Část opozice ani s hlasy koaliční sociální demokracie neprosadila dnes ve Sněmovně žádost vládě, aby v souvislosti s rostoucím počtem lidí nakažených covidem-19 aktivovala Ústřední krizový štáb. Po svolání štábu volá ČSSD, hnutí ANO je proti.
Dolní komora neschválila ani další návrhy usnesení ke koronavirové krizi, jak je předložili Pirát Jakub Michálek, lidovec Jan Bartošek a Věra Kovářová z hnutí STAN. Pro žádost vládě o svolání Ústředního krizového štábu hlasovalo 43 z 88 přítomných poslanců.
Vedle poslanců hnutí ANO premiéra Andreje Babiše návrh nepodpořili zákonodárci SPD a dva komunističtí poslanci. Ústřední krizový štáb pracoval za jarní koronavirové krize. Babiš už dříve řekl, že téma "není vůbec na stole" a že roli štábu zastává rada vlády pro zdravotní rizika.
Svolání štábu dnes před poslanci opět hájil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), čeká další debatu ve vládě. "Jsem přesvědčen, že obecně platí to, že pokud máme osvědčené mechanismy, měli bychom je používat," uvedl. Babiš se sněmovního jednání neúčastnil.
Z mnoha navrhovaných usnesení Sněmovna schválila jen poděkování mimo jiné lékařům, zdravotním sestrám, hygienikům, medikům a pracovníkům v sociálních službách.
Dolní komora zamítla i ta Michálkova usnesení, která reagovala na červnové sněmovní požadavky vůči kabinetu a vláda je podle návrhů splnila. Předseda pirátského poslaneckého klubu neprosadil vedle svolání Ústředního krizového štábu ani další nové úkoly vládě. Týkaly se třeba zajištění dostatečného počtu záložních odběrových míst, zvýšení počtu testů na covid-19 a informování veřejnosti.
Kovářová u většiny poslanců narazila s návrhem, aby vláda zajistila informovanost starostů všech druhů obcí o počtu nakažených lidí a počtu lidí v karanténě na jejich území. Bartošek neuspěl s požadavky, aby Sněmovna konstatovala, že vláda nezvládla přípravu na druhou vlnu koronavirové epidemie, a uložila kabinetu vypracovat a předložit například soubor opatření k zamezení "explozivního šíření" nákazy.
Související
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
Aktuálně se děje
před 7 minutami
První prohlášení íránského vůdce: Chámeneí požaduje od USA kompenzace, nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 41 minutami
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
před 1 hodinou
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
před 2 hodinami
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
před 2 hodinami
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
před 3 hodinami
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
před 5 hodinami
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
před 6 hodinami
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
včera
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
včera
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
včera
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
včera
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
včera
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
včera
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
V Maďarsku se schyluje k nejdůležitějším volbám za posledních šestnáct let a politická scéna zažívá nebývalé otřesy. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který ve středu zveřejnilo výzkumné centrum 21 Kutatóközpont, si hlavní opoziční strana Tisza udržuje náskok před dlouhodobě vládnoucím uskupením Fidesz premiéra Viktora Orbána. Přestože opozice stále vede, její náskok se s blížícím se termínem voleb, které se uskuteční 12. dubna, mírně ztenčil.
Zdroj: Libor Novák