Zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem, které nastalo o dnešní půlnoci, se už po prvních hodinách ukazuje jako účinné. Podařilo se zadržet jak migranty, tak i převaděče, kteří se je pokoušeli dostat do Česka. Ve Sněmovně to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
"Jedná se o reakci vlády, která nepřišla pozdě," zdůraznil. Vláda podle něj vnímá obnovení kontrol na vnitřní schengenské hranici jako krajní řešení. O dalším možném prodloužení bude vláda jednat na svém dalším zasedání, uvedl. "Nicméně ve chvíli, kdy počet migrantů zachycených od ledna na území ČR byl až 12.000, vláda musela zareagovat," řekl ministr.
Poznamenal, že jde o komplikovanou záležitost. "Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet. Podle platné legislativy jsou zavedeny kontroly v první fázi na deset dnů, vláda se tím bude zabývat na dalším zasedání. Potom mohou být prodlouženy o dalších 20 dnů. Samozřejmě to vyžaduje i jednání s Evropskou komisí o notifikaci našich opatření," popsal.
Kontroly zavádí Česko ode dneška na hranicích se Slovenskem kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů. Konkrétně se to týká 17 silničních, sedmi železničních a tří říčních přechodů. Na jiných místech není možné od půlnoci ze středy na dnešek minimálně dalších deset dnů státní hranice překračovat, policisté začali hlídat i takzvanou zelenou hranici.
Vláda se podle Rakušana snaží minimalizovat dopady tohoto opatření na místní obyvatele. Informoval, že jednal se zástupci samospráv v regionu. "Krok vlády napříč politickým spektrem ocenili, s těmi nepříjemnostmi počítají. A my to samozřejmě doprovázíme s jednáním se slovenskou stranou a maďarským ministrem. To bude hned příští týden," řekl Rakušan.
Poté chce jednat s jižními státy o ochraně vnější schengenské hranice. "Vyvíjíme tlak na Evropskou komisi na intenzivní jednání s Tureckem. Jako předsednická země z tohoto uděláme téma ministerského setkání ministrů vnitra EU v říjnu," dodal.
Česko podle něj udělalo v tuto chvíli vše pro to, aby zajistilo bezpečnost obyvatel. "Uvědomujeme si, že to není samospásné řešení, nicméně doufáme, že jednoznačně odradí především převaděče, obchodníky s lidským neštěstím, aby využívali tranzitní trasu přes Českou republiku," uvedl.
Kontroly na hranicích uvnitř Schengenu problém nevyřeší, řekl slovenský ministr
Kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru volného pohybu problém migrace nevyřeší, řekl dnes slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Reagoval tím na zavedení hraničních kontrol se Slovenskem ze strany České republiky a Rakouska. Příští týden hodlá o migrační vlně jednat s kolegy ze sousedních zemí. Podle slovenského policejního prezidenta Štefana Hamrana Maďarsko až na výjimky odmítá přebírat migranty, kteří proudí přes Maďarsko, Slovensko a Česko do Německa.
"Celý tento problém je problém vnější (schengenské) hranice, a to hlavně maďarsko-srbské hranice, kudy jde mnoho migrantů. Migraci je třeba řešit v zemích původu, nikoli v zemích po trase. My jsme pro ně jen tranzit, všichni chtějí jít do Německa," uvedl Mikulec před poslanci parlamentního výboru pro obranu bezpečnost.
Mikulec řekl, že opatření České republiky na hranicích bylo koordinováno se Slovenskem. Slovenský premiér Eduard Heger přitom ve středu Prahu kritizoval za rozhodnutí zmíněné kontroly obnovit.
Slovenský ministr vnitra také řekl, že v pondělí bude jednat s kolegy ze sousedních zemí o migraci. Navrhnout chce posílení vnější hranice Schengenu v Maďarsku.
Policejní prezident Hamran odmítl kritiku zaznívající z České republiky, že Slovensko odhalilo nízký počet migrantů. Řekl, že migrační trasa do Německa přes Slovensko je mnohem kratší než přes Česko. V prvním pololetí Slováci podle něj zajistili 3000 migrantů a více převáděčů než Česká republika. Podle Mikulce slovenská policie nemá oprávnění migranty zadržet, protože nežádají o udělení azylu.
Hamran uvedl, že Budapešť prakticky odmítá převzít uprchlíky, kteří vstoupili na Slovensko z Maďarska. Tato situace by podle něj vyústila v nápor migrantů na Slovensku, pokud by Bratislava přebírala uprchlíky z Česka.
"Kumulovali bychom na území Slovenské republiky všechny migranty z Německa a České republiky. My na to nemáme řešení. Patrně to vyžaduje politické řešení, patrně na mezinárodní úrovni," řekl Hamran.
Podle šéfa slovenské policie by se situace na Slovensku nezměnila ani v případě, že by země zavedla kontroly na hranici s Maďarskem, protože maďarské úřady výstupní kontroly nevykonávají. Uprchlíci by tak zůstali na starost Slovensku. Podle Hamrana Maďarsko přebírá jen ty migranty, kteří jsou zadrženi na Slovensku v rámci přeshraničního pronásledování, což jsou pouze desítky případů.
Související

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 5 hodinami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
včera
Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.
Zdroj: Libor Novák