem pandemie koronaviru příliš představu, na jaké pracovní zahraniční cesty se příští rok vydají.

Prezidentu Miloši Zemanovi hradní diplomacie na rok 2021 přesunula plánované návštěvy z letoška. Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli epidemii zatím počítá jen s účastí na bruselských jednáních Evropské rady. Konkrétní termíny nemají ani oficiální návštěvy ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) by se měl mimo jiné v únoru zúčastnit setkání na úrovni slavkovského formátu, v květnu pak konference předsedů Parlamentů EU v Německu. Vyplývá to z informací jednotlivých úřadů.

Diplomatické cesty státníků jsou omezeny celosvětově již letos, situace nebude jiná ani na počátku roku. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka se letos neuskutečnily například plánované cesty do Itálie, Bulharska nebo na setkání prezidentů zemí Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Hradní diplomacie se proto většinu z letošních plánů snaží přesunout na příští rok. Zeman by tak mohl například navštívit Itálii nebo Bulharsko. Konkrétní termíny cest ale zatím kvůli nejasné situaci stanoveny nebyly. Výjimkou je summit prezidentů V4, který chce současná předsednická země Polsko uspořádat v únoru.

Zeman se letos chystal také navštívit summit Číny s východoevropskými zeměmi 17+1, byl ale zrušen kvůli pandemii. Čína ho poté chtěla uspořádat videokonferenčně, konečné rozhodnutí zatím nepadlo. Český prezident také neodjel na oslavy výročí konce druhé světové války v Moskvě, na kterých původně přislíbil účast. Pokud by byl podle Jindráka příští rok na oslavy pozván, bude Pražský hrad účast zvažovat.

Pandemie letos omezila i návštěvy cizích státníků v Česku. Na příští rok byla podle Jindráka přesunuta cesta německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. V plánu je také, že by do Prahy mohl přijet srbský prezident Aleksandar Vučić.

Zahraniční cesty se budou vyvíjet podle pandemie koronaviru i u premiéra Babiše. "V tuto chvíli předseda vlády počítá pouze s účastí na zasedáních Evropské rady v Bruselu," sdělilo ČTK tiskové oddělení úřadu vlády. Na rok 2021 byly přesunuty některé multilaterální akce, kterých se Babiš měl účastnit, například Asia-Europe Meeting či Expo 2020. "Jeho účast v příštím roce však bude nově zvažována v aktuálním kontextu," dodal úřad.

Vzhledem k pandemii nemají konkrétní termíny ani cesty šéfa diplomacie Petříčka. "Počítáme s přesunem části cest, které se neuskutečnily v roce 2020, například do Kanady. V plánu jsou v tuto chvíli jen pravidelná jednání Rady ministrů zahraničí v Bruselu či Lucemburku nebo ministerská jednání V4 pod hlavičkou polského předsednictví (například jaro 2021)," sdělilo ČTK tiskové oddělení resortu.

Vondráčkův plán zahraničních cest čítá setkání předsedů Parlamentů Česka, Slovenska a Rakouska 18. až 19. února v Rakousku a 10. až 11. května konferenci šéfů Parlamentů EU v Berlíně. V plánu jsou dále návštěvy Saska, Švýcarska a Lichtenštejnska, Polska a Slovenska.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ani další senátoři podle mluvčí horní komory Sue Nguyen v tuto chvíli pracovní cesty do zahraničí neplánují. "Pokud se situace zlepší, předseda bude zvažovat destinace tak, aby za prvé podpořily české podnikatele a za druhé posílily spolupráci mezi demokratickými a svobodnými zeměmi," sdělila ČTK.

Letos by se také měl uskutečnit summit Severoatlantické aliance (NATO), na kterém by se měla poprvé představit nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Termín zatím podle ministerstva obrany stanoven nebyl. Není tak ani jasné, kdo by Českou republiku zastupoval.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček ministerstvo zahraničí Andrej Babiš Miloš Zeman Miloš Vystrčil (ODS) diplomacie Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy