Ostuda Česka kvůli Babišovi. TOP 09 chce ve Sněmovně řešit reakci vlády na rezoluci EP

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na příští řádné schůzi Sněmovny v červenci navrhne, aby se poslanci zabývali stanoviskem vlády k rezoluci Evropského parlamentu (EP) o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekla to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Prioritou vlády podle ní nejsou občané, ale zájmy Babišova svěřenského fondu.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Vláda se ohradila proti částem rezoluce, kterou EP přijal na téma Babišova střetu zájmů v polovině června. Podle návrhu usnesení kabinet uvedl, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

"Myslím, že bychom k tomu jako Poslanecká sněmovna neměli mlčet, že se nás to velmi dotýká. Dotýká se to pozice České republiky v rámci Evropské unie, je to pro nás i z mezinárodního hlediska velká ostuda, proto bychom jako Parlament tuto věc měli řešit. Mimořádná schůze, která dnes zasedá, má jasně daný program a není možné do něj doplnit jakýkoli nový bod, proto navrhnu, abychom se tím zabývali na řádné schůzi v červenci," řekla Pekarová Adamová.

Ministerský předseda podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, protože se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Kabinet podle návrhu usnesení také zkritizoval to, že EP předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Nový ministr Prymula pozastavil své živnostenské oprávnění

22.09.2020 20:05 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož…

Prymula přiznal problém se semaforem, za jeho vznikem byly politické tlaky

22.09.2020 19:32 Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické…

Hamáček mluvil se Zemanem o pandemii, říjnové volby prý budou

22.09.2020 17:23 Aktualizováno Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seznámil prezidenta Miloše Zemana se situací kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama