Schodek státního rozpočtu za letošní rok přesáhne určitě 400 miliard korun. Na dotaz ČTK na tiskové konferenci končící vlády Andreje Babiše (ANO) to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Na přesnější číslo je podle ní brzy, výsledek bude záviset především na tom, jak dopadnou investice. Na celý letošní rok je schválený schodek rozpočtu 500 miliard korun. Loni skončil rozpočet v deficitu 367 miliard korun.
"Hlavní ukazatel, který rozhodne, bude míra investic, zda se podaří vše proinvestovat. Určitě bude schodek přes 400 miliard korun, přesnější číslo nejsem schopna říci," uvedla ministryně.
Končící vláda navrhla na příští rok rozpočet se schodkem 377 miliard korun, ale nastupující kabinet chce deficit snížit pod 300 miliard omezením výdajů, zvýšení daní odmítá. Sněmovna nový rozpočet do konce roku neschválí, a Česko tak bude na počátku příštího roku hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce.
Podle dřívějšího vyjádření Stanjury bude rozpočtové provizorium nejdéle do března. Vláda je podle něj schopna připravit přepracovaný návrh rozpočtu na příští rok do šesti týdnů, tedy do přelomu ledna a února.
Národní rozpočtová rada (NRR) v poslední zprávě o stavu veřejných financí uvedla, že ke konsolidaci veřejných financí nebudou stačit jen opatření na straně výdajů, ale bude nutné i navýšit příjmy, tedy daně. Rada hodnotí pozitivně vznik nové vlády, která klade důraz na rychlejší konsolidaci a chystá snížit schodek plánovaného státního rozpočtu na příští rok.
Související
Schodek rozpočtu dosáhl 232,4 miliardy. Vláda v demisi věří v plnění cíle
Důvod je jediný. Fiala řekl, proč Babiš stále nemá vládu ve svých rukou
státní rozpočet , Alena Schillerová
Aktuálně se děje
včera
FT: USA daly Zelenskému na přijetí mírového plánu ultimátum. Ukrajina pošle Bílému domu odpověď ve středu
včera
Novinář měl neomezený přístup k Zelenskému. Teď vysvětlil jeho strategii při jednání i otřes po pádu Jermaka
včera
„Antiukrajinské body byly odstraněny.“ Zelenskyj posílá do USA revidovaný mírový plán
včera
Evropská unie se rázně vymezila proti tvrdé kritice Donalda Trumpa
včera
Může za cla, válku na Ukrajině i útok ve Washingtonu. Trumpovou univerzální odpovědí je svalit vše na Bidena
včera
Austrálie spouští globální unikát: Miliony dětí přišly o účty na sociálních sítích
včera
Studenti vyrazili do ulic. Po celém Česku protestovali proti vedení ministerstva životního prostředí Motoristy
včera
Co odhalila nová Národní bezpečnostní strategie USA? Trump pro Evropu víc nebezpečný, než se zdálo
včera
Evropa je rozpadající se skupina národů vedená slabými lidmi, prohlásil Trump
včera
Ukrajinci vztyčili v údajně dobytém Pokrovsku vlajku. Kreml o obsazení města lže, tvrdí
včera
V Rusku se zřítilo obří vojenské letadlo Antonov An-22
včera
Babiš předal na Hradě Pavlovi seznam ministrů. Turek na něm chybí
včera
Politico: Česko se s Babišem v čele stane dalším destruktivním prvkem v EU
včera
Nové boje na hranicích: Proč eskaluje napětí mezi Thajskem a Kambodžou?
včera
Ukrajina připravuje nový mírový plán, Zelenskyj vyloučil územní ústupky
Aktualizováno včera
Prezident Pavel jmenoval nového premiéra. Česko bude nejlepší na celé planetě, prohlásil Babiš
včera
Soud řeší, co si Trump vlastně může dovolit. Zřejmě mu posílí pravomoci
včera
Výhled počasí do konce prosince. V Česku se opět ochladí
8. prosince 2025 21:58
Metro bude opět stavět i na Pankráci. Stanice se otevře před svátky
8. prosince 2025 21:06