Rittig a další čtyři obvinění v kauze Oleo Chemical jsou na svobodě

Praha - Státní zástupce podal návrh na vazbu pro pět z deseti obviněných v kauze tunelování firmy Oleo Chemical. Potvrdila to pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podnikatel a lobbista Ivo Rittig byl propuštěn na svobodu. Dnešní výslechy v kauze tunelování firmy Oleo Chemical skončily až večer.

U třech obviněných navrhlo státní zastupitelství podle Bradáčové vzetí do vazby kvůli možnému ovlivňování svědků a u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti. Podle České televize se bude návrhy na vazbu zabývat obvodní soud pro Prahu 5, což ale vrchní státní zástupkyně nechtěla komentovat. Vystavovalo by to soud tlaku médií v době, kdy musí studovat spis.

Rittigova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová prohlásila, že obvinění je vykonstruované a Rittig jej považuje nikoli za řádné trestní řízení, ale za šikanu. Obhájce provozního ředitele Oleo Chemical Radomíra Kučery Daniel Volák dnes novinářům řekl, že jeho klient Kučera dopodrobna vypovídal a poskytl vyšetřovatelům součinnost. Podle Volákových informací mají všichni obvinění zadržené cestovní pasy.

Rittig strávil noc v cele předběžného zadržení, kde je dosud. Obvinění je podle advokátky vykonstruované a Rittig jej považuje nikoliv za řádné trestní řízení, ale za šikanu. Dodala, že na některých místech stále probíhají domovní prohlídky.

Páteční domovní prohlídka v Rittigově domě podle ní byla zbytečná, protože veškerou elektroniku a dokumenty policie odnesla už při předchozích prohlídkách před rokem. "V podstatě (nyní) ani žádné významné věci policií odneseny nebyly," dodala advokátka.

Policie v pátek v souvislosti s kauzou údajného vytunelování Oleo Chemical zasahovala na různých místech v Praze včetně Rittigovy vinohradské vily. Ve skupině zadržených jsou podle médií kromě Rittiga jeho právníci Karolína Babáková a David Michal či lidé z vedení Oleo Chemical. Jedním z obviněných je také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Aktuální případ týká dodávek pro společnost Čepro, státního distributora paliv, řekla serveru Lidovky.cz Rittigova právnička.

Související

Ilustrační foto

Vyšetřování Oleo Chemical je u konce. Co bude dál?

Praha - Kriminalisté ukončili vyšetřování v případu firmy Oleo Chemical a obhájci deseti obviněných se nyní budou seznamovat se spisem. ČTK to dnes řekl dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Více souvisejících

kauza Oleo Chemical Ivo Rittig

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

včera

včera

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy