Zeman chce ekonomickou diplomacii bez ideologií, opět se zmínil o reformě NATO

esko má založit svoji zahraniční politiku na ekonomické diplomacii, podpoře exportérů, získávání zahraničních investic, a nemá být zemí, která bude poučovat ostatní, zejména velmoci. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl na Pražském hradě českým velvyslancům, kteří tento týden absolvují v Praze každoroční poradu. Jako příklad uvedl snížení počtu účastníků v tendru na dobudování jaderné elektrárny Dukovany.

Miloš Zeman

Vyškrtnutí firem z Ruska a Číny bude znamenat zvýšení ceny o desítky miliard korun, uvedl. Varoval diplomaty před ideologiemi a "studenoválečnictvím".

Ve zhruba čtvrthodinové řeči se věnoval také situaci v Afghánistánu. Podle něho se aliance do této země bude muset dříve nebo později vrátit, protože Tálibán tu za nepříliš dlouhou dobu vybuduje nové teroristické centrum, které bude financováno z prodeje opia. Následovat bude vlna teroristických útoků, řekl Zeman.

Situaci po odchodu vojáků NATO označil za debakl a ostudu, před nimiž varoval. Opět v té souvislosti vyzval k reformě Severoatlantické aliance. "Nevěřme Tálibánu, bude lhát, podvádět a bude se připravovat k novým teroristickým útokům," uvedl. "Nemá-li být NATO naprosto impotentní, musí se reformovat a najít odvahu k boji proti mezinárodnímu terorismu," uzavřel. Bez podstatné reformy podle něj aliance ztratí smysl.

Zeman se v pasáži věnované prosazování českých ekonomických zájmů označil za českého agenta. Zmínil aktivity zemřelého miliardáře Petra Kellera. Uspěl podle něho díky svým aktivitám na ruském a čínském trhu. "Odmítnout exportní možnosti na těchto a dalších trzích je pošetilé. Pošetilé jsou i studenoválečnické postoje," řekl s odkazem na některé pražské politiky nebo některé politiky KDU-ČSL.

Snížení počtu účastníků v tendru na vybudování jaderné kapacity v Dukovanech je podle prezidenta učebnicovým příkladem zvýšení ceny zakázky o několik desítek miliard korun. "Ti, kdo to způsobili,...připraví českou ekonomiku o několik desítek miliard korun. Byl bych rád, abyste si to uvědomili, abyste nedávali přednost ideologickým a studenoválečnických výkřikům," uvedl.

Tradiční týdenní porada začala v Černínském paláci v pondělí ráno. Diplomaté se sešli po dvou letech, roční přestávku způsobila epidemie covidu-19. Dnešnímu setkání Zemana s diplomaty předcházela zhruba půlhodinová schůzka prezidenta s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Ten v úvodu zasedání označil spolupráci a komunikaci s prezidentem za základní předpoklad efektivní zahraniční politiky.

Setkání s prezidentem se zúčastnilo několik desítek ambasadorů včetně například velvyslance v USA Hynka Kmoníčka, v Izraeli Martina Stropnického nebo na Slovensku Tomáše Tuhého. Velvyslanci zaplnili Rudolfovu galerii, v sále seděli s rouškami a v rozestupech.

Setkání českých ambasadorů v pondělí zahájily projevy premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí. Mluvili o důležitosti ekonomické diplomacie, o hlavních spojencích, na něž by se Česko mělo orientovat, i o výzvách, které v blízké budoucnosti před českou diplomacií stojí.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama