Pekarová Adamová vyzvala k ustavení tribunálu pro zločiny agrese na Ukrajině

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyzvala k ustavení zvláštního mezinárodního trestního tribunálu pro zločiny ruské agrese na Ukrajině. Věří tomu, že nejen Česko, ale i další civilizované země budou usilovat o totéž. Řekla to ve Sněmovně na dnešním veřejném slyšení na téma ruských válečných zločinů a porušování lidských práv na Ukrajině.

"Mapování a informace o válečných zločinech jsou zásadní, protože dříve či později musí dojít k potrestání viníků. A v této souvislosti chci podpořit a vyzvat k tomu, aby byl ustanovený ad hoc mezinárodní trestní tribunál pro zločiny agrese na Ukrajině," řekla předsedkyně dolní komory. "Věřím tomu, že nejenom Česká republika, ale i ostatní civilizované země nejenom v Evropě budou přesně o totéž usilovat," poznamenala Pekarová Adamová na akci, na níž vystoupily také ukrajinské ochránkyně lidských práv.

Vznik mezinárodního trestního tribunálu je podle Daryny Pidhorné z ukrajinského regionálního centra pro lidská práva významná otázka. Míní, že v Evropě musí být tribunál pro projednání a potrestání ruských válečných zločinů ustaven.

Evropská unie zatím nemá na možnost zřídit kvůli válce na Ukrajině zvláštní tribunál společný názor a prosazuje, aby napadená země přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Eurokomisař Didier Reynders dříve naznačil, že první případy spojené s válkou by se k ICC mohly dostat před koncem roku.

O iniciativě ke zřízení zvláštního tribunálu pro vyšetření zločinu agrese dnes telefonicky hovořil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se svými protějšky z Estonska Urmasem Reinsaluem a Lotyšska Edgarsem Rinkévičsem. "Jsme jednotní v podpoře ukrajinské iniciativy. Žádný ze zločinů Ruska nesmí zůstat bez trestu," uvedl na twitteru.

Pidhorná mluvila ve Sněmovně například o deportacích ukrajinského obyvatelstva včetně dětí do Ruska, což podle ní nese známky genocidy. "Nemáme záznamy, kde ty děti jsou," uvedla. Marija Suljalinová z centra občanského vzdělávání Almenda zaměřila své vystoupení na vzdělávání ukrajinských dětí na okupovaných územích. Rusko podle ní využívá vzdělávání k tomu, aby tyto děti militarizovalo, a k tomu, aby se podílely na ruské propagandě. Označilo to za snahu o zničení ukrajinské identity.

Předsedkyně dolní komory v úvodním projevu uvedla, že přibývají další útoky na civilisty, bombardována je nejen infrastruktura, ale také školy či školky, v nichž jsou přítomny děti. Podle ní všechny tyto věci lidé vidí ve zpravodajství, někteří se ale stávají trochu laxními, neboť si na válku začali zvykat. "Považuji za jedno z velkých nebezpečí, abychom si začali zvykat na tyto věci a měli pocit, že se to odehrává někde daleko a nás se to netýká," dodala Pekarová Adamová.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 11 hodinami

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy