V Česku mají pomáhat zdravotníci NATO a EU. Vláda návrh schválila, rozhodne parlament

Vláda dnes souhlasila s pobytem vojenských zdravotníků členských zemí Evropské unie a NATO do 300 lidí pro pomoc s epidemií koronaviru po dobu 90 dnů. Rozhodnutí ještě musí schválit Parlament.

Vláda ČR
doporučujeme

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) po mimořádném jednání kabinetu také uvedl, že Severoatlantická aliance v pátek rozhodne o zaslání 60 plicních ventilátorů z aliančních zásob do České republiky. O zdravotnické pomoci jedná Česko pod zastřešením NATO i s Německem a dalšími zeměmi, doplnil.

Kabinet se mimořádně sešel, aby schválil působení skupiny armádních lékařů a zdravotníků z USA, jak ho Spojené státy nabídly po žádosti, kterou tlumočil velvyslanectví vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Tým lékařů Národní gardy má mít 28 členů. Jde o praktické lékaře se zkušenostmi s covidem. Dorazit by měli koncem příštího týdne, působit budou ve Vojenské ústřední nemocnici ve Střešovicích, odkud budou povoláváni k úkolům dle ministerstva zdravotnictví, doplnil Metnar.

Lékaři budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) moct působit například v budované nemocnici v Letňanech, která je koncipovaná jako záložní, zřejmě bude ale muset být do provozu uvedena. Nemocnice za čtvrt miliardy korun má být dokončena do neděle. Pracovat tam bude 200 vojenských zdravotníků plus další pomocné síly.

"Máme konkrétní nabídku na pomoc 28 lékařů a zdravotníků z USA. Zároveň probíhají jednání o možném vyslání zdravotníků i z jiných členských zemí NATO a EU. Abychom vše v případě potřeby mohli rychle realizovat, schválila dnes vláda pobyt až 300 vojenských zdravotníků na českém území po dobu do 90 dnů," uvedl Metnar.

Doplnil, že jde o expertní pomoc českým zdravotníkům, zahraniční vojáci budou v případě nasazení v ČR působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem.

Parlament, a to jeho obě komory, musí podle ministerstva obrany vyslovit souhlas s pobytem vojáků v souladu s ústavou. "Legitimita pobytu bude naprosto v souladu s článkem 43 Ústavy ČR," uvedl Metnar s tím, že Sněmovna i Senát by měly o věci rozhodovat příští týden.

Metnar odmítl, že Česko v době jarní vlny epidemie nebylo dostatečně vstřícné k pomoci zemím, které na tom byly hůř. Zmínil, že nedisponuje tolika vojenskými lékaři a armáda byla v minulých letech poddimenzovaná. Konstatoval, že snaha byla zbavit se i polních nemocnic, což se naštěstí nestalo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžařské areály otevřou dřív než 24. prosince, tvrdí Babiš

04.12.2020 09:44 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes oznámí přesné datum, kdy otevřou lyžařské areály v…

Ministerstvo kultury navrhuje kolektivního správce pro média

04.12.2020 09:31 Peníze od internetových společností, které budou muset platit za využívání mediálního obsahu, by v…

Brněnské ANO přichází o další politiky, vadí jim poměry v Babišově hnutí

04.12.2020 09:19 Brněnské ANO přichází o další osobnosti, kterým vadí poměry v hnutí. Po brněnském exprimátorovi…

Babiš se hádal s Piráty. Označil je za největší hrozbu pro ČR a…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Ostré kritiky z úst premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se při dnešních sněmovních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama