Vojtěchovu rezignaci jsem očekávala, ale hlavním viníkem je Babiš, říká pro EZ šéfka TOP 09

ROZHOVOR – Jeho rezignace ji nepřekvapila. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová počítala s variantou, že by ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) mohl podat demisi. „Jeho odstoupení se dalo očekávat. Nicméně, dokud bude premiér Andrej Babiš pokračovat, pak nevěřím, že se situace ohledně pandemie podaří lépe zvládat. Protože je to často on, kdo do současné doby vnáší více chaosu a zmatku, než nějaký řád a pravidla,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Markéta Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Šéfka strany nechce detailně predikovat, kdo usedne do čela resortu po Adamu Vojtěchovi. „Ale nabízí se otázka, jestli právě proto Roman Prymula nebyl před časem uklizen z funkce náměstka na nově zřízenou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. A tak jisté očekávání se v souvislosti s panem Prymulou nyní může rýsovat. O čem jsem ale přesvědčena, je že post nebude dlouho bez ministra,“ je přesvědčena Markéta Adamová Pekarová.

Poslankyně vytýká nyní už bývalému ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, že nebyl schopen v době, kdy se situace kolem koronavirové pandemie dynamicky zhoršuje, prosadit odborné názory expertů. „Více se přizpůsoboval panu premiérovi, který zohledňoval politické hledisko. A tak je možné říci, že nynější krize nemusela dosáhnout takový rozměrů, nemusela se vymknout kontrole,“ tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Markéta Adamová Pekarová, která se domnívá, že odstoupivší politik nebyl velkým přínosem. „Pro oblast zdravotnictví včetně ostatních věcí neudělal zase tolik dobrého, abychom na něj jako na dobrého ministra zdravotnictví vzpomínali.“

Paní předsedkyně, co jako velká kritička bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha říkáte na jeho demisi?

Jeho odstoupení se dalo očekávat. Nicméně hlavním viníkem celé situace a hlavní zodpovědnost za vládu vždycky nese premiér. Ministerský předseda se k ní sám přihlásil už v březnu, a i kdyby to tehdy na jaře neudělal, pak za kabinet vždy odpovídá premiér. A dokud bude Andrej Babiš pokračovat, pak nevěřím, že se situace ohledně pandemie podaří lépe zvládat. Protože je to často on, kdo do současné doby vnáší více chaosu a zmatku, než nějaký řád a pravidla.

Byť opozice po Vojtěchově odstoupení volala už delší dobu, domníváte se, že je nyní vhodné rezignovat na nejklíčovější resort z celé vlády? Vždyť například jen za čtvrtek se nakazilo přes tři tisíce lidí?

Osobně neočekávám, že by post funkce ministra zdravotnictví dlouho osiřela. Jistě pan Vojtěch svůj krok konzultoval a koordinoval s panem premiérem a domnívám se, že už je připraven nějaký jeho nástupce.

Troufnete si tipnout, kdo by se podle vás mohl stát šéfem ministerstva zdravotnictví?

Jaké jméno to bude, nemohu samozřejmě stoprocentně predikovat. Ale nabízí se otázka, jestli právě proto Roman Prymula nebyl před časem uklizen z funkce náměstka na nově zřízenou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. A tak jisté očekávání se v souvislosti s panem Prymulou nyní může rýsovat. O čem jsem ale přesvědčena, je že post nebude dlouho bez ministra.

Co bývalému ministru Vojtěchovi nejvíce vytýkáte?

Hlavní věcí, která mě zarážela, byla ta, že pan Vojtěch nebyl schopen v době, kdy se situace kolem koronavirové pandemie dynamicky zhoršuje, prosadit odborné názory expertů a více se přizpůsoboval panu premiérovi, který zohledňoval politické hledisko. A tak je možné říci, že nynější krize nemusela dosáhnout takový rozměrů, nemusela se vymknout kontrole. Navíc na podzimní vlnu se absolutně vůbec nepřipravili na hygienických stanicích, což je zodpovědnost ministra, protože posilovat jednu krajskou stanici v průměru o deset pracovníků, je v podstatě výsměch, neboť to je neskutečně málo na to, aby experti byli schopni masívní nárůsty zvládat. A s tím měly hygienické stanice i ministerstvo zdravotnictví počítat či na takovou situace měl být resort připraven.

Jak hodnotíte tweety premiéra Andreje Babiše, v nichž uvedl, že Adam Vojtěch na ministerstvu udělal více práce než většina jeho předchůdců a že pokud by veškerou energii nemusel vydat na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví?

Pan premiér si ho vybral, je zodpovědný za jmenování členů vlády, a tak je logické, že nyní nemůže být najednou příliš kritický vůči ministrovi, kterého si vytáhl jako králíka z klobouku. Navíc pan Vojtěch byl ve své funkci velmi loajální k panu premiérovi. Na druhou stranu si myslím, že i pro oblast zdravotnictví včetně ostatních věcí neudělal zase tolik dobrého, abychom na něj jako na dobrého ministra zdravotnictví vzpomínali.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly. Příští týden představí nástupce

23.10.2020 18:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil dnes v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání…

Faltýnek rezignoval na funkci prvního místopředsedy ANO

23.10.2020 18:12 Aktualizováno Jaroslav Faltýnek rezignoval kvůli jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama