Odvolání ministra Petříčka má uvnitř ČSSD zastánce i kritiky

Někteří regionální politici ČSSD kritizují odvolání spolustraníka Tomáše Petříčka z funkce ministra zahraničí těsně po sjezdu strany. Míní, že jde o vyřizování účtů. Petříček na sněmu neuspěl jako kandidát na předsedu strany, šéfem zůstal Jan Hamáček. Podle nového místopředsedy strany Jiřího Běhounka a některých dalších krajských zástupců sociální demokracie měl Petříček odstoupit sám.

Ministerstvo zahraničí by měl místo Petříčka převzít dosavadní ministr kultury Lubomír Zaorálek a na jeho místo přijít starosta Náchoda Jan Birke.

"Kdyby měl Petříček trochu sebereflexe, tak odstoupil sám. Říkat, že to nestojí za nic a přitom tam být, tomu nerozumím," řekl nový místopředseda ČSSD a bývalý hejtman Vysočiny Běhounek.

Pozastavil se nad tím, proč s tvrdou kritikou vlády nepřišel Petříček dřív, když je ve vládě tři a půl roku. Volební výsledky ČSSD v Praze jsou podle Běhounka dlouhodobě špatné. "A jestli chce pan předseda udělat nějaký výsledek a chce dostat sociální demokracii do Sněmovny, tak ho pořád nemůže někdo ostřelovat a házet mu klacky pod nohy," řekl Běhounek. Zaorálka označil za zkušeného v zahraniční politice. "Pokud bude Zaorálek ministrem, určitě to zvládne. Určitě nás nevrhne do náručí Číny a Ruska," dodal Běhounek.

Robin Povšík, předseda středočeské ČSSD, která je Hamáčkovou domovskou organizací, míní, že Petříček odpuzuje voliče, na které cílí nové vedení ČSSD. "Ta výměna je zcela logická, rozhodně nejde o žádný dar Miloši Zemanovi, Miloš Zeman usiloval dva roky o výměnu Tomáše Petříčka. Tohle je úplně suverénní rozhodnutí předsedy sociální demokracie, kterému to dali dost důrazně najevo delegáti sjezdu, respektive zástupci jednotlivých krajů, kteří dlouhodobě vyjadřovali nespokojenost s politikou Tomáše Petříčka," řekl ČTK Povšík.

Naopak jako krok špatným směrem hodnotí Petříčkovo odvolání předseda ústecké krajské organizace ČSSD Radek Scherfer. "Působí to na mě dojmem vyřizování účtů s protikandidátem, který vyjádřil odlišný názor na vedení strany. A bohužel podobně to působí i na členskou základnu. Byly mi kladeny po sjezdu otázky a výsledek je takový, že panuje absolutní deziluze," uvedl Scherfer. "Delegáti si demokraticky vybrali cestu, která může vést k zániku sociální demokracie. Z členské základny zaznívají obavy z toho, že to je začátek řízeného konce sociální demokracie," dodal. Ústecká ČSSD byla po posledních parlamentních volbách proti spolupráci strany s hnutím ANO.

Podle Radko Martínka, který za ČSSD zastával funkce ministra pro místní rozvoj, hejtmana Pardubického kraje a senátora, sice Petříček neměl být ministrem a na předsedu strany se nehodil, jeho odvolání těsně po sjezdu ale považuje za "otřesné". "Odpovídá to ale tomu, co se v sociální demokracii momentálně děje. To není odvolání za neschopnost, ale za to, že se odvážil mít svůj názor. To přitom bylo v ČSSD vždy největší hodnotou, že si za svým názorem můžete stát," řekl ČTK. Podle něj se po volbách ČSSD stane neparlamentní stranou. "Nešťastná sociální demokracie," povzdechl si Martínek.

Výhrady k Petříčkovu odvolání má i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. "Je to zodpovědnost pana vicepremiéra. V podstatě tím dává zcela jasně najevo, že se obklopí pouze lidmi, kteří s ním souhlasí. Nevím, jestli to na těch pár měsíců má smysl, myslím, že to jsou zbytečné tanečky," řekl ČTK Netolický. Budoucího ministra zahraničí Zaorálka a ministra kultury Birkeho považuje za dobré kandidáty. "Možná je to opojení vítězstvím na sjezdu. Osobně si myslím, že k vítězům patří velkorysost," dodal Netolický.

Bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) označil odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka za neobhajitelné a zbytečné. Dosavadní práci ministra vnímá kladně. "V zahraničí je respektovaným ministrem, který pro naši zemi mnoho vykonal, z tohoto důvodu považuji uvažovanou výměnu Tomáše Petříčka jako ministra zahraničí za zbytečnou. Zároveň půl roku před volbami je tento krok velmi obtížně odůvodnitelný. Osobně si myslím, že pro odvolání ministra Petříčka nejsou obhajitelné důvody. Nebyl jsem delegát sjezdu, vize Tomáše Petříčka jsou mi blízké a podporoval jsem jeho kroky k restartu ČSSD," uvedl pro ČTK Štěpán.

Senátor a starosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha řekl, že to je katastrofa a pro stranu poslední hřebík do rakve. "Malost pana Hamáčka, nevím, jak to jinak nazvat. Vždycky velikost se pozná podle toho, že se obklopíte lidmi, kteří vám i něco kritického řeknou. Jestli ho vyměňuje jenom za to, že si dovolil proti němu kandidovat, tak to je strašné. My už jsme teď pod hranicí volitelnosti, takže to je jenom takový poslední hřebíček do rakve," řekl Vícha.

Jihomoravský předseda ČSSD a neúspěšný kandidát na místopředsedu strany Břetislav Štefan ČTK napsal, že Petříček podporoval diplomacii prozápadním a prounijním směrem. "Resort zvládl velmi dobře. Kroky pana předsedy Hamáčka není potřeba komentovat. Je to v souladu s tím, čeho jsme svědky v celé vládě Andreje Babiše. Zbytečné, nesrozumitelné gesto na pozadí nezvládnuté osobní animozity," uvedl Štefan. Podle něj se Hamáček pevně opřel o konzervativní křídlo strany, které obrací naděje k minulosti. "A tam nemá Tomáš (Petříček) místo," dodal Štefan.

Náměstka pardubického primátora Jakuba Rychteckého výměna ministra zahraničí nepřekvapila. Podle něj se Petříček při kandidatuře na předsedu strany tvrdě vyjadřoval vůči vládě, v níž sedí.

"Divím se, že mu nevadí v ní setrvávat, když to považuje sám za chybu. Na jeho místě bych rezignoval," uvedl pro ČTK. Sám byl silným odpůrcem vstupu ČSSD do vlády.

Předseda ČSSD v Moravskoslezském kraji Tomáš Hanzel řekl, že je po sjezdu a záležitost je plně v kompetenci sociální demokracie. Stejně tak krajská zastupitelka Zlínského kraje Alena Gajdůšková považuje avizovanou výměnu ministra za výsostnou Hamáčkovu kompetenci, podobně jako předseda krajské organizace v Libereckém kraji Jan Mečl. Liberecká organizace byla jednou z těch, které podporovaly Hamáčkovo znovuzvolení.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček jiří běhounek Robin Povšík Jiří Štěpán (hejtman)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy