První stížnosti na semafor. Hřib nechápe "žlutou" Prahu, Vojtěch reaguje

Mapka klasifikace regionů podle stupně zasažení novým typem koronaviru vzbudila hned v den představení rozepři mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).

Zdeněk Hřib
doporučujeme

Hřib ČTK řekl, že není jasné, proč by měla být Praha jako jediný region v zemi umístěna ve žlutém stupni "semaforu", tedy druhém nejvyšším. Vojtěch po jednání vlády uvedl, že nemá důvod Praze škodit. Trvá na objektivitě a odbornosti vyhodnocování dat. Přístup primátora ho mrzí.

"V Praze je reprodukční číslo 1,9, to je poměrně vysoký faktor komunitního šíření, tomu odpovídá řazení Prahy do žluté zóny," uvedl ministr. Rerodukční číslo je počet lidí, kteří se v průměru nakazí od každého nemocného.

Ministr dodal, že systém nemůže fungovat tak, že epidemiologové budou vyhodnocovat objektivně data, ale bude se proti tomu bránit "každý starosta a hejtman". První oficiální mapu ministerstvo vydá za týden.

Praha má podle Hřiba nižší počet nakažených na 100.000 obyvatel než řada jiných okresů, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných. Podle ministra ale číslo komunitního šíření v metropoli optimistické není. Odpovědnost je podle něj na místě.

Nový systém má rozdělovat regiony na úrovni okresů na čtyři stupně rizika označené bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou. Na dnešní tiskové konferenci padlo, že hlavní město by nyní jako jediné spadalo do žluté, tedy druhé nejvážnější kategorie. První mapu okresů zařazených do stupňů podle epidemiologického rizika zveřejní ministerstvo zdravotnictví 3. srpna.

Hřib řekl, že i když s myšlenkou jasného plánu opatření navázaného na dostupná data přišli Piráti, vládní provedení mu přijde nešťastné. "A moc nechápu, proč by Praha měla být jako jediná v tom vyšším stupni," řekl. Dodal, že i když si podklady ještě podrobně neprošel, protože vláda mu je neposkytla předem, nevidí nyní zásadní parametr, ve kterém by byla metropole z hlediska epidemiologického hlediska nejhorší.

S ohledem na to nyní nevidí důvod ke zpřísňování opatření. Pražští hygienici po dohodě s magistrátem ode dneška zavedli povinnost zakrytí úst a nosu kromě nemocnic i v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. "Myslím, že opatření v tuto chvíli odpovídá datům," řekl primátor. V Praze platí také povinnost nosit roušky v metru, v povrchové MHD to vedení magistrátu a dopravního podniku doporučují.

Vládou představený systém počítá s tím, že vyhodnocení rizika a přijetí nutných opatření by i nadále příslušelo krajským hygienickým stanicím. U druhého nejvyššího stupně by mohli hygienici omezit počty účastníků akcí, omezit otevírací hodiny podniků nebo vyčlenit lůžka v nemocnicích. Zaměstnavatelé by měli zvážit oddělení kontaktu mezi zaměstnanci na jednotlivých směnách. Při nejvyšším stupni rizika by zřejmě platilo doporučení nebo povinnost vyhýbat se kontaktům s jinými lidmi a omezit cesty jen na nezbytné minimum. Omezen by byl i provoz školských zařízení či náboženských nebo sportovních akcí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo otrávil Bečvu? Gazdík a Ančincová nabízí 100 tisíc za informace o…

27.11.2020 17:07 Aktualizováno Náměstkyně zlínského hejtmana Hana Ančincová (Piráti) a poslanec Petr Gazdík (STAN) nabídli 100.000…

Senát má daňový balíček schvalovat 10. nebo 11. prosince

27.11.2020 14:39 Senát má úpravy daňového balíčku schvalovat 10. nebo 11. prosince. Rozhodl o tom dnes organizační…

Petříček byl ubezpečen, že Nejedlý nebude v Rusku řešit vládní agendu

27.11.2020 13:33 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) byl ubezpečen, že prezidentův poradce Martin Nejedlý v…

Komise vybrala na posty evropského pověřeného žalobce 3 kandidáty

27.11.2020 10:28 Odborná komise vybrala v prvním kole pro funkce evropského pověřeného žalobce vznikajícího Úřadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama