Žantovský se diví opatřením kvůli koronaviru: Začíná to tu být jako v Číně

Nejnovější opatření kvůli šíření koronavirové nákazy v Česku jsou pochopitelně předmětem debat a názory se různí. Bývalý mluvčí prezidenta Michael Žantovský rozhodnutí vlády nechápe. Začíná to tu prý vypadat jako v Číně, odkud se nemoc Covid-19 do světa rozšířila.

Koronavirem je k dnešnímu dni v Česku nakaženo 19 lidí, vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se snaží předcházet dalšímu šíření nemoci zaváděním nejrůznějších opatření. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou ode dneška vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. 

Pro rozhodnutí zodpovědných politiků nemá pochopení Michael Žantovský, který něco o rozhodování vrcholných představitelů státu. V minulosti byl totiž mluvčím a poradcem prezidenta Václava Havla. Na sociální síti dal už včera jasně najevo, co si myslí.

„Nikdo, ani já jako příslušník nejrizikovější věkové skupiny, si nepřeje, aby se u nás koronavirus šířil, ale dnes u nás zavedená opatření jsou zdaleka nejtvrdší a nejrozsáhlejší ze všech zemí EU, aniž jsou ze všech nejkonzistentnější,“ napsal na facebooku.

Podle Žantovského se omezují práva a volný pohyb českých občanů, aniž by se stát jakýmkoliv způsobem snažil regulovat pohyb ostatních. „Po zrušení přímých letů z Číny přibyla čínským turistům jen drobná komplikace v podobě nutnosti přesedat v Dubaji či jinde. To není spekulace - letěl jsem s nimi v letadle,“ připomněl.

„Italové se dále vesele procházejí po Václavském náměstí, zatímco po dnešní půlnoci musí český občan přilétající např. z Neapole na čtrnáct dní do karantény. V Novém Městě na Moravě nemohou diváci sledovat biatlonové závody na čerstvém vzduchu ani ve dvacetimetrových rozestupech, zatímco v uzavřených halách jásají hokejoví fanoušci namačkáni jeden na druhém,“ konstatuje někdejší diplomat.

Žantovský vzpomněl na zákon o ochraně veřejného zdraví, který umožňuje „zavedení mimořádných opatření při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku v nezbytně nutném rozsahu“. „Otázka je, zda je rozsah těchto opatření nezbytně nutný. Začíná to tu vypadat jako v Číně, a to nejen vinou koronaviru,“ dodal. 

Související

Více souvisejících

Michael Žantovský Vláda ČR cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy