Vystrčil bude opět šéfem Senátu, podporu mu vyjádřil i nový společný klub ANO a ČSSD

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) přijímá s pokorou podporu svému znovuzvolení do čela horní komory, které mu vyjádřily kromě frakce ODS-TOP 09 také kluby Starostů a lidovců. Jeho nominaci hodlá respektovat i společný klub ANO a ČSSD. Za hlavní ovšem Vystrčil pokládá až dohody o povolebním uspořádání a vlastní hlasování, které je zatím plánováno na 11. listopadu. Řekl to dnes novinářům.

Miloš Vystrčil
doporučujeme

Vystrčil uvedl, že přislíbená podpora ho samozřejmě těší a vnímá ji s velkou pokorou. Rozhodující ale bude až vlastní hlasování a "to, na čem se domluvíme a třeba si i na to podáme ruku".

Volba předsedy a místopředsedů Senátu by se měla uskutečnit na první schůzi v novém funkčním období, která je zatím plánována na 11. listopadu. Důvodem odkladu je zákony daná měsíční lhůta pro případné zpochybnění výsledků voleb a jejich soudní projednání.

Návrh Starostů, aby místopředsedové Senátu byli pouze čtyři místo dosavadních pěti, označil Vystrčil za jednu z možností. Hlavní podle předsedy horní komory bude to, aby Senát jako celek fungoval co možná nejlépe.

Spojení ODS a TOP 09 v jednom klubu označil Vystrčil za jasný signál, že spolupráce od středu napravo je myšlena vážně. "Ještě před volbami do Poslanecké sněmovny podáváme jasný důkaz o tom, že ODS a TOP 09 hodlají spolupracovat," dodal Vystrčil.

Klub ODS-TOP 09 bude s 26 členy nejsilnější frakcí. Obsadí třetinu křesel v horní komoře díky posílení ve volbách, čtyřem senátorům z TOP 09 a novému senátorovi za Pelhřimovsko Jaroslavu Chalupskému (za Svobodné). Starostové po odchodu zástupců TOP 09 by měli mít v klubu 24 senátorů. Třetí nejsilnější frakcí je klub KDU-ČSL s 12 členy.

Klub ANO po příchodu tří zbývajících senátorů ČSSD bude devítičlenný. Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 bude mít osm členů. Mimo frakce zůstávají senátoři Pavel Fischer (nezávislý a Jaroslav Doubrava (za Severočechy).

Trojice senátorů ČSSD, která nebude moci mít kvůli propadu sociální demokracie v letošních volbách do horní komory vlastní klub, se rozhodla vstoupit do frakce ANO. Místo Zdeňky Hamousové (za ANO), která neobhájila mandát mandát v Senátu, frakci povede dosavadní místopředseda Jaroslav Větrovský.

Větrovský na dnešní tiskové konferenci uvedl, že jeho frakce bude při vyjednáváních, která zatím nebyla zahájena, usilovat o vedení jednoho z výborů.

Volbu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), která je jasná z vyjádření tří nejsilnějších klubů horní komory, bude podle Větrovského klub ANO respektovat.

Sociální demokracie v letošních volbách neobhájila ani jeden mandát z deseti. Senátory za ČSSD budou pro příští volební období dosavadní předseda klubu sociálních demokratů Petr Vícha spolu s Jaromírem Strnadem a Janem Žaloudíkem. ANO dokázalo znovu získat jen jeden ze dvou mandátů a místo sedmi bude mít ve společné frakci šest členů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minář vytvořil spolek Pro ČR, sní o zemi s kvalitními politiky i aktivními…

26.10.2020 16:18 Aktualizováno Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář vytvořil spolek Pro ČR. Spolek si klade za cíl…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 15:29 Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Senátoři STAN chtějí vyšší náhradu pro obce a kraje

26.10.2020 10:57 Senátoři STAN chtějí zvýšit jednorázový příspěvek, který by měl stát vyplatit obcím a krajům jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama