Prezident Zeman jmenoval novým premiérem Petra Fialu

Prezident Miloš Zeman dnes po 11:00 jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra Fialu. Kvůli nákaze Zemana onemocněním covid-19 byli odděleni průhlednou stěnou. Všichni přítomní zároveň měli respirátor.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu předsedou vlády. (28.11.2021)

Zeman seděl při jmenování na invalidním vozíku v proskleném prostoru, kam byl dovezen pracovníky oblečenými v ochranných oděvech. S Fialou komunikoval prostřednictvím mikrofonu a reproduktorů. U ceremoniálu byl přítomen také prezidentův kancléř Vratislav Mynář a ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Poté, co Mynář přečetl rozhodnutí prezidenta o jmenování, složil Fiala slib, který stvrdil podpisem. Server iROZHLAS.cz v sobotu uvedl, že jmenovací dekret Zeman podepsal s předstihem a dokument byl vydezinfikován. Po ceremoniálu následovaly krátké projevy obou politiků.

Zeman chce v pondělí zahájit sérii schůzek s kandidáty na ministry, jak plánoval před tím, než byl pozitivně testován. Kandidáty bude přijímat v abecedním pořadí, schůzky by chtěl ukončit do 13. prosince. Potom bude možné chystat jmenování celé vlády, uvedl prezident po jmenování Fialy premiérem. Už dříve Zeman avizoval, že by se v pondělí chtěl setkat s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Fiala chce, aby se vláda ujala práce v polovině prosince. Prezidentu slíbil vládu, která provede ČR složitou aktuální situací a jež uskuteční potřebné změny pro budoucnost.

Jmenování lídra koalice Spolu novým premiérem se uskutečnilo sedm týdnů po sněmovních volbách, ve kterých volební uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN získala v dvousetčlenné dolní komoře 108 mandátů. Vlády by se Fiala chtěl s celým kabinetem ujmout nejpozději v polovině prosince. Do té doby bude mít vládní odpovědnost kabinet v demisi Andreje Babiše (ANO).

Jmenování Fialy předcházel více než měsíc a půl dlouhý pobyt prezidenta v nemocnici, kde se léčil s blíže nespecifikovaným onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. S Fialou se Zeman setkal 17. listopadu v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu jmenování premiérem přislíbil. Z ÚVN byl prezident propuštěn ve čtvrtek, po několika hodinách se ale kvůli nákaze a kvůli preventivnímu podání protilátek do nemocnice vrátil. Nemoc je podle Zemanových lékařů u prezidenta bezpříznaková, hygienici ale vyžadují dodržení podmínek izolace nakaženého.

Zeman má stále výhrady k jednomu z kandidátů na ministry

Výhrady prezidenta Miloše Zemana k jednomu z kandidátů na ministra podle nově jmenovaného premiéra Petra Fialy (ODS) trvají. Nominaci ale Fiala měnit nebude. Designovaný předseda vlády to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání se Zemanem na zámku v Lánech. "Výhrady přetrvávají, věřím, že mohou být rozptýleny rozhovory, jak budou vedeny," uvedl Fiala. Dodal, že když se tak nestane, určitě se s tou situací vypořádá. Jak by to provedl, ale dnes nepřiblížil. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček později ČTK informoval, že sérii rozhovorů zahájí jednání prezidenta s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem v pondělí v 15:00.

Kdo by se měl ujmout vedení ministerstva průmyslu a obchodu po místopředsedovi STAN Věslavu Michalikovi, který se vzdal své nominace v uplynulém týdnu kvůli spekulacím o možném střetu zájmů, chce prezidentovi Fiala předložit po pondělku. Novou nominaci mu má předseda Starostů Vít Rakušan sdělit po dnešním jednání vedení hnutí. Fiala počítá, že poté bude informovat o novém kandidátovi STAN prezidenta. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce Fiala dnes později uvedl, že trvá na nominaci občanského demokrata Pavla Blažka na post ministra spravedlnosti. S výhradami, které vůči tomuto nominantovi vznesla část Pirátů a spolek Milion chvilek, nesouhlasí. Blažek je podle něj člověkem, za kterým není stín něčeho, proč by nemohl funkci vykonávat. "Je jeden z nejvzdělanějších, uvažuje o politice hodnotově a systémově," uvedl Fiala. Informoval také, že počítá s místem vicepremiéra i pro kandidáta na post ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Prezident Fialu během jednání ujistil, že série rozhovorů s kandidáty na ministry začne v pondělí. Bude mít zřejmě podobnou formu, jakou mělo dnešní jednání s novým premiérem. Fiala uvedl, že s prezidentem seděli v různých místnostech a hovořili prostřednictvím videorozhovoru. Fiala ale současně podotkl, že Hrad možná najde pro další schůzky jiné řešení, které bude jako to dnešní odpovídat hygienickým podmínkám.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš, který má být vicepremiérem a šéfem resortu pro místní rozvoj, chce s prezidentem probrat vize a cíle pro resorty svěřené Pirátské straně. "Podle mých informací to bude v pondělí v Lánech ve stejném režimu, v jakém dnes proběhlo jmenování pana premiéra Petra Fialy. Chci s panem prezidentem probrat současné krize, ve kterých se Česká republika a její lidé nachází, a samozřejmě vize a cíle pro resorty, za které v nové vládě ponesou pirátští ministři odpovědnost," uvedl dnes pro ČTK Bartoš.

"Jednání budou probíhat ve stejném aranžmá jako při jmenování předsedy vlády," sdělil ČTK mluvčí Hradu Ovčáček. Připomenul, že v pondělí dopoledne se Zeman z Lán prostřednictvím videokonference zúčastní jednání prezidentů Polska, Česka, Maďarska a Slovenska.

O dalším postupu dnes jednal Fiala se Zemanem podle svých slov "obsáhle". "Oceňuji, že v takové těžké situaci se hledá způsob, jak by mohly proběhnout rozhovory s kandidáty," uvedl. Zopakoval, že očekává, že v polovině prosince by mohla být jmenována celá vláda. Později v uvedeném pořadu České televize uvedl, že kvůli evropskému summitu se pro jmenování nehodí datum 15. prosince. Počítá, že po kolečku jednání Zemana s kandidáty na ministry bude moct s prezidentem jednat znovu.

Fiala vyzval k očkování proti covidu a poděkoval zdravotníkům

Premiér Petr Fiala (ODS) v prvním vystoupení po svém jmenování předsedou vlády vyzval občany k očkování proti covidu a poděkoval zdravotníkům za jejich práci. "Je třeba chovat se zodpovědně," uvedl na tiskové konferenci po dnešní zhruba třičtvrtěhodinové schůzce na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Očkování těch, kteří ještě vakcínu nedostali, je podle Fialy důležité pro ochranu života zdraví jejich i jejich blízkých. Připomenul, že svoboda se pojí se zodpovědností.

"Je potřeba, abychom se chovali zodpovědně, aby každý udělal něco pro to, abychom to překonali," uvedl. Mezi další nejbližší priority pro nastupující kabinet zařadil opravu návrhu státního rozpočtu pro příští rok, téma inflace a zvyšování cen energií.

Fiala také řekl, že jeho vláda chce provést například důchodovou reformu, změny ve školství či infrastrukturní změny vedoucí k digitalizaci. Chce, aby jeho kabinet posunul Česko mezi nejlepší na světě. Poděkoval prezidentovi, že se mohlo jeho jmenování uskutečnit. Zeman je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, dnešní slavnostní akt se tak musel uskutečnit za přísných hygienických podmínek, prezident Fialu proto jmenoval zpoza plexisklové zábrany.

Novinářům řekl, že v opatřeních proti šíření covidu, která přijímá končící vláda Andreje Babiše (ANO), panuje chaos.

Elektronické recepty měly výpadek, spolu s nimi i administrativa kolem…

19.01.2022 14:23 Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)…

Počasí: Ke konci týdne se ochladí a bude víc sněžit

19.01.2022 06:30 Ke konci tohoto týdne se ochladí a bude víc sněžit, a to nejen na horách. Noční teploty klesnou…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil skoro půl milionu

19.01.2022 11:48 Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Vláda by měla po Rusku dál chtít kompenzace za kauzu Vrbětice, tvrdí…

19.01.2022 13:42 Vláda by podle senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost měla usilovat o revizi vztahů s…

Vláda: Ředitelé škol budou moci kvůli covidu-19 vyhlásit ředitelské volno,…

19.01.2022 13:07 Aktualizováno Ředitelé škol asi budou moct v případě velkého počtu učitelů v karanténě kvůli covidu-19 vyhlásit…

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil zhruba 480.000 korun

19.01.2022 11:50 Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana…

Starostové a nezávislí vrátí dary od firem od voleb, porušení zákona…

18.01.2022 22:09 Aktualizováno Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od…

Vláda ve středu rozhodne o povinném očkování proti covidu

18.01.2022 18:30 Vláda se chystá ve středu rozhodnout o vyhlášce, která nařizuje povinné očkování proti koronaviru…

Sněmovna asi opět vydá expremiéra Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí…

18.01.2022 18:17 Aktualizováno Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Prezident Zeman příští týden jmenuje na Pražském hradě nové rektory

18.01.2022 16:57 Prezident Miloš Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory. Předá také šek…

STAN bude řešit Farského stáž s lídry pětikoalice i Piráty

18.01.2022 15:39 O odjezdu poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž do Spojených států budou v…

Sněmovní výbor doporučil vydání Svobody (ODS) k stíhání v kauze opencard

18.01.2022 13:56 Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes doporučil plénu vydat bývalého pražského primátora…

Okamura poslal maďarskému velvyslanci omluvu za výroky Adamové

18.01.2022 13:27 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Související:

Právě se děje

reklama