Ostuda Česka kvůli Babišovi. TOP 09 chce ve Sněmovně řešit reakci vlády na rezoluci EP

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na příští řádné schůzi Sněmovny v červenci navrhne, aby se poslanci zabývali stanoviskem vlády k rezoluci Evropského parlamentu (EP) o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekla to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Prioritou vlády podle ní nejsou občané, ale zájmy Babišova svěřenského fondu.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Vláda se ohradila proti částem rezoluce, kterou EP přijal na téma Babišova střetu zájmů v polovině června. Podle návrhu usnesení kabinet uvedl, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

"Myslím, že bychom k tomu jako Poslanecká sněmovna neměli mlčet, že se nás to velmi dotýká. Dotýká se to pozice České republiky v rámci Evropské unie, je to pro nás i z mezinárodního hlediska velká ostuda, proto bychom jako Parlament tuto věc měli řešit. Mimořádná schůze, která dnes zasedá, má jasně daný program a není možné do něj doplnit jakýkoli nový bod, proto navrhnu, abychom se tím zabývali na řádné schůzi v červenci," řekla Pekarová Adamová.

Ministerský předseda podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, protože se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Kabinet podle návrhu usnesení také zkritizoval to, že EP předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko podle Babiše nemá důvod k vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

03.07.2020 09:44 Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí…

Majetková přiznání letos neodevzdalo zhruba 3150 veřejných funkcionářů

03.07.2020 09:40 Majetková přiznání letos ministerstvu spravedlnosti včas neodevzdalo zhruba 3150 veřejných…

Skandální vyjádření člena KSČM. Tvrdí, že o vině Horákové není pochyb

03.07.2020 09:15 KSČM řeší skandál, kdy jeden z jejích straníků Tomáš Kalaba pobouřil část veřejnosti svými výroky,…

Není důvod, proč bychom před Čínou měli klečet, říká pro EZ šéf ODS Fiala

03.07.2020 08:50 ROZHOVOR - Plně podporuje stranického kolegu a stojí za ním. Předseda ODS Petr Fiala schvaluje, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy