Okamura jednal se Zemanem mimo jiné o volebním zákoně

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednali o možných podobách volebního zákona. Okamura po jednání novinářům řekl, že se shodli na tom, že verdikt Ústavního soudu o zrušení části předpisu byl účelový. S prezidentem hovořili i o pandemickém zákonu, Zemana podle Okamury zajímalo i téma zajištění objektivity České televize (ČT).

Tomio Okamura
doporučujeme

Ústavní soud před dvěma týdny zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Okamura řekl, že se dnes se Zemanem shodl na tom, že verdikt byl účelový. "Po vyhlášení voleb předseda soudu Pavel Rychetský narušil volební kampaň tím, že podle mého názoru zásadně pomohl některým politickým stranám," uvedl.

Zrušení aditivní klauzule pro koalice stran podle Okamury nahrálo trojkoalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která už nemusí získat nejméně 15 procent hlasů, ale také umožní ČSSD se spojit například se Zelenými.

Strany, které o nové podobě zákona jednají, se podle Okamury shodují, že vyšší požadavek pro koalice pro vstup do Sněmovny by měl být zachován. Hovoří se podle něj o variantách sedmi a devíti procent pro dvojkoalice, respektive trojkoalice, ale dokonce i o variantě 9,5 a 14 procent. U otázky počtu volebních krajů je SPD ochotná přistoupit na více variant včetně zachování dosavadních 14, dodal.

Politické strany ve Sněmovně čeká dnes večer další jednání o opatřeních covidu-19 a pandemickém zákonu. Okamura řekl, že v současné podobě je pro SPD nepřijatelný. "Je to jen překlopení nouzového stavu v bleděmodrém," uvedl. Hnutí požaduje, aby vládní opatření musela každých 14 dní potvrzovat Sněmovna, srozumitelná vysvětlení opatření, ale i to, aby každé rozhodnutí muselo provázet kvalitnější odůvodnění.

Se Zemanem hovořili i o České televizi. "Tématem byl společný zájem na zajištění objektivity ČT. Pana prezidenta to velice zajímalo. Shodli jsme se na tom, že je potřeba dbát na to, aby bylo zajištěno dodržování zákona, který káže objektivitu," konstatoval Okamura.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Istanbulská úmluva se podle Válkové asi do voleb nejspíš ratifikovat nebude

08.03.2021 17:54 Takzvaná Istanbulská úmluva proti domácímu násilí a násilí na ženách se do voleb v Česku nejspíš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama