Kvůli epidemii by bylo vhodné připravit distanční formu maturit, navrhl spolek

Epidemie covidu-19 ve školách podle spolku Učitelská platforma i letos ovlivňuje přípravu na jarní maturitní zkoušky. I když školy nejsou plošně zavřené, do fungování výuky zasahují časté karantény žáků i pedagogů. Podle spolku je možné, že omezení kvůli šíření nákazy budou pokračovat až do jara, ale školy nemají informace o možných variantách maturit.

Členové spolku by proto uvítali možnost distanční formy psaní testů i slohových prací a úlevy pro studenty, kteří se zapojili do pomoci v nemocnicích nebo sociálních službách. ČTK o tom informovala předsedkyně platformy Petra Mazancová. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové v tuto chvíli určuje podmínky školský zákon.

Spolek minulý týden vyzval ministerstvo, aby s ohledem na dramatické zhoršení epidemie sdělilo, jak by se v tomto školním roce mohly upravit přijímací zkoušky na střední školy. Stávající nejistota podle pedagogů negativně ovlivňuje výuku. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová v reakci uvedla, že v tuto chvíli počítá úřad se standardní podobou zkoušek. Pokud by okolnosti ministerstvu umožňovaly zkoušky upravit, přicházela by v úvahu podobná opatření jako letos na jaře, tedy například prodloužení času na vypracování testů, řekla. Dnes doplnila, že v mimořádné situaci může úřad upravit jak přijímací zkoušky, tak i maturity.

Podle Mazancové by učitelé chtěli svou práci a přípravu studentů včas přizpůsobit podobě a obsahu zkoušky. Jako možnou alternativu k prezenčním zkouškám vidí jejich formu na dálku. Platforma se ale obává toho, že se na tuto možnost ministerstvo nepřipraví včas. "Stejně jako v loňském roce nám stále schází scénáře oznámené s dostatečným předstihem i snaha o to být připraveni na nepříznivější okolnosti předem," uvedla. Podivila se tomu, proč organizátor zkoušek Cermat nedokáže s několikaměsíčním předstihem avizovat, zda by se maturity mohly konat i distančně, když učitelé se dálkové výuce a způsobu zkoušení musí umět přizpůsobit ze dne na den.

Podle členů spolku se zatím školy připravují na nezměněnou podobu zkoušek, je ale vysilující nevědět, s čím mohou počítat. Někteří pedagogové by pro studenty uvítali například prodloužení času na vypracování testů nebo úlevy pro ty, kteří pomáhají v nemocnicích či sociálních službách. Tento maturitní ročník podle nich epidemie zasáhla ještě víc než ten loňský.

Nastavená pravidla by se podle Učitelské platformy měla později měnit co nejméně. Vyplnění didaktických testů distanční formou vnímají jako realizovatelné i proto, že vloni tímto způsobem dokázala testy uspořádat společnost Scio pro Národní srovnávací zkoušky na vysoké školy.

Učitelská platforma má zhruba 1300 členů a je profesním sdružením pedagogů mateřských, základních, středních, vyšších odborných a základních uměleckých škol.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže

Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí „sociální bublině“ objevil názor, který mě zaujal, ale se kterým nesouhlasím, a navíc se mi hodí k tomuto komentáři o výsledcích maturit. Šlo o reakci na jeden text jednoho bulvárního deníku, který rozebíral neúspěch českých hráčů. A ta reakce? Prý proč kritizujeme hráče a trenéry, že se nedaří, když oni tam přece nejedou s tím, že chtějí schválně všechno prohrát, vždyť i hokej hrají lidé, kteří nejsou roboti, naprogramovaní na neustálé vyhrávání a úspěchy.

Více souvisejících

maturity učitelé Školství

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 17 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 42 minutami

před 49 minutami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Smrtelná nehoda na D10. Osobní auto jelo v protisměru

Tragická nehoda se ve čtvrtek večer stala na dálnici D10 ve středních Čechách, kde došlo ke střetu osobního auta s nákladním vozidlem. Jeden člověk nehodu nepřežil. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy