Volební právo od 16 let? Vláda byla proti, STAN zkusí návrh prosadit jinak

Hnutí STAN možná předloží novelu zákona, podle níž by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let, jako senátní návrh. Vláda se v květnu k předloze vyjádřila negativně a ve Sněmovně se návrh zatím nedaří zařadit na pořad schůze. Řešením by mohlo být projednání zákona přes Senát. Při dnešním otevření poslanecké kanceláře v Kolíně to řekl novinářům předseda STAN Vít Rakušan.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vít Rakušan
doporučujeme

V minulosti Vít Rakušan úřadoval v budově radnice, od června ale už není kolínským starostou, a tak si musel ve městě najít nové prostory pro kontakt s voliči.

Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze by měla rozhodnout Sněmovna, která se ale k předloze zatím nedostala.

Rakušan poukázal na to, že v současné dolní komoře je devět stran a každá z nich má své návrhy zákonů, navíc poměrně dost návrhů předkládá i vládní koalice. K projednávání se podle něj dostávají téměř výhradně zákony od vlády jako takové nebo od vládních stran a poslanců.

"Můžeme se to na každém začátku schůze pokusit zařadit někam nahoru, ale vzhledem k tomu, že tady ani všechny opoziční strany nemají shodný názor, tak máme obavu, že ten návrh zákona zůstane viset v systému až do konce volebního období," uvedl Rakušan.

Proto zvažuje, že se obrátí na senátory, kteří by zákon předložili jako svůj návrh a takto by se dostal do Sněmovny. "To je taková klikatá cesta za tím, aby nějaký váš návrh zákona byl projednán," dodal.

Poslanci STAN podle ministerstev vnitra i spravedlnosti dostatečně neobjasnili, proč by se snížení věkové hranice voličů mělo vztahovat jen na obecní volby. Vnitro se také obává možného snadnějšího ovlivňování studentů středních škol a učilišť, "především z důvodu jejich nedostatečné sociální a občanské zralosti".

Podle Starostů jsou argumenty vlády proti snížení věkové hranice politického rázu. Rakušan poukázal na to, že například v Rakousku snížení věku voličů neznamenalo žádný výkyv ve volebních preferencích. Ve světě je ale možnost hlasovat před dosažením 18 let věku spíše výjimkou.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci chtějí radikální změnu volebního zákona, má se srovnat váha všech…

13.11.2019 11:04 Lidovci dnes v Poslanecké sněmovně předloží změnu volebního zákona, která by měla srovnat váhu…

Krnáčová návrat do velké politiky vzdala, v čele ANO v Praze opět Říčař

12.11.2019 22:09 Pražskou organizaci ANO nadále povede Jan Říčař. Rozhodl o tom dnes krajský sněm hnutí. Pro Říčaře…

Zaorálek míří do Francie jednat s významnými kulturními institucemi

12.11.2019 19:29 Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra…

"Ihned přijměte dětské uprchlíky." Hamáček dostal ostrý dopis od Pražských…

12.11.2019 17:37 Aktualizováno Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama