REPORTÁŽ: Zlatý hřeb sněmu ODS se obešel bez překvapení. Fiala je opět předsedou, strana prý ještě nedosáhla vrcholu

Druhým a důležitějším dnem pokračuje v sobotu 30. kongres vládní Občanské demokratické strany. Volba předsedy proběhla během dopoledne a obešla se bez překvapení, Petr Fiala získal mimořádně silný mandát. Premiér se přitom domnívá, že strana, kterou vytáhl ze dna zpátky do Strakovy akademie, ještě nedosáhla vrcholu.

Sál se dnes začal plnit po půl desáté v očekávání projevů. Deset minut před celou ve spodních patrech haly zhasla světla a začala projekce jako vystřižená z koncertů, které se v O2 Universu konají častěji než sněmy politických stran. Další dění už je připomínalo o poznání více.

Na úvod sobotního programu promluvil ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. „Vaše pozvání vnímám jako gesto podpory a solidarity,“ řekl diplomat, podle kterého je projev velvyslance cizího státu na sněmu politické strany nestandardní záležitostí, avšak svět momentálně žije v nestandardní době.

Perebyjnis adresně poděkoval za pomoc členům vlády z řad ODS, jmenoval ministra financí Zbyňka Stanjuru, ministryni obrany Janu Černochovou nebo šéfa resortu dopravy Martina Kupku. První potlesk dne si pak vysloužila jeho slova na adresu předsedy vlády. „Je mi ctí spolupracovat se zemí, jejímž premiérem je Petr Fiala,“ prohlásil ukrajinský velvyslanec.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v projevu zdůrazňovala funkční přátelství mezi lídry ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, což demonstrovala už úvodním oslovením premiéra slovy „milý Petře“. Úspěch koalice Spolu v říjnových sněmovních volbách podle ní ukázal, že lidé v Česku chtějí změnu. Předsedkyně Poslanecké sněmovny dodala, že i do budoucna se chce dívat s opatrným optimismem.

Marian Jurečka přiznal, že o spolupráci s občanskými demokraty zprvu trochu pochyboval a byl opatrný. Narážel tak nejspíš na minulost ODS, v budově byli ostatně přítomní bývalí předsedové strany i vlády Mirek Topolánek a Petr Nečas. „Jsem velmi rád, že jsme do toho šli,“ poznamenal a stejně jako Pekarová Adamová vyjádřil naději, že volební projekt zmíněné trojice stran bude pokračovat.

Potleskem doprovodili delegáti slova ministra práce a sociálních věcí na adresu Petra Fialy, ministr vnitra Vít Rakušan jej ve své řeči dokonce označil za nejsilnějšího lídra kterékoliv z politických stran v České republice. „Ale nesmíme ho rozmazlit,“ doplnil vzápětí.

Rakušan dále ocenil, jak občanští demokraté zvládli volby, zároveň pochválil fungování kabinetu. Česko podle něj současnou vládu potřebuje. Defilé předsedů vládních stran uzavřel Ivan Bartoš, který zástupcům ODS z řečníků asi nejméně mazal med kolem pusy. Dokonce zmínil nadcházející volební souboje, přičemž ocenil, že koaliční partneři vedou dle jeho názoru férovou kampaň.

Zlatý hřeb kongresu? Jednoznačná volba Fialy předsedou

Za zlatý hřeb kongresu označila ministryně obrany Jana Černochová volbu předsedy, která následovala po projevech hostů. Kandidát byl přitom jediný a výsledek dlouho dopředu očekávaný.

Petr Fiala v nominačním projevu poznamenal, že na šéfa strany kandiduje už popáté. „To není málo v životě jedné tradiční demokratické strany. Když jsem tu před lety stál poprvé, byla ODS na pokraji života a smrti,“ připomněl delegátům kongresu, který podle něj dokazuje, že ODS je demokratickou stranou, nikoliv politickým subjektem, který má majitele, jehož bezduché loutky poslouchají na slovo. Evidentně tím narážel na fungování hnutí ANO.

Babiše a jeho hnutí rovněž zmínil, když vytáhl téma drahoty, které koalici Spolu pomohlo vyhrát říjnové sněmovní volby. Svého předchůdce v čele vlády obvinil z toho, že z velké části nese vinu za nynější inflaci.

„Každý slib, který jsme dali, platí,“ vzkázal Fiala voličům, ale připomněl, že vláda musí řešit další problémy, s nimiž původně nepočítala. Za první úkol vlády pro tento a příští rok proto považuje zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny. „Když ji zvládneme, dokážeme předejít velkým společenským problémům,“ vysvětlil.

Podle premiéra je třeba se nadále aktivně angažovat v zahraniční politice, protože se rozhoduje o budoucnosti Evropské unie i Severoatlantické aliance. Za klíčovou považuje nutnost vymanit se z „ruské energetické smyčky“, tedy ze závislosti na ruské ropě a plynu.

„Pokud bude vláda úspěšná, bude úspěšná i ODS,“ uzavřel Fiala svůj projev. Už předtím zdůraznil, že stranu čeká spousta těžká práce ve Strakově akademii a na jednotlivých ministerstvech. Strana se podle něj ocitne na vrcholu, teprve až obstojí v probíhající zkoušce.

Fiala dostal ve volbě předsedy jednomyslnou podporu, obdržel všech 510 platných hlasů. „Mimořádně si jí vážím,“ řekl v projevu po znovuzvolení do funkce. „Jednu věc vám chci slíbit. Budu se snažit o to, aby příští kongres probíhal tak, že ODS bude ve stejné kondici a ve stejné náladě jako dneska,“ dodal.

Související

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) ODS Markéta Pekarová Adamová Marian Jurečka (KDU-ČSL) Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy