RECENZE: Federer: Posledních dvanáct dní se loučí se sportovní ikonou. Vkusně a důstojně

Roku 2022 zakončil svou oslnivou kariéru švýcarský tenista Roger Federer a byl u toho i filmový štáb. Ačkoli byl vítěz dvaceti grandslamů předmětem dokumentárních filmů již dříve, tentokrát se ukazuje v křehkém portrétu z dílny Amazon Prime, čistě zasvěceném posledním 12 dnům jeho kariéry.

Platforma Amazon Prime dlouhodobě produkuje nejvíce sportovních dokumentů. Ačkoli nejsou nijak konfliktní či objevné, přináší řemeslně suverénně zpracované portréty sportovců, populární série All or Nothing pak zprostředkovává exkluzivní pohled do kabiny konkrétního sportovního týmu během jedné sezóny. Federer: Posledních dvanáct dní spolurežíroval ostřílený tvůrce Asif Kapadia, stojící za strhujícím portréty jezdce Formule 1 Senna nebo rozpolcené osobnosti kontroverzního fotbalisty Diego Maradona.

U Federera se však nesnaží o mnohoznačný a vrstevnatý portrét. Vše podmiňuje jednomu velkému loučení a bolesti, která jej doprovází. Snímek začíná Federerovou přípravou na oznámení odchodu. Ačkoli se o jeho konci mluvilo takřka 10 let, finálně se rozhodl až na základě série táhlých zranění. Vidíme reakce rodiny, nejbližších, kolegů a především Federera, který se zároveň připravuje na poslední turnaj Laver Cup, u jehož založení sám stál.

Právě se přehrává: FEDERER: Twelve Final Days - trailer.

FEDERER: Twelve Final Days - trailer. Video: YouTube

Dokument není oslavným pomníkem, jenž by ve střihových montážích přinášel největší úspěchy a nejlepší údery, kterých kdy tenista dosáhl. Volí komorní pohled zevnitř rodinného a přátelského kruhu. Z protagonisty strhává sportovní masku a portrétuje jej jako muže, jehož největší životní kapitola najednou končí. A končí bolestivě i krásně. Tvůrci ukazují, že konec kariéry nepřichází ze dne na den. Naopak je to úmorný a dlouhodobý zápas s vlastním tělem, jenž zákonitě nelze vyhrát.

Díky zvolenému sugestivnímu přístupu se cítíme, jako bychom byli součástí Federerova týmu. Ačkoli vidíme i několik tendenčních rozhovorů ve stylu mluvících hlav, dominují především zákulisní záběry, i když si kamera většinou drží uctivou vzdálenost, které doprovází voice overy. Střihová skladba občasně těží i z archivních záběrů, k dokreslení rozebíraných situací, signifikantních vlastnosti či vzpomínaných utkání. Vedle sdílení Federerových obav, určité melancholie, ale i vyhlížení nové kapitoly, druhou linii tvoří rozkreslení jeho vztahů s ostatními vrcholovými tenisty.

I když mezi nimi fanoušci a média budují těžkou rivalitu, oni samotní mezi sebou mají zdravou soutěživost. Každý chce být nejlepší, v závěru je však spojuje vášeň pro sport a napříč roky si mezi sebou utvořili křehké přátelství. To reprezentuje Federerův vztah s Rafaelem Nadalem. Na hřišti rivalové, v soukromí nejlepší přátelé. Ať už jde o Nadala, Murrayho nebo Djokoviče, všem odchází vzor a soupeř. Zároveň vidíme, že Federerův odchod je předzvěstí i jejich konce. I oni musí v nejbližších letech bilancovat a pomalu pověsit rekaty na hřebík. Pro mnohé je tak událost katarzní, respektive to takhle tvůrci vykreslují.

A přesně v tomto je dokument nejsilnější. Dokáže zprostředkovat naléhavost a protichůdnou směsici pocit, ve velmi vkusném stylu. Někomu může chybět zabývání se samotným tenisem, kariérními milníky nebo kolážovité vyzdvihování. Ale právě díky tomu, že těmto tendenčním aspektům se tvůrci vyhýbají, jde o pozoruhodný a ve svém subžánru velmi svěží pohled na to, jak zpracovávat portréty sportovních osobností.

Federerova závěrečná cesta je totiž univerzální, daleko přesahující jeho osobu samotnou. Do načrtnutého vzorce si můžeme promítnou takřka cokoli a kohokoli. Vedle loučení titul táhne i Federerovo charisma, dobrosrdečnost a kompletní oddanost sportu, kvůli které riskoval zdraví a šel na dřeň fyzických možností. Jeho přátelská dynamika s Nadalem pak zprostředkovává emocionální vrcholy snímku. 

Valnou část stopáže tvoří zdánlivě obyčejné a každodenní věci, v ostrém kontrastu s tím, co se odehrává v protagonistově nitru. Vidíme jej cestovat z místa na místo, odpočívat s rodinou, vyklusávat v posilovně, vést debaty o ničem. Filmaři však nikdy nevstoupí do jeho skutečně intimního prostoru a zůstávají u povrchní observace, což je však vzhledem ke konceptuálnímu uchopení přijatelné, na diváckosti to ale rozhodně nepřidává.

Tvůrcům jde o vystihnutí emocí a rozlučkové atmosféry, nejdou po v mainstreamovém dokumentu rozšířeném “infotainmentu”. Opírají se principy “fly on the wall” filmařiny, kdy z větší části nezasahují do dění. Ve sportovních segmentech pak prokazují podnětné volby snímání, kdy zápas netočí televizním způsobem, ale dopřávají nám detailní záběry na Federerovu tvář, v níž se během (nepříliš slavného) posledního zápasu kariéry odehrává všechno. Pokud nečekáte bilanční a dynamicky střižený portrét, užijete si jedno melancholicky sladké loučení, jaké v rámci subžánru vidíme málokdy. 

Hodnocení: 70 %

Režie: Asif Kapadia, Joe Sabia

Účinkují: Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic, Andy Murray

Česká premiéra: 20. června 2024

Platforma: Amazon Prime Video

Související

Roger Federer

Ještě Laver Cup. Legendárního Rogera Federera čeká poslední turnaj v kariéře

Švýcarská tenisová legenda Roger Federer se ve svých 41 letech rozhodla ukončit svou dlouholetou kariéru a to poté, co ještě příští týden nastoupí v rámci Laver Cupu, jenž se koná letos v Londýně. Držitel mimo jiného i dvaceti grandslamů a olympijského zlata ze čtyřhry se tak rozhodl poté, co se naposledy představil loni na Wimbledonu a ještě po něm věřil, že se na kurty vrátí.
Roger Federer

Sloučí se mužská a ženská tenisová asociace v jednu? Vyzývá k tomu Federer

Dá se očekávat, že se všechno změní a nic nebude jako dříve po aktuální pandemii koronaviru. Světový tenis nebude pochopiitelně výjimkou, zvlášť, když nyní o jednu takovou velkou tenisovou změnu žádá jedna z největších současných tenisových hvězd Roger Federer. Švýcarský tenista totiž ve středu na svém twitterovém účtu nadhodil, zda by se neměla sloučit Mužská tenisová asociace ATP s Ženskou tenisovou asociací WTA. Podle něj je právě nyní v době koronavirové pandemie ideální doba proto, aby začal takto světový tenis začít uvažovat. Následně se našli další podporovatelé tohoto návrhu, mezi kterými nalezneme Španěla Rafaela Nadala i českou tenistku Petru Kvitovou.

Více souvisejících

Roger Federer filmy tenis

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy