Ministr kultury Zaorálek varoval před změnami ve stavebním zákoně

Před změnami stavebního zákona během projednávání ve Sněmovně dnes varoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). To, co se odehrává s návrhem ve Sněmovně, podle jeho slov vzbuzuje obavu, že ze zákona zmizí i to minimum, které bylo dohodnuto ohledně památek a kulturního dědictví. Také varoval před prostorem pro korupci, který je podle jeho slov enormní.

Sněmovna opět projednává návrh nového stavebního zákona ve druhém čtení, kdy poslanci můžou vznášet své pozměňovací návrhy.

Již dříve vzala Sněmovna za základ k projednávání návrh svého hospodářského výboru, který počítá s úplným převodem stavební správy pod stát. Tento záměr čisté stavební správy v návrhu zákona již dříve byl, ale ministerstvo pro místní rozvoj od něj po jednání se svazem měst a obcí ustoupilo.

Velká míra změn v rámci projednávání stavebního zákona se podle ministra negativně podepisuje na přehlednosti a srozumitelnosti toho, co právě leží na stole. Posouvá se do stavu, který nerespektuje uzavřené kompromisy. V některých případech, kdy má ze strany úřadů stačit kvalifikovaná nečinnost, je podle něj enormní prostor po korupci. Může jít například o návrh na zavedení automaticky generovaných rozhodnutí. "A proto závěr o protikorupčním potenciálu navrženého zákona jako celku i z tohoto pohledu považuji s vědomím tohoto pozměňovacího návrhu za velmi sporný," uvedl ministr kultury.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale upozornila, že automaticky generované rozhodnutí vládní návrh neobsahuje a jde o poslanecký pozměňovací návrh. Poslanec ANO Adam Kalous řekl, že jde o návrh jeho a jeho stranického kolegy Martina Kolovratníka a je si vědom toho, že jde o sporný bod.

"Řada stavebních kulturních památek a kulturních nemovitostí v památkových rezervacích a památkových zónách má hodnoty v drobnostech, v detailech, bez kterých by se celková hodnota těch staveb podstatně snížila," uvedl jako příklad. Pokud má stavební zákon za cíl zjednodušit postupy a snížit byrokratickou zátěž, pak podle ministra hrozí, že na ochranu těchto detailů nebude čas ani prostor. "A ono se to míjí právě s tou regulací, která vyplývá z projednávaného stavebního zákona," dodal.

"Někteří z kolegů zde hovoří o revoluci, kterou jednotlivé pozměňovací návrhy mají přinést nebo již přinesly. A já se ptám - skutečně tady na půdě Poslanecké sněmovny dohlédneme důsledků těchto změn, změn těchto revolucí, které tu koncepci vládního návrhu takto zcela revolučně mění?" ptal se Zaorálek.

Rozpaky nad komplexními pozměňovacími návrhy, kterých je ve Sněmovně víc, a dalšími návrhy vyjádřila i Zaorálkova stranická kolegyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. "Takovéto věci nemají vznikat na koleně a mají být opravdu vládní legislativou od a do zet,“ řekla.

Poslanci by dnes měli stavební zákon i návrh souvisejících změn v ostatních zákonech posunout do závěrečného schvalování. To by se mohlo odehrát na dubnové schůzi. Poté musí zákon ještě projednat Senát.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek zákony Poslanecká sněmovna Klára Dostálová Kateřina Valachová

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy