Dotace na mrtvé duše? V Autoklubu ČR se děly podezřelé věci, škoda 308 milionů

Praha - Kriminalisté prověřují podezření, že Autoklub České republiky uváděl několikanásobně vyšší počet členů a tím získal vyšší dotace. Ministerstvo školství vyčíslilo škodu na víc než 308 milionů korun. Policisté se mimo jiné zabývají postupem některých úředníků, kteří o dotacích v letech 2010 až 2016 rozhodovali.

"Ministerstvo uplatňuje škodu v celkové výši 308,145.252 korun. Ministerstvo se tímto připojuje k trestnímu řízení," cituje server iRozhlas.cz z dokumentu, který ministerstvo loni odeslalo Národní centrále proti organizovanému zločinu.

Jde o celkovou sumu peněz, které autoklub získal od ministerstva v letech 2010 až 2016 ze tří dotačních programů, v nichž byla jedním z posuzovaných kritérií členská základna. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že pokyn poskytnout podklady policii dostali úředníci za jejího působení na ministerstvu.

Autoklub ČR podle serveru před čtyřmi lety snížil počet členů právě v době, kdy chtělo ministerstvo po spolku jejich jmenný seznam. Zatímco v roce 2013 autoklub uváděl, že má 90.000 členů, o rok později už jich měl 11.513. "Existují pochybnosti, zda autoklub ve svých žádostech neuváděl záměrně nepravdivé, případně krajně nepravděpodobné informace, čímž mohl ministerstvo uvést v omyl o výši své členské základny, a tím získat vyšší částky v rámci přidělovaných dotací," napsalo ministerstvo školství.

Policie potvrdila, že věc prověřuje. "Věcí se zabýváme, je ve fázi prověřování, kdy dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze. Více informací však poskytovat nebudeme," řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Policejní vyšetřování se týká doby, kdy byl prezidentem klubu Roman Ječmínek. "Nepovažuji za potřebné se k tomu vracet. Ať si to vyřeší současné vedení. Já k tomu byl podat vysvětlení na policii jako svědek před dvěma lety, od té doby mě nikdo nekontaktoval," řekl.

Současný prezident Jan Šťovíček, který Ječmínka nahradil na konci roku 2016, uvedl, že autoklub podobně jako další sportovní svazy v roce 2012 přistoupil k aktualizaci databází členské základny. Zároveň odmítl, že by autoklub čerpal dotace na takzvané mrtvé duše. Počet členů podle Šťovíčka nehrál při výpočtu dotací významnou roli, píše server. To odmítla Valachová. "Do roku 2016 měla členská základna podstatnou váhu, později se tato váha snížila," řekla.

Související

Aleš Loprais

Lopraisova posádka se bavila sexistickými narážkami na Kolocovy dcery. Nepřípustné, říká mluvčí

Posádka českého kamionu Praga, kterou pilotuje Aleš Loprais, se na slavné automobilové Rallye Dakar postarala o skandál, který má sexistický i rasistický podtext. V kabině zazněly nevhodné poznámky na adresu dcer konkurenta Martina Koloce. Na videu, které koluje po sociálních sítí, je slyšet, jak padají slova o „černošce z Roudnice“ i věta o tom, že jedna z nich „je plochá a sjízdná.“ Loprais se už omluvil, přesto od Autoklubu ČR na něj míří kritika. „Takové jednání odsuzujeme. Sexistické i rasistické náznaky jsou nepřípustné,“ říká pro EuroZprávy.cz PR manažer Autoklubu ČR Bohumil Pácl.
Tatra

Praga, Jawa, Čezeta. Zájem o autoveterány je v Česku na vzestupu

Zájem o automobilové veterány a s nimi spojená činnost je v současnosti v tuzemsku na vzestupu. Zlatá doba automobilismu byla mezi válkami, kdy Československo patřilo mezi špičky v motorismu. V rozhovoru s ČTK to řekl výkonný ředitel Autoklubu ČR Pavel Konečný. Autoklub pomáhá s organizací závodu historických vozidel Zbraslav-Jíloviště, jehož se dnes účastní přes 200 posádek, včetně jedné z USA.

Více souvisejících

Autoklub ČR dotace ministerstvo školství podvod Kateřina Valachová

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

Může Ukrajina vyhrát nad Ruskem? Celoevropský průzkum odhalil znepokojivý názor veřejnosti

Podpora Ukrajiny mezi občany členských států EU zůstává rozsáhlá, ale téměř dva roky po invazi se už pouze málokdo domnívá, že Kyjev dokáže porazit Rusko. Ve vítězství věří zhruba pouze deset procent lidí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy