Měsíční prodloužení nouzového stavu padlo. Komunisté schválí jen 17 dnů

Komunisté se přiklánějí k prodloužení nouzového stavu o 17 dnů, řekl dnes odpoledne na tiskové konferenci ve Sněmovně předseda jejich poslanců Pavel Kováčik. Chtějí, aby se o počtu dnů hlasovalo vzestupně. V takovém případě KSČM nepodpoří prodloužení stavu nouze o méně než zmíněných 17 dnů, doplnil Kováčik. Vláda žádá dolní komoru o prodloužení do 25. května, nyní nouzový stav trvá do čtvrtka.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

"Víme, že je zatím k dispozici několik návrhů. Některé strany navrhují týden, některé deset dnů, hovoří se o 17, vláda chce 25 dnů. My chceme, aby se o počtu dnů hlasovalo vzestupným způsobem. Přikláníme se k 17 dnům. Až jak se vyvine vlastní hlasování, tak jsme připraveni nepodpořit méně než 17 dnů," řekl Kováčik. Doplnil, že poslanecký klub KSČM je připraven jednat v okamžiku, kdy by bylo ve Sněmovně nutné jednat o případném zkrácení či dalším prodloužení nouzového stavu.

Komunisté zároveň po vládě chtějí, aby do 10. května představila návrh legislativních změn, které by umožňovaly zajištění centrálních nákupů ochranných prostředků zejména od českých výrobců. Do 5. května by pak kabinet měl předložit návrh opatření, která budou přijata na základě zákona o ochraně veřejného zdraví po ukončení stavu nouze.

"Zvážili jsme jak ta rizika zdravotní, to znamená epidemiologická, ale i výhrady, které jsou k tomu, jak nakupovat materiál. Jsme přesvědčeni, že vláda má už dostatek zkušeností s tím, jakým způsobem má zajistit materiály. Jestli máme správně ověřené informace po vystoupení zejména ministra zdravotnictví, tak zásoby základních ochranných materiálů jsou na takové výši, že je potřeba ještě prodloužit stav nouze i z důvodu nákupu. To je realita, ale na druhou stranu jsme přesvědčeni, že může vláda nám předložit návrhy, které by umožňovaly po skončení stavu nouze řešení podle zákona o ochraně veřejného zdraví," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Prodloužení nouzového stavu do 25. května je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) "jediné smysluplné řešení". Opoziční ODS a SPD navrhují prodloužit stav nouze o sedm dnů, hnutí STAN do 10. května.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zasahovali u starosty Řeporyjí Pavla Novotného

28.05.2020 21:10 Policisté a hasiči dnes zasahovali kvůli nálezu podezřelé obálky na úřadě pražské městské části…

Poslanci se poprvé od epidemie sešli na ústních interpelacích

28.05.2020 18:57 Poprvé od vypuknutí epidemie nového koronaviru se dnes poslanci sešli ve Sněmovně na pravidelných…

Hejtmanka Jermanová (ANO) žádá policii, aby opět posoudila oznámení v…

28.05.2020 17:42 Aktualizováno Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se minulý týden obrátila na policii, aby…

Zeman podepsal zákony: 500 korun i pro společníky malých s.r.o., strážníci…

28.05.2020 16:00 Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy