Nezvykle vysoké odměny. Středočeští úředníci brali prémie až 85 tisíc měsíčně

Na středočeském krajském úřadu brali někteří zaměstnanci prémie až 85.000 korun měsíčně, oproti jiným krajům nezvykle vysoké. Uvedl to dnes server SeznamZprávy, tomu úřad poskytl informace o výši platů a odměn 20 lidí, o něž server požádal, částky ale nepřiřadil ke konkrétním lidem. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) dnes v reakci uvedla, že na udělování odměn nemá vliv, je to podle ní kompetence ředitele krajského úřadu, případně vedoucích odborů.

Jaroslava Jermanová
doporučujeme

Opoziční ODS vysvětlení považuje za alibistickou kličku a žádá hejtmanku, aby zdůvodnění zveřejnila.

Jeden z úředníků si podle serveru přišel téměř na 200.000 korun měsíčně, několik dalších kolem 150.000 korun měsíčně. Jeden z platů přesáhl za rok 2,3 milionu Kč. "Na otázky ohledně odměňování neodpovědělo ani tiskové oddělení kraje. Nevysvětlilo například, kdo a jakým způsobem o přiznání prémií rozhoduje," uvedl server. Mezi dvacítkou lidí jsou vedoucí odborů a oddělení, třeba PR poradce a bývalý vedoucí tiskového oddělení Marek Rejman. Na žádost o vyjádření k odměnám podle serveru nereagoval.

"Udělování mimořádných odměn není v kompetenci hejtmana kraje. Na výběr zaměstnanců, uzavírání pracovních smluv, ani na jakoukoli personální agendu spojenou se zaměstnanci krajského úřadu, tedy ani na poskytování a výši odměn, nemá žádný vliv. Toto je kompetence ředitele krajského úřadu, případně vedoucích jednotlivých odborů," řekla Jermanová.

Podle opozičního zastupitele Martina Kupky (ODS) středočeští občanští demokraté po vedení kraje požadují jasné vyjádření, zda se informace zakládají na pravdě, kdo vysoké odměny dostal a za co. "Jen tak lze rozptýlit pochybnosti jak veřejnosti, tak všech dalších zaměstnanců kraje, pro které je podobné chování dehonestací jejich práce," řekl Kupka.

Hejtmanka dodala, že požádala ředitele úřadu Jiřího Holuba, aby jí předložil systém přidělování odměn a vysvětlil a zdůvodnil vyplacené částky úředníkům zmíněným v článku. Řada z nich na krajském úřadě podle vyjádření hejtmanství již zaměstnaná není.

Podle zjištění serveru vedoucí úředníci v jiných krajích berou i s odměnami od 50.000 do 70.000 korun měsíčně, výjimečně to je až 75.000. "Když už dostávají prémie, tak ne pravidelně desítky tisíc měsíčně. Ale pouze čtvrtletně - a ještě mnohem nižší: třeba deset až 15 tisíc, výjimečně probleskne v tabulkách 30.000," informuje SeznamZprávy.

Holub uvedl, že na krajském úřadě je zaměstnáno 692 lidí, celkem zaměstnává Středočeský kraj 55.000 lidí. Porovnání s Plzeňským krajem je podle Holuba nepřiměřené, Středočeský kraj lze podle něj srovnávat pouze s hlavním městem Prahou. "Odměny jsou vždy udělované konkrétnímu zaměstnanci v souladu s objemem práce a zodpovědností s tím spojenou," řekl Holub.

V hlavním městě se platy většiny ředitelů magistrátních odborů za loňský rok pohybovaly nad jedním milionem včetně odměn. Nejvyšší roční plat měl jediný z ředitelů, a to zhruba 1,42 milionu. Příjmy části ředitelů však milionovou částku nepřekonaly. Pro srovnání, náměstci pražského primátora v loňském roce brali 1,360.956 korun.

Středočeský kraj také serveru nekonkrétně sdělil, že úředníci obdrželi odměny za úspěšné splnění specifikovaných úkolů, na stejný dotaz Plzeňský kraj u každého úředníka uvedl několik bodů, proč si bonusy zasloužil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Petříček: Češi budou moci s CK do Tuniska nadále bez testů na covid

25.09.2020 16:58 Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země…

Václav Krása je v karanténě, přerušil volební kampaň do Senátu

25.09.2020 16:19 Kandidát do Senátu Václav Krása (za Trikolóru) je v karanténě kvůli kontaktu s osobou nakaženou…

Důvěra v Zemana a vládu stoupla. Letos poprvé si polepšila i Sněmovna,…

25.09.2020 13:53 Důvěra v prezidenta v září stoupla o tři procentní body, nyní mu věří 46 procent lidí. Důvěra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama