Ostuda Česka kvůli Babišovi. TOP 09 chce ve Sněmovně řešit reakci vlády na rezoluci EP

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na příští řádné schůzi Sněmovny v červenci navrhne, aby se poslanci zabývali stanoviskem vlády k rezoluci Evropského parlamentu (EP) o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekla to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Prioritou vlády podle ní nejsou občané, ale zájmy Babišova svěřenského fondu.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Vláda se ohradila proti částem rezoluce, kterou EP přijal na téma Babišova střetu zájmů v polovině června. Podle návrhu usnesení kabinet uvedl, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

"Myslím, že bychom k tomu jako Poslanecká sněmovna neměli mlčet, že se nás to velmi dotýká. Dotýká se to pozice České republiky v rámci Evropské unie, je to pro nás i z mezinárodního hlediska velká ostuda, proto bychom jako Parlament tuto věc měli řešit. Mimořádná schůze, která dnes zasedá, má jasně daný program a není možné do něj doplnit jakýkoli nový bod, proto navrhnu, abychom se tím zabývali na řádné schůzi v červenci," řekla Pekarová Adamová.

Ministerský předseda podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, protože se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Kabinet podle návrhu usnesení také zkritizoval to, že EP předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První návrh státního rozpočtu pro rok 2021: Schillerová plánuje schodek…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje…

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama