Státní organizace budou moci zaměstnancům částečně hradit stravenkový paušál z Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Počítá s tím návrh vyhlášky, kterou ministerstvo financí předložilo Legislativní radě vlády. Vyhláška by měla nabýt účinnosti současně se stravenkovým paušálem, který je součástí projednávaného daňového balíčku.
Ministerstvo financí o tom informovalo na internetu. Na soukromé firmy, které budou moci stravenkový paušál jako alternativu ke stravenkám poskytovat, se vyhláška nevztahuje.
Stravenkový paušál je součástí daňového balíčku, který obsahuje dále zrušení superhrubé mzdy, zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků nebo snížení sazby spotřební daně z motorové nafty. Paušál navrhlo MF jako alternativu ke stravenkám. Lidé by místo poukázek dostávali hotové peníze. Podle dřívějšího vyjádření MF zavedení stravenkového paušálu bude výhodné pro zaměstnance, zaměstnavatele i restaurace. Naopak na něm budou tratit stravenkové firmy, kterým se sníží zisky z provizí od zaměstnavatelů a restaurací. Podle Asociace provozovatelů poukázkových systémů může zavedení stravenkového paušálu znamenat pro státní rozpočet výpadek 20 miliard korun.
"Bude záležet na rozhodnutí každé státní instituce, zda přejde na stravenkový paušál nebo bude svým zaměstnancům zajišťovat stravování dosavadním způsobem. Pokud zvolí peněžní příspěvek, nebude muset platit nesmyslné poplatky za odběr stravenek a zbaví se zbytečného papírování. A odpadnou také problémy s uplatnitelností stravenek v okolí pracoviště, ostatně třetina restaurací je vůbec nebere," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Příspěvek z FKSP na stravenkový paušál bude moci stejně jako u stravenek a závodního stravování dosáhnout maximálně 45 procent. Podle dosavadních pravidel si může zaměstnavatel uplatnit jako daňově uznatelný náklad až 55 procent ceny jídla nebo poskytnuté stravenky, maximálně však 70 procent z hodnoty stravného na pracovní cestě trvající pět až 12 hodin. Zbývající část ceny jídla nebo hodnoty stravenky si sice zaměstnanec doplácí z čisté mzdy, ale na tuto část je umožněno přispět z FKSP. I nadále ale tento příspěvek nesmí přesáhnout 45 procent příspěvku na stravování.
Vyhláška MF také státním organizacím do budoucna umožní hradit z FKSP část příspěvku za své zaměstnance na účet dlouhodobých investic, s jehož zavedením počítá novela podnikání na kapitálovém trhu. Účet dlouhodobých investic bude daňově zvýhodňován podobně jako penzijní či životní pojištění.
Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. Stravenky dostává kolem 1,3 milionu lidí.
Související

Sjednocení snížených sazeb DPH na 13 procentech by zvedlo inkaso o 1,6 miliardy Kč

Ministerstvo zhoršilo výhled ekonomiky, očekává letos pokles HDP o 0,5 procenta
Ministerstvo financí , Stravenky
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Vražda v Praze: Podezřelý je dál v pátrání, objevily se o něm nové skutečnosti
Aktualizováno před 37 minutami

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má přes 4800 obětí, jejich počet bude dále stoupat
před 55 minutami

Tank Tomáš, na který se složili Češi, už byl nasazen do bojů na Ukrajině
před 1 hodinou

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste
včera

Google zapojí do vyhledávání umělou inteligenci. Chatovacího robota zpřístupní veřejnosti
včera

Evropská unie po zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus krizové reakce
Aktualizováno včera

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži
včera

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci
včera

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU
Aktualizováno včera

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění
včera

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou
včera

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci
včera

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu
včera

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země
Aktualizováno včera

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let
včera

Letadlo, které v lednu havarovalo v Nepálu, mělo v závěru letu potíže s motory
včera

O trojici Čechů nemá velvyslanectví v Turecku žádné zprávy
včera

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií
včera
Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Komentuje ekonom Kovanda.
Zdroj: Martin Hájek