Vládní ODS zahájila svůj 30. kongres. S projevy vystoupili Fiala i Vystrčil

Kritika bývalé vlády Andreje Babiše (ANO), podpora Ukrajiny po ruské invazi i plány týkající se nadcházejících voleb zaznívaly v dnešním úvodním dni volebního kongresu ODS. Vládní strana se v prvním ze dvou dnů pražského sjezdu věnovala projevům stranických špiček a politické diskusi, volit nejužší vedení bude v sobotu.

Premiér Petr Fiala dnes podle očekávání potvrdil, že svou funkci předsedy občanských demokratů bude obhajovat. Projevy se nesly často ve vítězném duchu poté, co se občanským demokratům loni podařilo vrátit do Strakovy akademie.

Fiala v úvodu kongresu s odkazem na dění na Ukrajině označil za štěstí, že už se vláda neopírá o komunisty a proruské extremisty. Válka podle něj ale současně staví kabinet před problémy, které žádný v moderní historii ČR dosud neřešil. "Nemůžeme se spolehnout na konstruktivní opozici, ale pouze sami na sebe. Není to jednoduché. Ale jsme připraveni to zvládnout," řekl.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) doplnila, že Rusko slyší pouze na sílu, takže je zásadní i česká pomoc Ukrajině. Připomněla, že Česko už na Ukrajinu poslalo vojenský materiál za 1,1 miliardy korun. "Musíme činit maximum pro to, aby ukrajinská strana byla silná a nepřítele porazila, je to naším bytostným zájmem, protože víme, že na Ukrajině se bojuje i za nás," uvedla. Podobně se vyjádřil i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), když hájil výdaje na armádu a pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Politici ODS také kritizovali počínání předchozí Babišovy vlády při covidové epidemii. "Vyšli jsme z pandemie se stamiliardovými dluhy, z nichž bohužel významná část byla rozházena minulou vládou na výdaje, které s pandemií vůbec nesouvisely," uvedl Fiala. Podle Černochové musí nynější vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN po "mejdanu" socialistických a populistických vlád opět nastolit odpovědnost, kompetentnost, racionální přístup a reformy.

Fiala ocenil, že se před loňskými volbami do Sněmovny povedlo vytvořit koalici Spolu. Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by měli vzít občanští demokraté jako výzvu to, aby byl zvolen prezident, který se za dva roky zúčastní příštího stranického kongresu. Fiala odmítl novinářům potvrdit, že by se při sjezdu mělo v kuloárech rozhodnout o kandidátovi Spolu do prezidentské volby. Kandidáti ODS, TOP 09 a lidovců do Senátu však ale podle šéfa frakce ODS a TOP 09 v Senátu Zdeňka Nytry letos v některých obvodech půjdou proti sobě. Dohoda koalice Spolu na vzájemné podpoře platí alespoň pro druhé kolo, uvedl.

První den kongresu zpestřil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který si namísto politického projevu připravil krátký komický výstup. Mimo jiné v něm ve verších předjímal, jak budou novináři o sjezdu psát. Delegáti si připomněli v úvodním videu 30 let ODS, ale také zhlédli klip, který natočil Fiala po svém nástupu do čela strany.

Počtvrté obhajovat post předsedy bude Fiala v sobotu poté, co na sjezdu vystoupí šéfové ostatních vládních stran či ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. Fiala podobně jako první místopředseda ODS a ministr financí Stanjura nemá protikandidáta.

O místa řadových místopředsedů mají zájem vedle dosavadních - ministrů Martina Baxy a Martina Kupky a europoslance Alexandra Vondry - také senátor Tomáš Goláň a pražský zastupitel a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Funkci místopředsedy nebude naopak obhajovat Vystrčil.

Související

Více souvisejících

ODS Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 7 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy