Pražská teplárenská od prosince zdraží teplo o více než 10 procent

Společnost Pražská teplárenská zvýší ceny tepla pro domácnosti přibližně o 12 až 15 procent. Zdražení začne platit již od 1. prosince. Důvodem zvýšení cen je růst nákladů, zejména pak na paliva a emisní povolenky. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Marek Pšeničný. 

Zdražování chystá kvůli rostoucím cenám většina tepláren v Česku, někde i na dvojnásobek současné ceny. Podle Teplárenského sdružení ČR růst cen u jednotlivých dodavatelů tepla dopadne téměř na čtyři miliony zákazníků tepláren v Česku.

"S ohledem na enormní růst vstupů, zejména paliv a emisních povolenek, musíme přistoupit k úpravě ceny pro naše odběratele v Praze. V těžké době se snažíme udržet ceny pro naše klienty v rozumných mezích. Výhodou pro naše odběratele je, že většina námi dodaného tepla pochází z domácího zdroje v Mělníce,“ uvedl ředitel Veolia Energie region Čechy a Pražské teplárenské Martin Brůha.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských sítí v Česku. Aktivity společnosti jsou soustředěné na Prahu a přilehlé oblasti. V Praze pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií a dodává teplo pro více než 230.000 domácností a pro řadu administrativních budov, průmyslových podniků, stovkám školských a zdravotnických zařízení a dalším subjektům.

Síť Pražské teplárenské je na severu Prahy napojená na 34 kilometrů dlouhý tepelný napáječ z Elektrárny Mělník, která spaluje uhlí a pokrývá tak 90 procent dodávek tepla. Další část tvoří teplo z ekologické spalovny odpadu ZEVO Malešice. Plyn Pražská teplárenská spotřebovává v omezené míře, zejména při tzv. špičkování.

Zdražování chystá kvůli rostoucím nákladům většina tepláren v Česku. Podle ředitele Teplárenského sdružení ČR Martina Hájka půjde zpravidla o výrazný nárůst. Záležet ovšem bude především na zdrojích výroby tepla. Nejvíce tepláren používá uhelné zdroje, kde lze podle sdružení očekávat navýšení cen zhruba v řádu desítek procent. Naopak v případě některých tepláren na zemní plyn může podle Hájka cena i klesnout, protože předchozí masivní zdražení plynu už dříve vyhnalo ceny tepla na takovou výši, že zastropování cen přijaté vládou ceny pro koncové zákazníky nyní sníží. "Ve hře je stále velké množství pohyblivých faktorů, které mohou ceny tepla v příštím roce výrazně ovlivnit. Aktuálně jednáme o tom, zda by bylo například možné snížit cenu černého uhlí ze státní firmy OKD pro teplárny. Stále se vyjednává také o přechodné transformační podpoře tepla a podobně," dodal Hájek. Jasněji podle něj bude v následujících týdnech.

Změnu cen pro příští rok už na začátku týdne ohlásila také společnost ČEZ Teplárenská, která zvýší ceny v průměru o 20 procent. Už od listopadu zdražily teplo například Teplárny Brno, které zásobují teplem většinu Brna. Ceny pro odběratele navýšily o 888 korun za GJ, tedy na 1672 korun za GJ včetně DPH. Už dříve zdražila více než dvojnásobně například Jablonecká energetická a o 15 procent Strakonická teplárna. O vyšší desítky procent ohlásily zdražení také společnosti Jihlavské kotelny, Teplo HB nebo Energie AG Kolín. Do specifické situace se dostaly některé teplárny, kterým jednostranně ukončila dodávky plynu společnost NWT. Jde například o teplárny v Břeclavi nebo Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku, kde ceny stoupnou i několikanásobně.

Související

Energetika

Přechod z uhlí na plyn vyjde teplárny podle studie na zhruba sto miliard

České teplárny budou muset do konce roku 2030 investovat přibližně sto miliard korun, aby přešly z uhlí na plyn. Vyplývá to ze studie ČVUT, na které se podíleli zástupci Teplárenského sdružení, píše dnešní E15. Předpokládaná výše investic se pohybuje mezi 98 až 108 miliardami korun, přičemž první částka počítá s optimistickým a druhá s konzervativním scénářem. Varianty se liší z důvodu těžko odhadnutel­ných budoucích cen.
Daniel Křetínský

Miliardář Křetínský prodává Pražskou teplárenskou skupinu Veolia

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského prodává Pražskou teplárenskou francouzské skupině Veolia. Cena nebyla zveřejněna. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firmy o tom dnes informovaly ČTK. Veolia získá také maďarského výrobce tepla Bert.

Více souvisejících

Pražská teplárenská Energetika

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 21 minutami

před 25 minutami

před 52 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy