MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu sumy dostaly právní kanceláře hlavně kvůli řešení zakázek na informační systémy, zbývající zhruba desetinu peněz si rozdělili čtyři poradci ministryně Jany Maláčové (ČSSD). Vyplývá to ze seznamu na webu úřadu.

Poradce ministryně a dvojka na pražské kandidátce sociálních demokratů Matěj Stropnický na seznamu není. Podle informací, jež resort zveřejnil, patří mezi zaměstnance ministerstva a plat mu stanovila Maláčová, která je volební lídryní ČSSD v Praze.

Letos v prvních šesti měsících Maláčová svým čtyřem poradcům na hodinu platila buď 325, nebo 400 korun. Dohromady to bylo 431.400 korun. V týmu byla ekonomka Ilona Švihlíková, analytik odborové konfederace Martin Fassmann, právník a člen Legislativní rady vlády Jan Kudrna a expertka na bezpečnost práce Libuše Bělohlávková. Poradce Stropnický patří podle ministerstva mezi zaměstnance, je v kabinetu ministryně v pracovním poměru s pracovní smlouvou a pobírá plat.

"Platový tarif určuje a objem prostředků na plat navrhuje ministryně práce a sociálních věcí, a to na základě daných pravidel dle příslušných pracovněprávních předpisů (podle katalogu prací ve veřejných službách a podle tabulek)," uvedlo ministerstvo v odpovědi podle zákona o přístupu k informacím, kterou zveřejnilo na webu. Podle ní Stropnický vydělává 61.280 korun měsíčně. Náplní jeho práce je „systémová koordinace a metodické usměrňování stěžejních celospolečenských systémů a politik s rozsáhlým vnitřním členěním, s širokými vazbami na jiné obory služby s celostátní působností a předurčující chování nejširších skupin osob v zásadních oblastech“.

Maláčová a Stropnický sklidili nedávno kritiku za přítomnost při inspekci práce v jedné z firem. Fotografie z akce zveřejnili na sociálních sítích. Kritici mluvili o předvolební kampani, podle nich neměl poradce ministryně k účasti na kontrole oprávnění. Ministerstvo v odpovědích uvedlo, že Stropnický účastníkem inspekce nebyl, ale Maláčová si ho kvůli jeho agendě vyžádala jako doprovod. Resort napsal, že pracovníci u kontrol mají povinnost mlčenlivosti, její případné porušení ale neprošetřoval.

V prvním pololetí ministerstvo vydalo také téměř dva miliony za zastupování u antimonopolního úřadu kvůli zakázkám na informační systémy. Dalších 363.000 korun stály konzultace kolem uzavírání smluv na pokračování provozu nynějších systémů.

Ministerstvo informace o poradenství a právních službách zveřejňuje od roku 2013 podle vládní strategie boje s korupcí. V minulém volebním období za ně utrácelo ročně desítky milionů. Nejvyšší byly výdaje v roce 2018. Činily skoro 110,8 milionu korun. Tehdejší zástupci resortu uváděli, že úřad sám tolik právníků či expertů nemá a musí je kvůli různým akcím najímat. Maláčová po svém nástupu do funkce částky razantně seškrtala. V roce 2019 v prvním pololetí výdaje spadly na 2,25 milionu. Od té doby za půlrok nepřekročily pět milionů.

Související

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve firmách. Podle ní její přítomnost při inspekčních akcích zvyšuje zájem o téma pracovních podmínek. Řekla to dnes novinářům. Uvedla, že její poradce Matěj Stropnický má pracovní agendu na starosti a přesvědčuje se o situaci v praxi.

Více souvisejících

Matěj Stropnický Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy