Zástupci pražské ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se dnes sešli na společném jednání a diskutovali o možné spolupráci pro podzimní komunální volby a případném vytvoření koalice. Strany si vyjasňovaly své současné pozice a diskutovaly o programu. Konkrétní dohoda dnes nepadla. ČTK to sdělil europoslanec, předseda pražské TOP 09 a městský zastupitel Jiří Pospíšil.
Další jednání se předběžně uskuteční za týden v neděli. Pokud by se strany dohodly, fungovaly by stejně jako koalice Spolu na vládní úrovni.
"Byla to věcná a klidná debata. Bavíme se o programu a vyjasňujeme své pozice. V žádném případě nic netlačíme na sílu. Pokud bychom se dohodli, tak chceme, aby to bylo pevné, a ne udělané narychlo," řekl Pospíšil.
Občanští demokraté v uplynulých týdnech poslali oběma stranám návrh memoranda o vytvoření předvolební koalice Spolu, který má ČTK k dispozici. Spolupráce má podle dokumentu přispět i k lepší komunikaci a vztahům Prahy s vládou. V dokumentu je také navrženo rozdělení poměru zástupců stran jako sedm pro ODS, čtyři pro TOP 09 a jedno pro lidovce. Podle návrhu by kandidáta na primátora a lídra kandidátky vybírala ODS.
Právě poměr rozdělení míst se podle informací ČTK nelíbí mimo jiné části členů pražské TOP 09, která by měla v pondělí jednat o spolupráci také se STAN. TOP 09, STAN a lidovci vytvořili před volbami v roce 2018 koalici Spojené síly pro Prahu, která nyní vládne spolu s Piráty a Prahou Sobě.
V současné době je jasné, že funkci bude obhajovat současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kterého si pražští piráti zvolili jako lídra kandidátky. Záměr ucházet se o primátorský řetěz ohlásil také starosta Prahy 7 a pražský zastupitel a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Tzv. občanská kandidátka Prahy Sobě ale musí ještě na rozdíl od politických stran a hnutí získat podpisy sedmi procent obyvatel Prahy, aby se mohla o hlasy voličů ve volbách vůbec ucházet.
Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů.
Související
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
ODS , top 09 , KDU - ČSL , Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě