Asociace krajů vyzvala dnes na videokonferenčním jednání se zástupci vlády k obnovení činnosti Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) kvůli situaci kolem covidu-19. ČTK to po jednání řekl místopředseda asociace a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD).
Pro návrh podle něj hlasovalo deset hejtmanů, tři se zdrželi. K aktivaci krizového řízení vyzývají opoziční strany i koaliční sociální demokraté, proti je premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého je dostačující činnost vládní rady pro zdravotní rizika.
Běhounek uvedl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) prezentoval zástupcům krajů data ohledně nákazy, ale také predikce a modely. "Nejsou vůbec příznivé a někteří hejtmani přišli s návrhem, že by se měly začít řešit záležitosti krizového řízení. Vyústilo to v návrh na obnovení činnosti krizového štábu a deset hejtmanů hlasovalo pro, tři se zdrželi," řekl ČTK Běhounek. Prahu zastupoval náměstek, který hlasovat nemohl, dodal.
Vojtěch podle Běhounka na jednání na návrh nijak nereagoval. Běhounek uvedl, že na videokonferenci se probírala řada dalších technických věcí. "Jak zajistit, když se situace bude dále vyvíjet, činnost v našich nemocnicích, odběrová místa, otázky fungování kontaktů a spojení na centrální řídicí tým. My řešíme pragmatické a praktické otázky tak, aby to fungovalo, abychom toho udělali co nejvíc. Ale jsou situace, kdy už nemáme jako hejtmani kompetence," dodal.
Na zřízení krizového štábu se naposledy neshodla vláda v pondělí, podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) narazili sociální demokraté na nesouhlas koaličního partnera hnutí ANO. Babiš v pondělí uvedl, že svolání štábu "není na stole", protože funguje rada pro zdravotní rizika, ve které jsou zastoupeni všichni zainteresovaní ministři.
Hamáček byl na jaře druhým šéfem krizového štábu. Na jeho působení v čele štábu postavila ČSSD svou kampaň před říjnovými krajskými volbami. Podle některých vyjádření opozice se nyní Babiš obává, aby ho v závěru předvolební kampaně Hamáček nezastínil. Hamáček dnes odmítl, že by o svolání ÚKŠ usiloval kvůli reklamě. "Já na rozdíl od některých kolegů považuji politiku jako službu, ne jako marketing. ÚKŠ je poradní orgán vlády, nesedí v něm ministři, ale náměstci a experti. Doporučuje a koordinuje. Vláda pak přijímá strategická rozhodnutí. To je postup v době krize," napsal dnes na twitteru.
ÚKŠ byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl zřízen o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. Původně kabinet změnil pravidla, aby štáb mohl vést tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a nynější vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, po dvou týdnech se vedení ujal Hamáček.
Související

Vláda bude s Asociací krajů jednat o daních, dopravě či zdravotnictví

Jihočeský hejtman Kuba zůstane v čele Asociace krajů, změnil se místopředseda
Asociace krajů ČR , kraje , Vláda ČR , jiří běhounek , Jan Hamáček
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 1 hodinou

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 1 hodinou

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 3 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 4 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 5 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 6 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek