Jindrák zodpovídá za vztahy s Ruskem. Do Česka by podle něj mohl přijet Putin

V pondělí se vládní kabinet usnesl na jmenování ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka zmocněncem pro konzultace s Ruskem. Jeho povinností bude jednat s Moskvou o nových vztazích, které jsou momentálně mezi oběma státy na bodu mrazu.

"Měl bych být spojujícím článkem pro jednání s Ruskem,“ nechal se slyšet dlouhodobý diplomat v rozhovoru pro ČT24. Na vzniku jeho funkce se domluvili prezident, premiér a šéfové resortu zahraničí a vnitra. Jindrák vidí hlavní problém v tom, že jediným ústavním činitelem, který měl možnost se setkat s ruským prezidentem Vladimír Putinem, je jeho český protějšek Miloš Zeman.

"Máme zájem mít vztahy na nejvyšší úrovni, ale nedokážu teď říct, jestli by jel prezident Zeman do Ruska nebo prezident Putin k nám,“ řekl zmocněnec. Tématem, na němž by Praha s Kremlem mohly najít shodu, je podle něj například otázka registrace nemovitostí na území druhého státu, jelikož tato agenda spadá v Rusku do kompetencí hlavy státu.

Rusové odmítají jednat s Čechy jako rovný s rovným

Česko-ruské vztahy zažily v posledních letech výrazné zhoršení. Resort zahraničí se proto rozhodl v květnu navrhnout Moskvě konzultace k jejich vyřešení, a to v souladu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Jednání se ale neuskutečnila, přičemž Češi namítají, že s nimi Rusové odmítají jednat jako rovný s rovným.

"Nemyslím si, že by mělo docházet k ponižování České republiky nebo zpochybňování historických témat, jako je rok 1968 a podíl bývalého Sovětského svazu (na invazi do Československa – pozn. red.). Když nebude prostor si porozumět, tak ty rozhovory skončí,“ posteskl si Jindrák, který zamýšlí udělat analýzu česko-ruských vztahů, které v současné době v podstatě ani neexistují.

Kauze se sochou maršála Koněva

Problém může spočívat v odstranění sochy maršála Koněva, k němuž se uchýlili zastupitelé Prahy 6, a k němuž začátkem duna skutečně došlo navzdory nelibosti ruské strany. Vládní zmocněnec se proto nechal slyšet, že přesně to je důvodem, proč se česká diplomacie rozhodla zahájit dialog s Moskvou.

"To, co se stalo, je nepřijatelné. Čeští diplomaté budou muset při nadcházejících jednáních velice vážně vysvětlovat a vysvětlit, jak se chystají situaci napravit,“ vyjádřil se ke kauze s Koněvem šéf ruského resortu zahraničí Sergej Lavrov.

Pro Rusy je porážka Nacistického Německa ve 2. světové válce, jakož i osvobození Evropy, velkým celospolečenským tématem. "My nevíme, co by ruská strana chtěla slyšet v souvislosti s pomníkem maršála Koněva. To by mělo být předmětem dalších jednání,“ konstatoval Jindrák.

"Mobil na ministra zahraničí Sergeje Lavrova nemám. Věřím ale, že je to o osobní komunikaci, když se s někým potkám, porozumíme si, tak si vyměníme čísla mobilů. Tady ale nebyla možnost ani si porozumět, když jsme se nepotkali,“ bilancoval česko-ruské vztahy a podotkl, že ve hře je i spolupráce mezi tajnými službami obou států.

Související

Rudolf Jindrák

Jindrák se oficiálně ujal funkce českého velvyslance na Slovensku

Funkce velvyslance České republiky na Slovensku se dnes oficiálně ujal Rudolf Jindrák. Před polednem předal prezidentce Zuzaně Čaputové pověřovací listiny. Nástupní audience nového velvyslance se konala v sídle hlavy slovenského státu. Součástí byl slavnostní ceremoniál na nádvoří prezidentského paláce, kde vojáci prezidentské čestné stráže zahráli českou hymnu.

Více souvisejících

Rudolf Jindrák Rusko maršál Koněv Osvobození Sergej Lavrov Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy