Nouzový stav do Velikonoc, přeje si Blatný. Pohyb zůstává omezen na okresy

O prodloužení nouzového stavu bude vláda rozhodovat v pondělí. Potřebuje k němu souhlas Sněmovny. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) epidemická situace vyžaduje prodloužení opatření navázaných na nouzový stav za 28. březen, potažmo až do velikonočních svátků, tedy včetně 5. dubna. Blatný to řekl novinářům po dnešním mimořádném jednání vlády.

"Plán B je pandemický zákon, dopředu říkám, že ten není schopný plně zabezpečit to, co nouzový stav," uvedl Blatný. O prodloužení nouzového stavu bude jednat s opozicí.

Nouzový stav bude podle Blatného nutný minimálně do Velikonoc, které jsou spojeny s velkým pohybem lidí. "Právě proto, že cílem je udržet omezení až do Velikonoc, je třeba nouzový stav. Bez toho toto zásadní omezení možné není. Věřím, že se nám to podaří vysvětlit i opozičním poslancům," uvedl Blatný.

Od začátku března v Česku platí zatím nejpřísnější protiepidemická opatření za celý rok trvání epidemie covidu-19. Lidé musí nosit respirátory nebo podobně účinnou ochranou dýchacích cest vevnitř v budovách či veřejné dopravě, venku minimálně chirurgické roušky. Je také zakázaný pohyb mimo okres bydliště kromě cesty do práce, k lékaři či dalších výjimek, na hranicích okresu to kontroluje policie a armáda. Dnes vláda uvolnila zákaz volnočasových aktivit mimo katastr příslušných obcí, kde lidé bydlí. Od začátku března také postupně začíná povinnost testovat pro firmy a úřady.

Opatření v dnešní modifikaci mají podle Blatného fungovat do konce nouzového stavu, jak ho ministr plánuje, tedy minimálně do Velikonoc včetně.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou vystřídat opatření podle koncem února přijatého pandemického zákona. Podle něj budou moci ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu. Restrikce budou podle úprav platit jen při pandemické pohotovosti, kterou bude moci Sněmovna ukončit či obnovit. Mimořádná opatření budou vyžadovat souhlas vlády, bude nutné je zdůvodnit z hlediska epidemické situace i rizik. Každé dva týdny se bude přezkoumávat potřebnost restrikcí, vláda o nich ve stejném intervalu bude muset informovat Sněmovnu.

Pohyb zůstane omezen na okresy, nově lze v jejich rámci sportovat

Kabinet ponechá i po víkendu v platnosti opatření, kterým od začátku března omezuje kvůli boji s covidem-19 pohyb mezi okresy v Česku. Nově však umožní, aby lidé sportovali a vyráželi do přírody v celém svém domovském okresu. Dosud tyto aktivity omezoval na území obce. Novinářům to po dnešním mimořádném jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zpřísněná opatření platí v Česku od začátku března, ministři původně hovořili o tom, že budou účinná po tři týdny.

Blatný řekl, že za tři týdny se díky dodržování opatření epidemická situace zlepšila, ale v nemocnicích zůstává kritická. "Vláda odsouhlasila uvolnění některých opatření, zejména volnočasových aktivit, které byly omezeny pouze na katastr obce," uvedl. Nově je lze provozovat v celém okresu. Pohyb mezi okresy je podle Blatného ale nutné udržet na co nejnižší úrovni. "Nejsme v takové situaci, abychom si mohli dovolit větší změny," řekl.

Blatný nepředpokládá, že by mohlo rozvolnění pohybu mezi okresy kvůli epidemické situaci nastat v nejbližší době. Minimálně do Velikonoc je cílem minimální pohyb lidí, uvedl ministr. "Slibovat nic nechci, ale je to záměr," řekl Blatný na dotaz, zda má v úmyslu po Velikonocích v případě pozitivního vývoje rozvolnit pohyb mezi okresy.

Kabinet k pokračování opatření potřebuje nouzový stav, o jehož prodloužení i po 28. březnu požádá poslance v pondělí. Platnost opatření dnes kabinet prodloužil do konce nouzového stavu. Pokud bude stav nouze platit dál, bude Blatný navrhovat vládě, aby přísná pravidla účinkovala až do konce Velikonoc. Velikonoční pondělí bude letos 5. dubna.

Výjimku ze zákazu opustit okres dostanou také rodiče pro styk se svými nezletilými dětmi. Možné budou i návštěvy osob blízkých u dětí v náhradní rodině, ústavní a ochranné výchově, informoval úřad vlády v tiskové zprávě. "Pro kontakt rodiče s dítětem bude nově platit i výjimka z omezení kontaktů se členy jiné domácnosti," uvedla Strakova akademie.

Kabinet od začátku března lidem zakazuje opustit území okresu, na jehož území mají trvalý pobyt nebo bydliště. Výjimkou pro cestu do jiného okresu jsou cesty do zaměstnání či za účelem zajištění nezbytných potřeb příbuzných a blízkých, kvůli péči o děti či zvířata. Lidé mohou také k lékaři či vyřídit neodkladné úřední záležitosti a vycestovat z ČR.

Dál platí zákaz vycházení mezi 21:00 a 04:59, s výjimkami pro cesty do práce, k lékaři či se psem do 500 metrů od bydliště. Přes den mají lidé pobývat doma s výjimkou nezbytných cest na nákup, do vlastního rekreačního objektu, na svatbu či shromáždění.

Podle opatření mají také lidé omezit na nezbytnou míru kontakty s dalšími osobami, pobývat na veřejnosti maximálně ve dvou s výjimkou členů domácnosti, ale také maximálně využívat práci na dálku. Cesty do jiného okresu je nutné prokázat potvrzením od zaměstnavatele nebo pracovní smlouvou, další výjimky vyžadují písemný doklad nebo čestné prohlášení s konkrétním důvodem.

Související

Jan Blatný

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný

Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pozitivně jeho konání a kroky hodnotila v březnu, kdy byl ještě ministrem, více než polovina respondentů, přesně 53 procent. Blatný jako jediný získal více pozitivních hodnocení než negativních. Naopak nejvíce negativních hodnocení dostali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Více souvisejících

Jan Blatný Vláda ČR nouzový stav

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy