ODS si zvolila vedení. Fiala obhájil post lídra, Stanjura zůstává 1. místopředsedou

Premiér Petr Fiala bude další dva roky pokračovat v roli předsedy občanských demokratů. Ve funkci, kterou zastává od ledna 2014, ho dnes potvrdil stranický kongres v Praze 510 z 510 platných hlasů delegátů. Fiala neměl protikandidáta a tak jako při předchozích kongresech přesáhla jeho podpora 90 procent. Delegátům bylo vydáno celkem 534 volebních lístků, uvedl předseda volební komise Petr Bendl. Z platných lístků měl Fiala podporu stoprocentní. Prvním místopředsedou ODS byl v nepřítomnosti zvolen ministr financí Zbyněk Stanjura, obdržel 477 z 524 platných hlasů.

Hlasování o předsedovi i zbytku nejužšího vedení předcházel blok vystoupení předsedů vládních koaličních stran. "Je přirozené, že se přátelé se rádi potkají a my jsme přátelé," řekla novinářům při příchodu na kongres šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Promluví také ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Mezi hosty je i odborářský předák Josef Středula.

Po úvodní projekci a státní hymně Perebyjnis poděkoval za pozvání. Vystoupení diplomata cizího státu na sněmu politické strany označil za nestandardní záležitost, připomněl však, že žijeme v nestandardní době. V této souvislosti upozornil na události v Buče, kde ruští vojáci vraždili civilisty. "Je mi ctí spolupracovat se zemí, jejímž premiérem je Petr Fiala," dodal v závěru projevu velvyslanec a vysloužil si potlesk vestoje. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ve své řeči zdůraznila, že i po volbách dobře funguje partnerství ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Věnovala se i tématům spojeným s probíhající válkou na Ukrajině, vyzvala ke snížení závislosti na ruských nerostných surovinách, především plynu a ropě.

Také v průběhu projevu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zazněl potlesk, když ministr práce a sociálních věcí pochvalně hovořil o premiérovi Petru Fialovi. "Jsem velmi rád, že jsme do toho šli," řekl o volební spolupráci. Přiznal přitom, že byl zprvu ohledně občanských demokratů opatrný. Nyní doufá, že projekt Spolu bude pokračovat.

Vít Rakušan (STAN) nepochybně mnohé lidi v sále překvapil, když Fialu označil za nejsilnějšího lídra kterékoliv z politických stran v České republice. "Ale nesmíme ho rozmazlit," poznamenal s ohledem na fakt, že vládu pětikoalice čekají ještě více než tři roky úřadování. Dosavadní fungování kabinetu ocenil.

Petr Fiala v nominačním projevu zdůraznil, že do čela strany kandiduje už popáté a převzal ji na pokraji života a smrti. Premiér zdůraznil, že ODS stále čeká spousta těžká práce ve Strakově akademii a na jednotlivých ministerstvech. Podle něj bude strana na vrcholu, až obstojí v této probíhající zkoušce.

Jediný kandidát na předsedu ODS prohlásil, že platí všechny sliby, které vláda dala, ačkoliv se musí popasovat s novými a nečekanými problémy. Za první úkol pro kabinet proto považuje zvládnutí uprchlické vlny z válkou zmítané Ukrajiny. Pokud ji Česko zvládne, předejde podle něj dalším společenským problémům.

Fiala komentoval také inflaci, vinu za ni podle něj z velké části nesou Andrej Babiš a přechozí vláda hnutí ANO a sociální demokracie. Opoziční strany, tedy i SPD, pak obvinil ze zneužívání dopadů války na Ukrajině. Následně získal silný mandát, dostal 510 z 510 platných hlasů.

"Je to nesmírně silný mandát pro to, abychom mohli uskutečňovat všechny nezbytné kroky, o kterých jsem mluvil," řekl staronový předseda ODS bezprostředně po volbě. "Budu se snažit o to, aby příští volební kongres ODS za dva roky probíhal tak, že Občanská demokratická strana bude ve stejné kondici a ve stejné náladě, jako je dneska," řekl delegátům a sklidil potlesk.

O čtyři řadové místopředsednické pozice se uchází pět kandidátů. Jsou mezi nimi dva členové vlády, ministr kultury Martin Baxa a ministr Dopravy Martin Kupka. Dále na funkci aspirují senátor Tomáš Goláň, europoslanec Alexandr Vondra a pražský zastupitel Zdeněk Zajíček.

Senátor Goláň se však v projevu nominace vzdal s vysvětlením, že toho pro ODS ještě neodpracoval tolik, aby ho to opravňovalo k tomu, aby se o pozici ucházel.

Místopředsedy ODS byli zvoleni všichni kandidáti, kteří se o pozici ucházeli. Nejvíce hlasů, konkrétně 482, získal europoslanec Alexandr Vondra, do vedení strany míří i ministři Martin Kupka a Martin Baxa a pražský zastupitel Zdeněk Zajíček.

Lídři vládních stran při příchodu na jednání připouštěli, že strany vedou debaty o společném prezidentském kandidátovi. "Bylo by zodpovědné, abychom se minimálně na vládní úrovni bavili, kdo by měl dostat naši podporu," řekl šéf STAN Vít Rakušan. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky hledání kandidáta zbrzdilo dění na Ukrajině po ruské vojenské invazi.

První den kongresu byl v pátek určený hlavně politické diskusi, kterou zahájili vrcholní představitelé občanských demokratů. Fiala v projevu rekapituloval cestu ODS pod svým vedením od roku 2014, ocenil vznik koalice Spolu i to, že vláda v Česku se již neopírá o komunisty a proruské extremisty. Dnešní kandidátský projev má být podle něj naopak zaměřený na vládní vize do budoucna.

Z dosavadního vedení ODS nebude funkci místopředsedy obhajovat šéf Senátu Miloš Vystrčil. Bez protikandidáta jde do obhajoby funkce vedle Fialy i první místopředseda a ministr financí Zbyněk Stanjura. O místa řadových místopředsedů mají zájem vedle dosavadních - ministrů Martina Baxy, Martina Kupky a europoslance Alexandra Vondry - také senátor Tomáš Goláň a pražský zastupitel a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Z dosavadních nominací tak plyne, že vedení ODS zůstane bez zastoupení žen.

Související

Více souvisejících

ODS Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy