Vláda bude o opatřeních rozhodovat bez ohledu na Válka, řekl Babiš

Kabinet ANO a ČSSD bude v pátek a pondělí rozhodovat o opatřeních proti covidu-19 bez ohledu na vyjádření budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že budoucí vicepremiér vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN ve skutečnosti žádné návrhy na řešení covidové epidemie nemá a dává pouze vyjádření, kterým nikdo nerozumí.

Válek dnes mimo jiné řekl, že je pro zachování testování na nemoc covid-19 PCR testy. Chce umožnit využívání PCR testů jako varianty pro vstup do provozoven služeb. Kabinet naopak testy nadále využívat nechce. "Já myslím, že nemá smysl už pana Válka komentovat," řekl Babiš. Upozornil například, že Válek vyzývá všechny, kdo už mají možnost jít na třetí dávku očkování, aby jí využili. "Tak to je geniální návrh, to jsme fakt nevěděli," podotkl Babiš.

Válek dnes vyzval také k tomu, aby se ve všech uzavřených prostorách používaly respirátory typu FFP2. "Tak to máme už dávno. Je třeba, aby pan profesor se trochu zorientoval," kritizoval Babiš. Pokud má Válek nějaké zázračné řešení epidemie, měl by s ním přijít, doplnil premiér. "Pokračování v nějakých politických řečech je na nic. My už budeme rozhodovat dnes, v pátek i v pondělí bez ohledu na názory pana Válka, který nemá žádné návrhy," uvedl Babiš. Budoucí ministr podle něj poskytuje rozhovory a pořádá tiskové konference, ale jeho plánům nikdo nerozumí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že AntiCovid tým budoucí koalice seznámil s chystanými opatřeními v pátek, sobotu i dnes. "Oni se k tomu vyjádřili negativně," řekl. Z dnešní debaty však podle něj nebylo jasné, co nastupující vláda chce. "Nezazněla jasná linie, strategie z jejich strany," míní.

Protože je nyní odpovědnost na stávajícím kabinetu, bude opatření přijímat bez ohledu na to, že na nich není shoda. "Nadále se ale budeme potkávat, vyhodnocovat situaci," řekl Vojtěch. Nynější i budoucí vláda se podle něj shodují zejména v podpoře očkování a toho, aby se podávaly třetí dávky vakcín. "Ale mám pocit, že úplně nejsme ve shodě, jak toho dosáhnout," dodal.

Související

Radek Vondráček a Alena Schillerová (ANO)

ANO se obrací na Ústavní soud kvůli Lex Babiš II. Koalice prý porušila, co mohla

Hnutí ANO v pátek podalo ústavní stížnost, v níž žádá zrušení části zpřísněného zákona o střetu zájmů známého jako Lex Babiš II. Nejsilnější opoziční subjekt se domnívá, že je protiústavní a porušuje principy Listy základních práv a svobod týkající se například vlastnického práva. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, výjimkou byl expremiér Andrej Babiš.

Více souvisejících

Andrej Babiš Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 17 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy