Ve Sněmovně se dnes odpoledne sešli ke druhému jednání o budoucí vládě lídři koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka by mohli probírat i rozdělení ministerstev mezi obě koalice. Nehovořilo by se však o konkrétních jménech, ale pouze o rozdělení jednotlivých úřadů.
Na prvním jednání si strany minulý týden dohodly další harmonogram schůzek a vytvořily šest programových týmů. "Jednotlivé skupiny už zasedají, budeme zjišťovat, jak jsou na tom a případně řešit, co z nich vyplynulo," řekl novinářům Gazdík, který jedná za STAN ve skupině určené pro školství a kulturu. "Budeme spolu mluvit po tom jednání. Většina členů expertní skupiny jsme se setkávali v odborných skupinách ve školství, na té změně je shoda," uvedl.
Koalice dosud vylučovaly, že by jednaly o rozdělení ministerstev, dnes by se však touto otázkou podle Gazdíka zabývat mohly. "Předpokládám, že by dnes tato debata mohla nastat," uvedl. Odmítl ale komentovat spekulace, podle kterých by měl být kandidátem na ministra školství. "Ve veřejném prostoru už se toho objevilo tolik, že by v té patnáctičlenné vládě měla koalice Spolu asi 27 ministrů a Piráti a STAN dalších 15," řekl.
Nechtěl ani přiblížit, s čím na vyjednávání přijdou Piráti se STAN. "Nebudu říkat konkrétní číslo, dokud se nedohodneme. A není to o konkrétních jménech. Dvě koalice si přidělí počty, případně k nim konkrétní resorty a pak budou jednání uvnitř těch koalic. Jména budou poslední," uvedl.
Vítězná koalice Spolu a ve volbách třetí koalice Pirátů se STAN se v sobotu 9. října bezprostředně po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. Dojednat program i koaliční dohodu chtějí strany do 8. listopadu, kdy se poprvé sejde nová Sněmovna.
Související
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
Poslanecká sněmovna , Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) , Starostové a nezávislí (STAN) , Česká pirátská strana
Aktuálně se děje
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
včera
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
včera
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
včera
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
včera
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
včera
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
20. srpna 2026 21:57
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
20. srpna 2026 21:00
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
Již 29 let uplyne na konci srpna od tragického úmrtí britské princezny Diany při dopravní nehodě ve francouzské Paříži. Navzdory tomu stále prahnou novináři po informacích o události, která otřásla celým světem. Bratr zesnulé Diany se nyní rozhodl prolomit mlčení.
Zdroj: Lucie Podzimková