Petříček: S nástupem Bidena se v USA situace zklidní, Trump nerespektuje demokracii

„Samozřejmě, že člověk nikdy nemůže stoprocentně tvrdit, že něco nenastane. Pevně však věřím, že po nástupu Bidenovy administrativy dojde ke zklidnění situace, k čemuž podle mého názoru přispějí i tamní demokratické instituce, které jsou silné,“ říká pro EuroZprávy.cz šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Když sledoval televizní záběry z washingtonského Kapitolu, kde při útoku Trumpových příznivců vyhasly čtyři lidské životy, nevěřil, že sleduje dění ze Spojených států amerických. „Měl jsem pocit, že sleduji vysílání z jiné země. Bezprecedentní násilí je důsledkem současného populismu, který tolik rozděluje americkou společnost,“ konstatuje ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Podle něj bude záležet, jak rychle se novému šéfovi Bílého domu Joovi Bidenovi podaří po svém jmenování 20. ledna překonat rozpory, které americkou populaci nyní ovládly. „Z jeho současného vystupování je patrné, že bude po svém nástupu na uklidnění situace pracovat. Několikrát to už ve svých projevech avizoval.“

Místopředsedu ČSSD překvapil středeční projev Donalda Trumpa, který vystoupení na uklidnění davu zahájil tím, že mu byly prezidentské volby ukradeny. „Když se snažím o dosažení klidu, tak nezavdávám přece příčinu k vyvolávání dalších nepokojů.“ Šéf Černínského paláce tvrdí, že Trump nerespektuje demokratický systém. „V něm je přece zcela běžné, že uznáte volební porážku.“

Vládní politik se nedomnívá, že středeční události v Kapitolu jsou útokem na demokracii či jakýmsi povstáním, jak je pojmenoval Joe Biden. „Jelikož je Kapitol pro Američany posvátným symbolem, tak se to z jejich pohledu tak může jevit. A proto Biden zřejmě užil zmíněnou rétoriku. Mohla pramenit i z určité frustrace, která je ale patrná na celé společnosti.“

Rovněž se vymezuje proti tvrzení, že by šlo o povstání. „Odjakživa jsem odpůrcem dezinformací a jakýchkoli konspiračních teorií. Jsem ale přesvědčený, že každý má právo demonstrovat a projev nesouhlasu skutečně nepředstavuje útok na demokracii. Ale protesty nesmějí být v žádném případě doprovázeny násilím,“ má jasno.

Trumpův návrat do politiky může být obtížný

Absolvent magisterského a doktoranského programu oboru mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy považuje tvrzení amerického tisku o tom, že Trump má na rukou krev, za silná slova. „Osobně bych takové vyjádření nikdy nepoužil. Diplomat se totiž musí vždy od emocí odprostit. Ale nebojím se říci, že svým postojem přispěl k vytvoření současné výbušné atmosféry.“ Znovu opakuje, že na protestech mu nejvíce vadí násilí. „Proto jsem rád, že u nás umí lidé proti vládě vyjádřit svůj nesouhlas pokojně, a to bez fyzických ataků,“ naráží na předloňské demonstrace pořádané Milionem chvilek pro demokracii na Letné.

Petříček si netroufne predikovat, zda si Trump definitivně do budoucnosti uzavřel cestu do vrcholné politiky. „Velice bude záležet na tom, jak se republikáni vypořádají s Trumpovým dědictvím, až odejde z Bílého domu. Primární bude, jaký kurz zvolí. Ovšem už senátní volby ve státě Georgia ukázaly, jak je nynější Trumpovo vystupování pro většinu americké společnosti nepřijatelné a jasně se vše promítlo na výsledcích republikánů.“ Návrat dosavadní hlavy státu do vrcholné politiky ale může být obtížný. „Musíme si ale počkat na opravdovou realitu.“

Bývalý náměstek ministryně práce a sociálních věcí se nedomnívá, že by USA byly na prahu občanské války. „Samozřejmě, že člověk nikdy nemůže stoprocentně tvrdit, že něco nenastane. Pevně však věřím, že po nástupu Bidenovy administrativy 20. ledna  dojde ke zklidnění situace, k čemuž podle mého názoru přispějí i tamní demokratické instituce, které jsou silné,“ míní.

Diplomat soudí, že současná společenská eskalace napětí v USA nebude mít vliv na spolupráci s českou stranou. „Naopak, čekáme na předání moci, které je už nyní jisté,  a budeme s USA usilovat o další prohlubování spolupráce na poli bezpečnosti a obchodu. Amerika je naším největším partnerem ze zemí, které nejsou členy Evropské unie. Věřím, že naše vzájemné vztahy budou dobře fungovat,“ říká pro EuroZprávy.cz ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček.

Související

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) Donald Trump Joe Biden Tomáš Petříček

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy