Plánované snížení odvodů na pětinu by se mohlo týkat firem, jimž klesly tržby či odbyt o 30 procent meziročně od března do května. Při propadu poptávky by si musely nechat 90 procent zaměstnanců. Počítá s tím zatím poslední návrh další podpory z kurzarbeitového programu Antivirus, takzvaný režim C. ČTK o tom informoval Svaz průmyslu a dopravy. O přesném nastavení modelu C členové vlády jednají se zástupci zaměstnavatelů, zaměstnanců či Národní ekonomické rady vlády (NERV). Podoba podpory se tak postupně upravuje.
Program Antivirus obsahuje zatím dva druhy příspěvků na náhrady mezd. Tyto modely A a B by měl doplnit režim C. O něm začala vláda jednat na konci března, podle původního záměru měl fungovat od května. V pondělí kabinet projednával návrh zákona o odkladu i snížení sociálních odvodů firem. Na odpuštění části pojistného se nedohodl a z normy ho vyškrtl.
Původní předloha počítala s pětinovými odvody za červen až srpen při meziročním poklesu průměrné tržby za březen a duben o 30 procent. Druhá verze k tomu pak ještě umožňovala o 40 procent nižší odvody zaměstnavatelům s poklesem tržeb aspoň o 15 procent. Vláda mohla případně část odvodů odpustit až do konce roku. Strop výdělku a podmínka nepropouštět v návrhu nebyly. Podle nové verze by se měly zohlednit odbyt a tržby za březen až květen. Firma by si měla ponechat 90 procent kmenových zaměstnanců. Stanoven by měl být i strop snížených odvodů.
Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vybraných peněz se platí třeba důchody či mateřská. Zaměstnavatel odvádí z pracovníkova výdělku 24,8 procenta. Z hrubé mzdy 30.000 korun je to 7440 korun. Výpadek příjmů z pojistného by mohl činit několik desítek miliard. Česká správa sociálního zabezpečení evidovala na konci března 282.000 zaměstnavatelů a téměř 4,55 milionu zaměstnanců.
Z programu Antivirus stát dorovnává firmám 80 procent náhrady mezd v karanténě či výdělku lidí uzavřených provozů do 39.000 korun superhrubé mzdy. Při výpadku surovin a pracovníků či poklesu poptávky je to 60 procent vyplacených náhrad mezd do 29.000 korun superhrubé mzdy. Peníze se poskytují za období od 12. března do konce května. Svaz průmyslu a dopravy už dřív uvedl, že by program Antivirus měl zůstat do konce srpna. Stejný názor má Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Požadavek zaměstnavatelů podpořila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by bylo jednodušší nahradit kompenzace vyplacených náhrad mezd prominutím odvodů firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. O případném plošnějším snížení odvodů je potřeba ještě jednat, uvedla Schillerová. Poukázala na vysoký výpadek příjmů sociálního pojištění.
Podle svazu by měly jednotlivé režimy Antiviru fungovat současně. "Podniky budou mít v následujících měsících problémy různého charakteru. Proto by firmy měly mít možnost si podle své situace u kurzarbeitu vybrat jeden z více možných nástrojů. Aktuálně tedy mezi režimem B a C, tedy příspěvkem na mzdu a odpuštěním části odvodů," uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.
Podle svazu by vláda měla výslednou podobu kurarbeitu v Česku přijmout až po vyhodnocení Antiviru. Podnikatelé mluví o klasickém kurzarbeitu podle německého vzoru. Firmy si v krizi pracovníky nechávají a nepropouštějí je, ale zkracují jim pracovní dobu. Výdělek pak při této takzvané částečné nezaměstnanosti lidem doplácí stát, poskytuje jim vyrovnávací příspěvek. Tuto podporu dává v podnicích, kde výpadek práce postihl nejméně desetinu pracovníků, popsaly německé odbory.
Související
Slevu na pojistném od února využilo přes 23 tisíc zaměstnavatelů
Sněmovna dala šanci návrhu na prominutí penále u dluhů na sociálních odvodech
sociální a zdravotní pojištění , firmy , svaz průmyslu a dopravy , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák