Městské státní zastupitelství (MSZ) v Praze nezveřejní usnesení, kterým žalobce Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Usnesení totiž obsahuje informace, které souvisí s hlavní větví kauzy, v níž je stále obviněn premiér Andrej Babiš a jeho poradkyně Jana Mayerová.
Státní zastupitelství to uvedlo v odůvodnění, kterým odmítlo žádost redaktorky ČTK na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Část kauzy, která se týkala premiérova syna, řešila policie od loňského jara odděleně. Šaroch, který obě větve dozoruje, o zastavení stíhání Babiše mladšího informoval na začátku února.
Už dříve zastavil stíhání v hlavní větvi kauzy, Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale po přezkumu obnovil stíhání premiéra a Mayerové. Definitivně naopak potvrdil zastavení stíhání Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála.
Právě kvůli tomu, že v části kauzy pokračuje trestní řízení, odmítl úřad usnesení poskytnout. Přípravné řízení je ze zákona neveřejné. "Při vyřizování žádosti povinný subjekt dospěl k závěru, že požadovaná informace se vztahuje k trestní věci, ve které sice bylo usnesením ze dne 31. ledna 2020 zastaveno trestní stíhání obviněné osoby a toto rozhodnutí nabylo právní moci dnem 8. února 2020, avšak tato trestní věc úzce souvisí s trestní věcí vedenou u MSZ v Praze, ve které i nadále probíhá vyšetřování," uvedlo v odůvodnění MSZ.
Protože spolu obě věci souvisí, může podle státního zastupitelství poskytnutí informace ohrozit nebo zmařit účel probíhajícího trestního řízení. "Zpřístupnění usnesení o zastavení trestního stíhání by dále mohlo ohrozit práva třetích osob, tj. zejména svědků ve věci vystupujících či osob, jejichž trestní stíhání v původní trestní věci bylo pravomocně zastaveno," uvedlo státní zastupitelství.
Podstatou kauzy Čapí hnízdo je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů. Premiér obvinění odmítá.
Babiš mladší žije ve Švýcarsku, jeho případ vyloučila policie k vlastnímu řízení loni v březnu, protože se nedařilo ho vyslechnout. Jeho stíhání bylo podle dřívějšího vyjádření mluvčího MSZ Aleše Cimbaly zastaveno ze stejného důvodu jako v hlavní části kauzy, tedy proto, že skutek není trestným činem. I toto rozhodnutí nyní přezkoumá Nejvyšší státní zástupce.
Cimbala v tiskové zprávě, kde informoval o zastavení stíhání Babiše ml., také uvedl, že Šaroch v usnesení reflektuje závěry obsažené v Zemanově rozhodnutí. V tom Zeman například uvedl, že ve vztahu k obviněným, jejichž stíhání bylo zastaveno, nebyly opatřeny žádné důkazy, které by prokazovaly alespoň jejich srozumění s tím, k čemu mělo vyčlenění Čapího hnízda z Agrofertu sloužit. Nepodařilo se tak u nich prokázat subjektivní stránku trestné činnosti, tedy zavinění.
Související

Kauza Čapí hnízdo má v pondělí pokračovat. Bude se řešit stav Babišova syna

Babiš mladší u soudu v kauze Čapího hnízda: Akcie jsem nikdy neměl v ruce
Andrej Babiš ml. , Čapí hnízdo , Andrej Babiš , Jana Mayerová (ANO) , Jaroslav Šaroch (žalobce)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
před 2 hodinami

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
před 3 hodinami

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
před 4 hodinami

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
před 5 hodinami

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
před 6 hodinami

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
včera

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad
včera

Důchody v Česku prošly velkou změnou. Úřad hlásí, že má hotovo
Aktualizováno včera

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
včera

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“
včera

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
včera

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
včera

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo
včera

Čecha přepadla skupinka mladíků ve Vídni. Případ řeší policie
včera

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje
včera

Řádění šílence na Tachovsku. Autem málem srazil několik lidí, byl pod vlivem drog
včera

Tragický náraz do stromu. Policie hledá svědky nehody na Orlickoústecku
včera

Obchody jsou zatím o Velikonocích otevřené. Nebude to platit po celé svátky
včera

Američané jsou připraveni na ústupky ve prospěch Ruska. Jde o Krym
včera
Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí
Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.
Zdroj: Jakub Jurek