Zákon možná podnikatelům zjednoduší odpisy nehmotného majetku

Zákon by mohl podnikatelům zjednodušit život při stanovení daňově uznatelných nákladů na odepisování nehmotného majetku a tím i stanovení základu daně z příjmů. Týká se to například nákladů na pořízení softwaru.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

 Ze zákona o daních z příjmů zřejmě zmizí daňové odpisy nehmotného majetku a podnikatelům budou stačit odpisy účetní, které budou plně daňově uznatelné. Počítá s tím pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v tomto týdnu podpořil sněmovní rozpočtový výbor. Příští týden by se jím měla zabývat Poslanecká sněmovna na své schůzi.

Pozměňovací návrh předložil ve výboru poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný. Jak ale na dotaz ČTK uvedl vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek, šlo o návrh, který komora vznesla při jednání s ministerstvem financí již v červnu. "Sjednocení účetních a daňových odpisů je určitě pro poplatníky vedoucí účetnictví zjednodušení oproti stávajícímu stavu. Proto jsme to ministerstvu jako Komora daňových poradců v červnu navrhovali a jsme rádi, že ministerstvo na tento náš návrh přistoupilo," uvedl Hajdušek.

"Po novu bude platit, že účetní odpisy nehmotného majetku budou zároveň v plné výši daňově uznatelné," dodal. Podnikatel, který využívá k podnikání nehmotný majetek, což můžou být vedle softwaru třeba nehmotné výsledky výzkumu, nebude muset při výpočtu základu daně z příjmů přepočítávat účetní odpisy na odpisy daňové, které mu dovoluje zákon o daních z příjmů.

"Je ovšem i nadále nutné mít při stanovení délky odepisování na zřeteli předpokládanou dobu používání nehmotného majetku, aby tak byla dodržena zásada věrného a poctivého výsledku hospodaření. Takže určitě nebude možné, aby byly například drahé programy odepisovány během jednoho roku nebo dvou let, pokud se předpokládá jejich obvyklé používání po delší dobu," doplnil Hajdušek.

Vládní daňový balíček mimo jiné zavádí takzvaný stravenkový paušál, který by mohl sloužit jako alternativa k existujícím stravenkám, počítá i se zvyšováním spotřební daně z tabákových výrobků. Na základě doporučení rozpočtového výboru by se do něj mohly dostat i mimořádné odpisy majetku sloužícího k podnikání nebo snížení spotřební daně z nafty o korunu na litr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko stárne. MPSV chce půl miliardy na investice do domovů důchodců

22.09.2020 14:37 Ministerstvo práce pro příští rok žádá do svého rozpočtu půl miliardy korun na výstavbu a opravy…

Obecné ohrožení? Postup SÚKL by mohl být trestným činem, tvrdí Hamáček

22.09.2020 13:37 Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům…

MPSV chystá novou komisi, má najít budoucí model financování dlouhodobé…

22.09.2020 13:18 Ministerstvo práce chystá novou komisi podobnou té důchodové, která by se měla kvůli stárnutí…

Petříček: Německo zřejmě ve středu označí celé Česko za rizikové

22.09.2020 11:13 Aktualizováno Německo zřejmě ve středu zařadí prakticky celou Českou republiku mezi rizikové oblasti a bude při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama