Vláda zatím s opatřeními počká, oznámil Vojtěch

Vláda v demisi chce podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s dalšími opatřeními vyčkat na vývoj epidemie covidu-19. Data z tohoto týdne podle něj ukážou, zda pokles bude dál pokračovat, nebo hrozí v počtu případů stagnace a takzvaná stolová hora, kdy bude počet nákaz delší dobu zhruba stejný. Pokles množství hospitalizovaných čeká kolem Vánoc. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Kvůli pokračující izolaci po pozitivním testu na koronavirus se k němu připojil on-line.

"Vývoj se v posledních dnech projevuje spíš stagnací," uvedl ministr. Laboratoře v posledních čtyřech dnech zachytily vždy o několik tisíc pozitivních vzorků méně než před týdnem. V neděli to bylo 6325 případů proti minulému týdnu s 9301.

Také proto vláda zatím s novými opatřeními nepřijde. "Asi by nebylo namístě dělat nějaká razantní nová opatření, pokud dochází ke stagnaci nebo poklesu," dodal ministr. Podle Vojtěcha je otázka, jestli má další zpřísňování v současné době smysl, protože příklad Slovenska ukazuje, že přísná uzávěra ke zpomalení epidemie nevede.

Podle Vojtěcha klesá také relativní pozitivita testů, byť je stále na úrovni kolem 35 procent, což je asi třikrát víc, než by mělo být, aby byla epidemie pod kontrolou. "Není to nic, co bychom mohli brát jako konec této vlny. Musíme počkat, zejména v tomto týdnu, jestli se trend potvrdí," dodal.

Nová opatření, která vláda zavedla od 26. listopadu, jsou podle Vojtěcha stále poměrně čerstvá, takže se možná teprve projeví. Zrušeny byly vánoční trhy a restaurace se musí uzavírat ve 22:00. Zároveň už od začátku listopadu do nich nesmějí lidé, kteří neprodělali covid v nedávné době nebo nejsou očkovaní.

V nemocnicích se podle Vojtěcha situace zatím nelepší. V neděli bylo hlášeno 6300 hospitalizovaných, případy se ale dohlašují i několik dní zpět. Minulé pondělí bylo původně méně než 6400 pacientů s covidem-19 v nemocnicích a po dohlášení je dnes u tohoto data více než 7000. "Kolem vánočních svátků by mohl i tady mohl nastat určitý zlom," doplnil Vojtěch.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Vláda ČR Robert Plaga Karel Havlíček Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy