Vystrčil se Steinmeierem se shodli na potřebě přirozené spolupráce

Spolupráce mezi evropskými státy musí být podle předseda Senátu Miloše Vystrčila (ODS) přirozená, nikoli vynucená. Vystrčil se dnes na tom shodl s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Ocenil, že Steinmeier je jedním z mála politiků, který je schopen spojovat i na evropské úrovni.

Miloš Vystrčil (ODS)

"Pan prezident prokázal velkou pokoru, velké pochopení a velkou vůli přispívat k vzájemné spolupráci a pochopení našich problémů jak z hlediska historie, tak z hlediska současnosti a budoucnosti," řekl Vystrčil po setkání České televizi a ČTK. "Snaží se dosáhnout toho, abychom spolupracovali přirozeně, a nikoli na základě toho, že nám to někdo diktuje," dodal.

Vystrčil poukázal na to, že Česko vlivem svých zkušeností s komunismem nemá rádo stanovování příliš ambiciózních cílů. "Jsme velmi alergičtí na to, když si něco podobného vytyčuje Evropská unie a plánuje na desítky let dopředu věci, o kterých není zřejmé, zda je bude možné splnit," podotkl. Podle Vystrčila i Německo změny v energetické politice přizpůsobí jejím dopadům.

Tématem jednání v Senátu byla i spolupráce příhraničních regionů, například Karlovarského a Ústeckého kraje s Bavorskem a Saskem. Jejím předpokladem je, aby se místní regionální politici z obou stran hranice navzájem znali, míní Vystrčil. Uvítal by užší spolupráci ve zdravotnictví vzhledem k nízké vybavenosti českých nemocnic v některých příhraničních oblastech.

Senátoři s německým prezidentem probírali také možnosti spolupráce ve vzdělávání mladých lidí. "Velká část českých studentů má zájem o studium v Německu a mohlo by tomu být i naopak," podotkl Vystrčil.

S německým prezidentem se dotkl i diplomatických otázek v souvislosti se vztahem k východoevropským zemí. "Role Německa z hlediska ruské okupace některých území Ukrajiny je zásadní a poprosil jsem pana prezidenta, aby to takto vnímali," uvedl předseda Senátu.

Steinmeier přijel do Česka na třídenní návštěvu. Sešel se se svým českým protějškem Milošem Zemanem i předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Jako první hlava německého státu navštívil Národní památník hrdinů heydrichiády a uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Měl jsem od Zemana slíbené dva pokusy na sestavení vlády, tvrdí Babiš

17.10.2021 19:05 Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Miloš Zeman minulou neděli…

Havlíček reaguje na kritiku. Fiala podle něj o energetice nic neví

17.10.2021 18:51 Aktualizováno Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za…

Fiala chce s novou vládou státní rozpočet se schodkem pod 300 miliard

17.10.2021 17:17 Aktualizováno Vznikající koaliční vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní…

Konec dodavatelů energií je i selháním ministerstva, míní Fiala

17.10.2021 15:46 Aktualizováno Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za…

Zeman podle Vystrčila nejspíš neví, jak o něm jeho kancelář informuje

17.10.2021 15:31 Aktualizováno Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) má pochybnosti o tom, zda prezident Miloš Zeman ví, jak o něm…

Fiala by chtěl, aby evropskou politiku koordinoval člen vlády

17.10.2021 14:27 Česká republika potřebuje na vládní úrovni lépe koordinovat evropskou politiku. Nyní to dělá…

Antivirus bude podle Středuly v říjnu prodloužen do půlky příštího roku

17.10.2021 14:18 Program na podporu zaměstnanosti Antivirus by mohl být podle předsedy Českomoravské konfederace…

Vládu Spolu s Piráty a Starosty vnímá jako ideální skoro polovina lidí

17.10.2021 10:38 Téměř polovina občanů považuje v současné povolební situaci za ideální, aby vládu složily strany…

Vláda asi odmítne Vondráčkův návrh povýšit den atentátu na Heydricha

17.10.2021 09:18 Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by…

Vláda by v pondělí měla projednat tři žádosti o investiční pobídky

17.10.2021 08:44 Vláda by se na pondělním jednání měla zabývat třemi žádostmi o poskytnutí investiční pobídky.…

Související:

Právě se děje

reklama