Zeman nového předsedu NS vybral podle věku, tvrdí Benešová

Prezident Miloš Zeman vybral za nového předsedu Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho i kvůli jeho nižšímu věku. V pořadu Partie na televizi Prima to dnes řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Angyalossymu je 56 let, místopředsedovi Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Robertu Fremrovi, kterého navrhovala ministryně a jehož podporovala i řada odborníků, je 62 let.

Miloš Zeman
doporučujeme

Výběr předsedy NS je v přímé kompetenci prezidenta. Benešová dnes řekla, že jí Zeman výběr zdůvodnil věkem kandidátů. "Problém je v tom, že kdyby tam dal některého ze starších, vytýkala by se mu minulost. Tenhle přišel v porevoluční době do justice," řekla ministryně o prezidentových argumentech.

Zopakovala, že sama považovala za nejlepšího kandidáta Fremra. "Někdo může mít jiný názor, prezident ho měl," řekla. Zeman podle ní uplatnil kritérium, které ona sama při výběru nepoužívala.

Benešová zdůraznila, že proti Angyalossymu nemá žádné výhrady. "Já četla jeho životopis, prošel všemi stupni soudnictví, určitě odborné předpoklady má. Žádná závadová činnost nebo nějaké podezření, že by někomu nadržoval, tam nikdy nebylo," řekla. Je připravena s novým předsedou NS spolupracovat, při jeho jmenování na Pražském hradě se dohodli na společné schůzce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní podpory firem s karanténami by měly pokračovat, zní ze sněmovny

30.09.2020 18:11 Sněmovna dnes vyzvala vládu, aby pokračovaly státní podpory pro firmy s karanténami zaměstnanců.…

Odboráři se nedohodli s ministerstvem na růstu platů ve zdravotnictví

30.09.2020 17:44 Zdravotnické odbory se nedohodly s ministerstvem zdravotnictví na vyšších platech zdravotníků na…

Rozhodnuto: V Česku bude od pondělí znovu platit nouzový stav

30.09.2020 16:57 Aktualizováno V Česku začne od pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru.…

Vyhlašování restrikcí je chaotické. Babiš vytkl Prymulovi komunikaci

30.09.2020 15:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) vytkl ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) komunikaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama