Šéf ukrajinské diplomacie přijel do Prahy. ČR nezmění postoj k anexi Krymu, ujišťoval Petříček

Česko odmítá ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a na jeho pozici se nebude nic měnit. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání s ukrajinským kolegou Vadymem Prystajkem. Prystajko ocenil českou podporu. Ministři se také dohodli na spolupráci archivů, odpoledne v Černínském paláci podepsali příslušné memorandum zástupci Ústavu pro studium totalitních režimu, Archivu bezpečnostních složek ČR a Státní archivní služby Ukrajiny.

"Česká republika nikdy neuznala anexi Krymu a do budoucna se k tomu rozhodně nechystáme," řekl Petříček. Česko podle něj také chce podporovat reformy na Ukrajině, Petříček je považuje za významné i s ohledem na obchodní a hospodářskou spolupráci obou zemí. Ministr připomněl, že v letech 2014 až 2019 dalo Česko na podporu demokratizačních reforem na Ukrajině 390 milionů korun.

V Černínském paláci jsem přivítal ministra zahraničí Ukrajiny @VPrystaiko. Doufám, že se znovu potkáme na jednání #V4 a #EaP začátkem dubna. ČR nikdy neuznala anexi Krymu. Do budoucna se k tomu rozhodně ani nechystáme. Plně podporujeme nezbytné reformy v zemi. ???? pic.twitter.com/wPtVvICKJ9

— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 4, 2020

"Děkuji České republice za rozsáhlou a všestrannou podporu Ukrajiny, ať už v oblasti financování, léčení našich zraněných vojáků nebo obchodu s vojenským zbožím," řekl Prystajko. Ocenil i český postoj v Evropské unii, kde Praha prosazuje zachování sankcí proti Rusku, které byly uvaleny kvůli anexi Krymu a následnému konfliktu na východě Ukrajiny.

Obě země dnes také podepsaly dohodu o spolupráci státních archivů. "Slibujeme si od toho především, že se badatelům z obou stran zpřístupní dosud neznámé materiály. Může to objasnit některé otázky historického významu, může to také odkrýt pozadí některých historických represí v obou státech. Zároveň si slibujeme od té spolupráce výměnu zkušeností, co se týká nakládání s archiváliemi," řekl Petříček.

Ministerské jednání se týkalo i zaměstnávání ukrajinských pracovníků v Česku. Petříček zdůraznil, že je třeba se bránit nelegální pracovní migraci. Prystajko podotkl, že Ukrajina je vděčná za to, že její občané mohou v Česku pracovat za důstojnou mzdu, potřebuje ale své občany i doma, aby zajistila vlastní hospodářský rozvoj.

Prystajko, který se dnes dopoledne setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO), přijel na návštěvu Česka v návaznosti na loňské cesty Petříčka a Babiše na Ukrajinu. Po schůzce s Petříčkem připomněl, že před loňským oživením vztahů byly česko-ukrajinské návštěvy málo časté, věří, že se to nyní zlepší. Podle Petříčka se nejbližší další setkání uskuteční v dubnu, kdy Česko pořádá summit visegrádské čtyřky se zeměmi Východního partnerství.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Vadym Prystajko Krym ministerstvo zahraničí Ukrajinská krize Česká republika protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 40 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy