Rakušan si pochvaluje zavedení kontrol na hranicích, Slovensku se nelíbí

Zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem, které nastalo o dnešní půlnoci, se už po prvních hodinách ukazuje jako účinné. Podařilo se zadržet jak migranty, tak i převaděče, kteří se je pokoušeli dostat do Česka. Ve Sněmovně to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

"Jedná se o reakci vlády, která nepřišla pozdě," zdůraznil. Vláda podle něj vnímá obnovení kontrol na vnitřní schengenské hranici jako krajní řešení. O dalším možném prodloužení bude vláda jednat na svém dalším zasedání, uvedl. "Nicméně ve chvíli, kdy počet migrantů zachycených od ledna na území ČR byl až 12.000, vláda musela zareagovat," řekl ministr.

Poznamenal, že jde o komplikovanou záležitost. "Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet. Podle platné legislativy jsou zavedeny kontroly v první fázi na deset dnů, vláda se tím bude zabývat na dalším zasedání. Potom mohou být prodlouženy o dalších 20 dnů. Samozřejmě to vyžaduje i jednání s Evropskou komisí o notifikaci našich opatření," popsal.

Kontroly zavádí Česko ode dneška na hranicích se Slovenskem kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů. Konkrétně se to týká 17 silničních, sedmi železničních a tří říčních přechodů. Na jiných místech není možné od půlnoci ze středy na dnešek minimálně dalších deset dnů státní hranice překračovat, policisté začali hlídat i takzvanou zelenou hranici.

Vláda se podle Rakušana snaží minimalizovat dopady tohoto opatření na místní obyvatele. Informoval, že jednal se zástupci samospráv v regionu. "Krok vlády napříč politickým spektrem ocenili, s těmi nepříjemnostmi počítají. A my to samozřejmě doprovázíme s jednáním se slovenskou stranou a maďarským ministrem. To bude hned příští týden," řekl Rakušan.

Poté chce jednat s jižními státy o ochraně vnější schengenské hranice. "Vyvíjíme tlak na Evropskou komisi na intenzivní jednání s Tureckem. Jako předsednická země z tohoto uděláme téma ministerského setkání ministrů vnitra EU v říjnu," dodal.

Česko podle něj udělalo v tuto chvíli vše pro to, aby zajistilo bezpečnost obyvatel. "Uvědomujeme si, že to není samospásné řešení, nicméně doufáme, že jednoznačně odradí především převaděče, obchodníky s lidským neštěstím, aby využívali tranzitní trasu přes Českou republiku," uvedl.

Kontroly na hranicích uvnitř Schengenu problém nevyřeší, řekl slovenský ministr

Kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru volného pohybu problém migrace nevyřeší, řekl dnes slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Reagoval tím na zavedení hraničních kontrol se Slovenskem ze strany České republiky a Rakouska. Příští týden hodlá o migrační vlně jednat s kolegy ze sousedních zemí. Podle slovenského policejního prezidenta Štefana Hamrana Maďarsko až na výjimky odmítá přebírat migranty, kteří proudí přes Maďarsko, Slovensko a Česko do Německa.

"Celý tento problém je problém vnější (schengenské) hranice, a to hlavně maďarsko-srbské hranice, kudy jde mnoho migrantů. Migraci je třeba řešit v zemích původu, nikoli v zemích po trase. My jsme pro ně jen tranzit, všichni chtějí jít do Německa," uvedl Mikulec před poslanci parlamentního výboru pro obranu bezpečnost.

Mikulec řekl, že opatření České republiky na hranicích bylo koordinováno se Slovenskem. Slovenský premiér Eduard Heger přitom ve středu Prahu kritizoval za rozhodnutí zmíněné kontroly obnovit.

Slovenský ministr vnitra také řekl, že v pondělí bude jednat s kolegy ze sousedních zemí o migraci. Navrhnout chce posílení vnější hranice Schengenu v Maďarsku.

Policejní prezident Hamran odmítl kritiku zaznívající z České republiky, že Slovensko odhalilo nízký počet migrantů. Řekl, že migrační trasa do Německa přes Slovensko je mnohem kratší než přes Česko. V prvním pololetí Slováci podle něj zajistili 3000 migrantů a více převáděčů než Česká republika. Podle Mikulce slovenská policie nemá oprávnění migranty zadržet, protože nežádají o udělení azylu.

Hamran uvedl, že Budapešť prakticky odmítá převzít uprchlíky, kteří vstoupili na Slovensko z Maďarska. Tato situace by podle něj vyústila v nápor migrantů na Slovensku, pokud by Bratislava přebírala uprchlíky z Česka.

"Kumulovali bychom na území Slovenské republiky všechny migranty z Německa a České republiky. My na to nemáme řešení. Patrně to vyžaduje politické řešení, patrně na mezinárodní úrovni," řekl Hamran.

Podle šéfa slovenské policie by se situace na Slovensku nezměnila ani v případě, že by země zavedla kontroly na hranici s Maďarskem, protože maďarské úřady výstupní kontroly nevykonávají. Uprchlíci by tak zůstali na starost Slovensku. Podle Hamrana Maďarsko přebírá jen ty migranty, kteří jsou zadrženi na Slovensku v rámci přeshraničního pronásledování, což jsou pouze desítky případů.

Související

Více souvisejících

hranice Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy