Exnáměstek ministra promluvil o vztazích s USA. Přijde po volbách změna?

Jiří Schneider, který byl v letech 2010 až 2014 první náměstek ministra zahraničních věcí a bývalý státní tajemník pro Evropskou unii, hovořil v Interview Plus o tom, co by se změnilo, kdyby prezidentské volby nevyhrál Donald Trump nebo o silné pozici České republiky v technologických oblastech.

Jiří Schneider, někdejší výkonný ředitel Aspen Institute Central Europe a bývalý český diplomat a politik uvedl začátkem rozhovoru, že návštěva Mikea Pompea, ministra zahraničí Spojených států v administrativě prezidenta Donalda Trumpa není ničím výjimečným. Podle jeho slov se jedná o klasickou diplomatickou cestu, která zahrnuje více zemí, a v tomto případě se jedná o koordinaci národních politik ve skupině tří nebo více států. 

Podle Schneidera jsou na stole kontroverzní věci převážně ohledně bezpečnosti a ekonomiky. „Nacházíme se v hluboké ekonomické krizi,“ míní bývalý diplomat a předpokládá, že klíčem pro zlepšení ekonomické krize budou právě technologické firmy, protože podle jeho slov v současné době nehrají roli zdroje, ale intelektuální schopnosti.

„Pro zemi naší velikosti je docela důležité ukázat, že jsme schopni v nějaké oblasti být nejen konkurenceschopní, ale schopní být i na čele. O to je třeba stát a spolupráce s USA je v této věci důležitým kamenem, na kterém můžeme stavět svoji konkurenceschopnost,“ poznamenal Schneider v pořadu Interview Plus.

Schneider na otázku, proč Pompeo není zastáncem čínských technologií, odpověděl, že zájmem společných ekonomik je kooperace a využívání technologií společně, protože to znamená velkou byznysovou příležitost. Uvedl, že je třeba zvážit převážně bezpečnostní stránku a riziko sběru soukromých dat. „A to je něco, čím se hlavně USA a Evropa zabývá,“ míní Schneider, který dodal, že ne všechny firmy mají byznysový zájem. 

Na otázku, jestli se diplomacie USA pod vedením Pompea změnila. bývalý český politik uvedl, že je překvapen tím, že americký ministr zahraničí neplánuje návštěvu Rádia Svobodná Evropa. „Došlo tam k personálním změnám a pravděpodobně to s tím souvisí, ale čekal bych, že tam zavítá, aby uklidnil zaměstnance,“ poznamenal Schneider, protože podle jeho slov to kdysi byl důležitý bod česko-amerických vztahů.

Schneider se domnívá, že kdyby prezidentské volby nevyhrál Donald Trump, pro Českou republiku by se toho moc nezměnilo. „Nejsme země, která je v hledáčku,“ míní někdejší ředitel Aspen Institute Central Europe. Předpokládá, že by se změnila rétorika, ale základní věci by zůstaly stejné a doufá, že nová americká administrativa naváže na to, co bylo tento týden dojednáno.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo USA (Spojené státy americké) ministerstvo zahraničí diplomacie Donald Trump

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy