Skončí Filip ve vedení Sněmovny? Dolínek už sehnal část podpisů

Poslanec ČSSD Petr Dolínek má zatím zhruba čtyři desítky podpisů k podání návrhu k vyvolání debaty o odvolání šéfa KSČM Vojtěcha Filipa z postu místopředsedy Sněmovny. Při úterním jednání o změnách programu schůze dolní komory neuspěl s požadavkem, aby se poslanci zabývali některými Filipovými výroky, rozhodl se proto požádat kolegy o podpisy pro podání návrhu na vyvolání debaty o odvolání místopředsedy dolní komory. Odpoledne novinářům ukázal dva archy s podpisy, aby mohl návrh podat, potřebuje 80 podpisů. Filipa se dnes zastal předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Dolínek v úterý Filipovi vyčítal například jeho názory na události z let 1948 a 1968 v někdejším Československu, výroky ohledně zrušení vepřína na místě někdejšího romského koncentračního tábora v Letech u Písku a na adresu zejména veřejnoprávních médií. "Jsme svědky vysmívání se poslaneckému slibu, jsme svědky pošlapávání základní lidské slušnosti a pohrdání jak demokracií, tak základním respektem k ústavě a zákonům České republiky," uvedl Dolínek. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik dnes označil Dolínkovo vystoupení za útok na Filipovu svobodu slova.

Vondráček, který si předsedu komunistů zvolil za svého přímého zástupce, ho měnit nechce. "Je to zkušený politik, vyjadřuje se korektně. Chápu teď do určité míry, že jsou tu nějaká zjištění, ale já to znám jenom médií a čekám na nějaké výsledky reálné," řekl novinářům. Hájil i to, že je z jeho vůle Filip prvním místopředsedou dolní komory. "Z hlediska toho, co zvládá, je pořád ta volba z manažerských ohledů oprávněná," pochvaloval si, že se na Filipa může spolehnout, když mu předá agendu v době svých zahraničních cest.

Filipovy výroky Vondráček "nepovažuje za tolik intenzivní", aby kvůli nim připojil pod návrh svůj podpis. Uvedl, že Filip se hájí nadsázkou v případě výroku o Letech, u dvou dalších pak podle něj jde o konstantní postoj komunistické strany, se kterou sice nesouhlasí, která ale byla demokraticky zvolena. Upozornil také na to, že sociální demokraté jsou součástí vládní koalice. Ta má ve Sněmovně menšinu a podporuje ji KSČM.

Podle Dolínka není Filip důstojným zástupcem Sněmovny. "Výhrůžky finančnímu úřadu ve prospěch obviněného podnikatele, útoky na svobodu médií a teď i neprůhledné finanční operace. Z mého pohledu dost na to, abych navrhl odvolání Vojtěcha Filipa z postu místopředsedy Sněmovny," napsal Dolínek na twitteru. Před novináři dnes nechtěl spekulovat, zda podpisy sebere. Kvůli rozložení sil v dolní komoře ale podle něj sběr druhé poloviny potřebných podpisů "půjde ztuha". Zatím se k iniciativě přihlásili vedle Dolínka zákonodárci ODS, lidovců a Pirátů.

Související

Vojtěch Filip

Někdejší lídr komunistů Filip se omluvil Fajtovi za výrok o dluzích

Bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip se v únoru omluvil někdejšímu řediteli Národní galerie Praha Jiřímu Fajtovi za svůj výrok z roku 2019, že v institucích, ve kterých působil, vytvořil nekryté dluhy za desítky milionů korun. Muži uzavřeli smír, který pravomocně schválil Městský soud v Praze. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). 
Vojtěch Filip (KSČM)

Filip a zbytek vedení KSČM kvůli prohraným volbám rezignovali

Předseda komunistů Vojtěch Filip a všichni členové vedení KSČM dnes rezignovali na stranické posty. Reagovali tak na výsledky voleb, které poslaly KSČM po 30 letech mimo Poslaneckou sněmovnu. Řízením KSČM jsou pověřeni dosavadní první místopředseda Petr Šimůnek a dosavadní místopředseda Václav Ort. Filip označil výsledek voleb za zdrcující porážku. Členem strany zůstává. Už dříve oznámil, že znovu na předsedu KSČM kandidovat nebude.

Více souvisejících

Vojtěch Filip (KSČM) Poslanecká sněmovna Petr Dolínek Radek Vondráček (ANO) KSČM

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy