Řekl o mně, že jsem... Ve sporu Pirátů s TOP 09 padají hodně peprná slova

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se postavil za předsedu sněmovního klubu své strany Jakuba Michálka. V kritice předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska a konstatování, že by měl jít tento politik do ústraní, podle něj Michálek popsal současnou politickou realitu. I Bartoš míní, že je třeba integrovat opozici a Kalousek v tom hraje svou roli. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Michálek přestřelil a měl by se starat o svou vlastní stranu.

Podle Bartoše je postoj Michálka popisem současné politické reality. "Jistý proces integrace v této části spektra je určitě žádoucí, ostatně se o tom přeci veřejně hovoří a veliká část společnosti to i takto vnímá. Stejně tak jako roli pana bývalého předsedy Kalouska," napsal Bartoš ČTK.

Pokud se podle něj nepodaří změnit volební zákony, které nahrávají vítězi voleb a ve kterých hlasy voličů nemají stejnou váhu, je podle Bartoše sjednocení opozice jedním z možných řešení postupu proti hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.

Pekarová uvedla, že Michálek hodně přestřelil. "Určitě by neměl komentovat, jaké jsou personálie jiných stran, to mu nepřísluší. Ať se stará o pirátskou stranu, my mu do personálií také nekecáme," řekla novinářům. Aktuální hádka je podle ní zcela zbytečná a zastiňuje jiné podstatné věci, které strany dělají.

Spor mezi šéfy obou klubů přitom ve sněmovních kuloárech vygradoval. Michálek novinářům řekl, že strany se musí zbavit nálepky, že opozice je Kalousek. "My jsme se o tom několikrát bavili, pan Kalousek vždycky naštvaně odejde, toho dalšího člověka urazí," uvedl. "Pan Kalousek o mně řekl, že jsem kokot, tupec, neomarxista a několik dalších výrazů, já se snažím soustředit na podstatu debaty," uvedl Michálek.

TOP 09 je podle něj odsouzena k živoření, nebo zániku, pokud bude Kalousek jednou z jejích hlavních tváří. "My jsme s panem Kalouskem komunikovali, já ho osobně slušně oslovil, on nejdříve zavtipkoval, že už píše rezignační dopis. Následně mi řekl, že ho nemám kádrovat a ať jdu do prdele," dodal Michálek.

Podle Michálka bývalý ministr a předseda TOP 09 svou špatnou pověstí jako předseda sněmovního klubu TOP 09 blokuje možnost opozice postupovat proti Babišovi. Měl by odstoupit, řekl dnes Michálek novinářům. Kalousek ČTK řekl, že Michálek by se měl zabývat svým klubem. Jde mu podle něj o zánik TOP 09 a jeho vidí jako překážku. Michálek totiž ve čtvrtek v rozhovoru pro server Aktuálně uvedl, že TOP 09 by měla zaniknout.

TOP 09 a Piráti přes dlouhodobou animozitu na centrální úrovni spolupracují v koalici na pražském magistrátu. Pirátský primátor Zdeněk Hřib dnes na tiskové konferenci po výzvě bývalého předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila řekl, že se s Michálkovým výrokem o zániku TOP 09 neztotožňuje a na magistrátu se mu s ní spolupracuje dobře.

Za včerejší výrok o TOP 09 jsem od pirátského poslance Michálka čekal omluvu. Místo toho přišel další útok, aby Miroslav Kalousek odstoupil z čela poslaneckého klubu. Političtí partneři by se měli respektovat, ne na sebe útočit. Andrej Babiš se směje.

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) December 6, 2019

Pospíšil pak na sociálních sítích uvedl, že čekal od Michálka omluvu za výrok o konci TOP 09, který přinesl server Aktuálně. "Místo toho přišel další útok, aby Miroslav Kalousek odstoupil z čela poslaneckého klubu. Političtí partneři by se měli respektovat, ne na sebe útočit. Andrej Babiš se směje," uvedl.

Související

Více souvisejících

Jakub Michálek (Pirátská strana) Miroslav Kalousek top 09 Česká pirátská strana Markéta Pekarová Adamová Jiří Pospíšil

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 39 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 44 minutami

před 45 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy