Vláda ve středu navrhne rozpustit hnutí List Jaromíra Soukupa

Vláda ve středu projedná návrh na rozpuštění hnutí List Jaromíra Soukupa. Nejvyšší správní soud (NSS) pozastavil činnost hnutí v listopadu 2020, protože v půlroční lhůtě neustavilo své orgány, nesplnilo tak zákonnou povinnost. Hnutí pak mělo rok na nápravu pochybení, podle materiálu vlády, který má ČTK k dispozici, tak ale neučinilo.

Zároveň nepředložilo hnutí výroční finanční zprávy za rok 2019 a 2020. Situaci Listu Jaromíra Soukupa kabinet Petra Fialy (ODS) projedná v souboru s dalšími 49 návrhy na zrušení či pozastavení činnosti stran a hnutí. Celkově u 42 subjektů navrhuje materiál pozastavení činnosti, u osmi rozpuštění.

Vláda při návrhu na zahájení řízení před Nejvyšším správním soudem vychází z podnětů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. U hnutí List Jaromíra Soukupa kabinet aktualizuje návrh o posun k nesplnění povinnosti v listopadu 2021.

Soukup oznámil vznik hnutí ve své televizi Barrandov v polovině ledna 2019, vnitro hnutí zaregistrovalo 15. března 2019. Hnutí mělo podle Soukupa bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. V březnu pak Soukup uvedl, že se nechystá být předsedou hnutí a neplánuje za něj ani kandidovat ve volbách. O měsíc později oznámil, že by chtěl kandidovat v prezidentských volbách, které se mají odehrát počátkem roku 2023. Vláda 9. prosince 2019 navrhla soudu zrušení hnutí kvůli tomu, že se mu v zákonné šestiměsíční lhůtě nepodařilo ustanovit potřebné orgány. Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media Soukup se kolem politiky angažoval už dřív. Pomáhal s financováním kampaně Straně zelených a financoval Demokratickou stranu zelených, za kterou i neúspěšně kandidoval v roce 2009 do Evropského parlamentu.

Agendu spojenou s pozastavením činnosti či rozpuštění stran, které nevykonávají činnost, vláda neprojednávala v posledních dvou letech kvůli časové kolizi s vyhlášením voleb.

Mezi subjekty navrženými k pozastavení činnosti z loňského roku patří například "ANO, vytrollíme europarlament," a "Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka". "Navržené strany a hnutí opakovaně neodevzdaly výroční finanční zprávu, případně nereagovaly na výzvu úřadu k odstranění nedostatků nebo doplnění výročních finančních zpráv," uvedl loni Ivo Kousal, vedoucí oddělení kontroly a správního řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. "Vzhledem k tomu, že strany a hnutí byly za porušení těchto povinností sankcionovány nejméně dvakrát a ani poté nedošlo z jejich strany k nápravě, musely s tímto postupem počítat," dodal Kousal.

Strany, které úřad navrhl k rozpuštění, dlouhodobě nerespektují a porušují klíčová ustanovení zákona o sdružování v politických stranách. Vláda projedná vedle návrhu na zánik Listu Jaromíra Soukupa návrh na rozpuštění Demokratické strany Československa, Volby lidu 21. století a hnutí Náš Hlučín, Ostravské fórum, hnutí PRO, Spravedlivá občanská společnost a Svobodná občanská samospráva.

Související

Jaromír Soukup

Soud rozpustil List Jaromíra Soukupa a pozastavil činnost Slušných lidí

Nejvyšší správní soud (NSS) rozpustil pět politických stran či hnutí, dalším 27 pozastavil činnost. Rozpuštění se týká například Listu Jaromíra Soukupa, pozastavení jsou Slušní lidé, tedy brněnské uskupení, které vešlo ve známost přerušením kontroverzní hry na festivalu Divadelní svět v roce 2018.

Více souvisejících

List Jaromíra Soukupa Jaromír Soukup (TV Barrandov) Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy