Senát navrhl pro kraje kompenzaci 500 korun na obyvatele, vláda bude patrně proti

Vláda nejspíš odmítne senátní návrh, aby kraje a Praha dostaly od státu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele, což by jim nahradilo výpadek daňových příjmů v souvislosti s epidemií koronaviru. Proti návrhu se postavila ministerstva financí a pro místní rozvoj.

Vyplývá to z návrhu vládního stanoviska na vládním webu. Kabinet se má předlohou zabývat v pondělí.

Senát chce krajům nahradit výpadek daňových příjmů v důsledku vyplácení příspěvku živnostníkům a dalším lidem, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru. Celkem chce pro kraje a Prahu 5,3 miliardy korun. Podle ministerstva financí je to více, než o kolik kraje přišly, a státní rozpočet s tím nepočítá.

Kraje by podle výpočtu ministerstva financí měly mít kvůli kompenzacím příjmy nižší o 2,23 miliardy korun, Praha zhruba o 1,8 miliardy korun. Podle senátního návrhu by mělo hlavní město dostat přibližně přibližně 2,3 miliardy korun, tedy o půl miliardy více. Krajům vláda slíbila jako kompenzaci navíc 16,6 miliardy korun na opravy silnic, sociální služby nebo odměny záchranářům.

Ministerstvo vnitra se k předloze postavilo neutrálně, ale připomenulo, že všechny obce včetně Prahy už dostaly na návrh Senátu kompenzační příspěvek ve výši 1200 korun, na což poukázalo i ministerstvo financí.

Senát chce návrhem nahradit krajům výpadek příjmů v důsledku výplaty takzvaného kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně, které stát vyplácí hlavně osobám samostatně výdělečně činným. Bonus jde z peněz, které stát vybere na daních z příjmů zaměstnanců. Jde o sdílenou daň, o kterou se státní rozpočet dělí s rozpočty krajů a obcí, takže na ně potom zbývá méně peněz.

Původní předloha Senátu počítala s tím, že kraje by měly dostat 400 korun na hlavu a obce 1000 korun na obyvatele. Sněmovna v polovině června schválila v rámci jiné úpravy senátní návrh, který dává obcím 1200 korun na obyvatele. Horní komora poté svou upravenou předlohu zúžila jen na kraje.

Vládní stanovisko bude pouze doporučením pro Sněmovnu, která o osudu senátní předlohy rozhodne. Poslanci by ji podle žádosti senátorů měli projednat zrychleně.

Obcím a městům stát poskytl na pokrytí výpadků daňových příjmů v souvislosti s koronavirem 13,4 miliardy korun, Svaz měst a obcí ČR ale po vládě požaduje dalších 13 miliard. Kompenzace státu totiž podle svazu pokryla jen zhruba polovinu výpadku. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) požadavek odmítá, dříve uvolněné peníze by podle ní měly místním samosprávám stačit a obce by měly využít své finanční rezervy.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR kraje Praha Senát ČR Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy