Odvolání ministra Petříčka má uvnitř ČSSD zastánce i kritiky

Někteří regionální politici ČSSD kritizují odvolání spolustraníka Tomáše Petříčka z funkce ministra zahraničí těsně po sjezdu strany. Míní, že jde o vyřizování účtů. Petříček na sněmu neuspěl jako kandidát na předsedu strany, šéfem zůstal Jan Hamáček. Podle nového místopředsedy strany Jiřího Běhounka a některých dalších krajských zástupců sociální demokracie měl Petříček odstoupit sám.

Ministerstvo zahraničí by měl místo Petříčka převzít dosavadní ministr kultury Lubomír Zaorálek a na jeho místo přijít starosta Náchoda Jan Birke.

"Kdyby měl Petříček trochu sebereflexe, tak odstoupil sám. Říkat, že to nestojí za nic a přitom tam být, tomu nerozumím," řekl nový místopředseda ČSSD a bývalý hejtman Vysočiny Běhounek.

Pozastavil se nad tím, proč s tvrdou kritikou vlády nepřišel Petříček dřív, když je ve vládě tři a půl roku. Volební výsledky ČSSD v Praze jsou podle Běhounka dlouhodobě špatné. "A jestli chce pan předseda udělat nějaký výsledek a chce dostat sociální demokracii do Sněmovny, tak ho pořád nemůže někdo ostřelovat a házet mu klacky pod nohy," řekl Běhounek. Zaorálka označil za zkušeného v zahraniční politice. "Pokud bude Zaorálek ministrem, určitě to zvládne. Určitě nás nevrhne do náručí Číny a Ruska," dodal Běhounek.

Robin Povšík, předseda středočeské ČSSD, která je Hamáčkovou domovskou organizací, míní, že Petříček odpuzuje voliče, na které cílí nové vedení ČSSD. "Ta výměna je zcela logická, rozhodně nejde o žádný dar Miloši Zemanovi, Miloš Zeman usiloval dva roky o výměnu Tomáše Petříčka. Tohle je úplně suverénní rozhodnutí předsedy sociální demokracie, kterému to dali dost důrazně najevo delegáti sjezdu, respektive zástupci jednotlivých krajů, kteří dlouhodobě vyjadřovali nespokojenost s politikou Tomáše Petříčka," řekl ČTK Povšík.

Naopak jako krok špatným směrem hodnotí Petříčkovo odvolání předseda ústecké krajské organizace ČSSD Radek Scherfer. "Působí to na mě dojmem vyřizování účtů s protikandidátem, který vyjádřil odlišný názor na vedení strany. A bohužel podobně to působí i na členskou základnu. Byly mi kladeny po sjezdu otázky a výsledek je takový, že panuje absolutní deziluze," uvedl Scherfer. "Delegáti si demokraticky vybrali cestu, která může vést k zániku sociální demokracie. Z členské základny zaznívají obavy z toho, že to je začátek řízeného konce sociální demokracie," dodal. Ústecká ČSSD byla po posledních parlamentních volbách proti spolupráci strany s hnutím ANO.

Podle Radko Martínka, který za ČSSD zastával funkce ministra pro místní rozvoj, hejtmana Pardubického kraje a senátora, sice Petříček neměl být ministrem a na předsedu strany se nehodil, jeho odvolání těsně po sjezdu ale považuje za "otřesné". "Odpovídá to ale tomu, co se v sociální demokracii momentálně děje. To není odvolání za neschopnost, ale za to, že se odvážil mít svůj názor. To přitom bylo v ČSSD vždy největší hodnotou, že si za svým názorem můžete stát," řekl ČTK. Podle něj se po volbách ČSSD stane neparlamentní stranou. "Nešťastná sociální demokracie," povzdechl si Martínek.

Výhrady k Petříčkovu odvolání má i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. "Je to zodpovědnost pana vicepremiéra. V podstatě tím dává zcela jasně najevo, že se obklopí pouze lidmi, kteří s ním souhlasí. Nevím, jestli to na těch pár měsíců má smysl, myslím, že to jsou zbytečné tanečky," řekl ČTK Netolický. Budoucího ministra zahraničí Zaorálka a ministra kultury Birkeho považuje za dobré kandidáty. "Možná je to opojení vítězstvím na sjezdu. Osobně si myslím, že k vítězům patří velkorysost," dodal Netolický.

Bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) označil odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka za neobhajitelné a zbytečné. Dosavadní práci ministra vnímá kladně. "V zahraničí je respektovaným ministrem, který pro naši zemi mnoho vykonal, z tohoto důvodu považuji uvažovanou výměnu Tomáše Petříčka jako ministra zahraničí za zbytečnou. Zároveň půl roku před volbami je tento krok velmi obtížně odůvodnitelný. Osobně si myslím, že pro odvolání ministra Petříčka nejsou obhajitelné důvody. Nebyl jsem delegát sjezdu, vize Tomáše Petříčka jsou mi blízké a podporoval jsem jeho kroky k restartu ČSSD," uvedl pro ČTK Štěpán.

Senátor a starosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha řekl, že to je katastrofa a pro stranu poslední hřebík do rakve. "Malost pana Hamáčka, nevím, jak to jinak nazvat. Vždycky velikost se pozná podle toho, že se obklopíte lidmi, kteří vám i něco kritického řeknou. Jestli ho vyměňuje jenom za to, že si dovolil proti němu kandidovat, tak to je strašné. My už jsme teď pod hranicí volitelnosti, takže to je jenom takový poslední hřebíček do rakve," řekl Vícha.

Jihomoravský předseda ČSSD a neúspěšný kandidát na místopředsedu strany Břetislav Štefan ČTK napsal, že Petříček podporoval diplomacii prozápadním a prounijním směrem. "Resort zvládl velmi dobře. Kroky pana předsedy Hamáčka není potřeba komentovat. Je to v souladu s tím, čeho jsme svědky v celé vládě Andreje Babiše. Zbytečné, nesrozumitelné gesto na pozadí nezvládnuté osobní animozity," uvedl Štefan. Podle něj se Hamáček pevně opřel o konzervativní křídlo strany, které obrací naděje k minulosti. "A tam nemá Tomáš (Petříček) místo," dodal Štefan.

Náměstka pardubického primátora Jakuba Rychteckého výměna ministra zahraničí nepřekvapila. Podle něj se Petříček při kandidatuře na předsedu strany tvrdě vyjadřoval vůči vládě, v níž sedí.

"Divím se, že mu nevadí v ní setrvávat, když to považuje sám za chybu. Na jeho místě bych rezignoval," uvedl pro ČTK. Sám byl silným odpůrcem vstupu ČSSD do vlády.

Předseda ČSSD v Moravskoslezském kraji Tomáš Hanzel řekl, že je po sjezdu a záležitost je plně v kompetenci sociální demokracie. Stejně tak krajská zastupitelka Zlínského kraje Alena Gajdůšková považuje avizovanou výměnu ministra za výsostnou Hamáčkovu kompetenci, podobně jako předseda krajské organizace v Libereckém kraji Jan Mečl. Liberecká organizace byla jednou z těch, které podporovaly Hamáčkovo znovuzvolení.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček jiří běhounek Robin Povšík Jiří Štěpán (hejtman)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 8 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 11 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

Tajný obřad, nebo tělo Navalného zůstane ve věznici. Jeho matka dostala na rozhodnutí tři hodiny

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy