MF chce podle Bartoška dál financovat kompenzace na úkor krajů

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) trvá na tom, aby byl kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným vyplácen jako vratka daně, což připraví obce a kraje o část příjmů. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek to po dnešní schůzce s ministryní uvedl v tiskové zprávě.

K úpravě vládní podpory chce proto přesvědčit poslance, kteří budou o předpisu vráceném Senátem rozhodovat příští týden. Podle Schillerové však není možná změna, kterou navrhuje Bartošek. Způsobila by zastavení vyplácení kompenzačního bonusu, ale i zpochybnila dosud vyplacené peníze, sdělila Schillerová ČTK.

Bartošek uvedl, že dnešní schůzka se Schillerovou nepřinesla žádnou změnu. "Přitom stačí použít rozpočtovou rezervu a začít ze státního rozpočtu obratem vyplácet příspěvek fyzické osobě," uvedl. Tímto způsobem podle něj lze vyplatit peníze OSVČ i malým společnostem s ručením omezením. "Tuto variantu zákon zná, nemusí se nic měnit a obce nemusí doplácet třetinu peněz a poté čekat na to, zda na ně zůstane či nezůstane nějaká dotace, aby tím zalepily díru ve svém rozpočtu," dodal Bartošek.

Podle Schillerové Bartošek navrhuje, aby kompenzační bonus byl výdajem státního rozpočtu. Počítá také s tím, že pokud nebude označen výslovně jako dotace, nebudou se na něj vztahovat rozpočtová pravidla, ale daňový režim jako dosud. "Tak tomu ale není a výsledek bude obdobný, jako kdyby šlo o dotaci. S takovou změnou koncepce nelze souhlasit. Finanční správě není a nikdy nebyla svěřena kompetence k poskytování dotací, neboť je soustavou orgánů, které ze zákona správnost poskytnutých dotací naopak kontrolují," uvedla Schillerová.

Příspěvek je nyní koncipován jako vratka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, která patří mezi sdílené daně. Výnosy ze sdílených daní putují nejen do státního rozpočtu, ale i do rozpočtů obcí a krajů. Vyplácení příspěvku tak má mít podle Schillerové na státní rozpočet dopad 26,1 miliardy korun, na daňové příjmy obcí 9,9 miliardy a krajů 3,5 miliardy korun. Resort chce obcím a krajům výpadek kompenzovat dotacemi na investice.

Návrh na kompenzační bonus pro malé firmy v minulém týdnu vrátil Senát Sněmovně, mimo jiné právě proto, že by měl dopad na příjmy obcí a krajů. Senát požaduje, aby byl vyplácen jen ze státního rozpočtu. Bartošek chce přesvědčovat poslanecké kluby, aby nepodpořily vládní variantu předpisu.

Podle ministryně by Bartoškův návrh způsobil, že by bonus nemohla vyplácet Finanční správa. "Sami podnikatelé se přitom již na počátku úvah o nastavení kompenzačního bonusu vyslovili právě pro administraci Finanční správou formou daňového bonusu, a to z důvodu zajištění rychlé, včasné a administrativně nenáročné pomoci," uvedla Schillerová. Přijetí návrhu by vyplácení zastavilo, ale i zpochybnilo to, co již bylo vyplaceno, dodala.

Místopředseda lidovců varuje, že obcím a krajům budou miliardy chybět na běžné provozní záležitosti, například podporu sportu, zajištění autobusové dopravy či provoz knihoven a školek. "Tyto peníze musí zůstat obcím, které za ně mimo jiné dají práci místním lidem," uvedl. Dotace pro obce podle Bartoška nejsou řešením. "Musíme si uvědomit, že dotace rozhodně nedostanou všichni, dostane se jen těm, kdo splní kritéria a budou vybráni. Co budou dělat obce, které na dotaci nedosáhnou?" řekl.

Související

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

Více souvisejících

Jan Bartošek Ministerstvo financí Alena Schillerová kraje

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Po povodních je pod vodou 35 obcí. Rakušan jim slíbil pomoc s volbami

Ministerstvo vnitra aktivně spolupracuje se starosty a hledá řešení neobvyklých podmínek v zaplavených oblastech. Poskytuje jim konkrétní podporu, aby zajistili nadcházející volby. Ministr vnitra Vít Rakušan ve Sněmovně zdůraznil, že stát pomůže s tím, co obce nebudou schopny zvládnout samy. 

včera

Petr Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi potrvá roky, prohlásil Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi bude podle prezidenta Petra Pavla trvat měsíce až roky, a vláda by měla výrazně podpořit starosty, nejen finančně, ale i v souvislosti s blížícími se volbami, které proběhnou o nadcházejícím víkendu. Prezident to uvedl po návštěvě severní Moravy a Slezska, kde si prohlédl škody způsobené povodněmi v Bohumíně, Opavě, Krnově, Mikulovicích a Jeseníku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

důchody

Důchody se od příštího roku zvýší. Poroste i minimální mzda, zavede se jedna superdávka

Vláda dnes na základě příslušných statistických údajů schválila řádnou valorizaci důchodů pro příští rok. Od ledna 2025 se tedy zvýší všechny důchody, tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Průměrný starobní důchod se zvýší o 358 Kč a dosáhne tak hodnoty 21 080 Kč. Současně platí, že za posledních 10 let důchody vzrostly o 18 % více než inflace.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael stanovil nový cíl válečného tažení v Pásmu Gazy

Izrael rozšířil své válečné cíle v Pásmu Gazy o zajištění návratu obyvatel do obcí na severu Izraele, které byly evakuovány kvůli útokům libanonského radikálního hnutí Hizballáh. O tomto kroku informovala kancelář izraelského premiéra, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Putin nařídil armádě, aby byla druhou největší na světě

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil navýšení počtu vojáků v ruských ozbrojených silách o 180 000, čímž jejich celkový počet dosáhne 1,5 milionu. Příslušný dekret, zveřejněný na oficiálních stránkách, vstoupí v platnost 1. prosince. Uvedla to agentura Reuters s tím, že Putin chce mít po Číně druhou největší armádu na světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy