Praha/Oslo - Norsko je známo svým „humanismem“, který má mnoho podob. Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že ho nedokáže ukázat lépe, než srovnání podmínek, které má masový vrah Anders Breivik a matka dvou synů Eva Michaláková.
Breivik zavraždil 77 lidí, za což by v mnoha zemích světa dostal trest smrti či minimálně doživotní trest v přísně střežené věznici bez možnosti propuštění. Norsko ale chce podle europoslanec dát najevo, jak mu záleží na tom, aby se i s tím nejstrašnějším hrdlořezem či psychopatem zacházelo pokud možno co nejhumánněji.
Rodina je proto se synem v písemném i osobním kontaktu a neplatí pro ní žádná větší omezení. Zdechovský také upozorňuje, že při setkání matka může se svým synem hovořit rodným jazykem a jeho „věznice" připomíná spíše lepší penzion, kde má přístup k počítači, televizi a může si oběd vybrat i z několika chodů.
"Na druhé straně je Eva Michaláková coby česká matka dvou odebraných synů Davida a Denise. Policie u ní zkoumala podezření na sexuální obtěžování dětí, nicméně nenašla nic, co by nasvědčovalo, že by k něčemu takovému mělo dojít. Nepředstavuje žádné nebezpečí ani pro své okolí, ani pro děti. Svědčí o tom i skutečnost, že pracuje s dětmi v mateřské školce," zamýšlí se v komentáři Zdechovský.
I přesto mohla Michaláková vídat své děti pouze dvakrát ročně na dvě hodiny. Nyní u ní Barnevern přitvrdil a dobu jí snížil ze dvou hodin pro každého z obou dětí pouze na patnáct minut na to, aby viděla oba syny.
"Takže si to shrňme: Masový vrah může celkem pravidelně vídat vlastní matku a příbuzné. Setkávání nejsou kladeny žádní větší překážky či omezení. A na druhé straně byly nevinné matce odebrány děti a nyní je smí vídat jen dvakrát do roka na patnáct minut, a to ještě za velmi přísného dohledu norské sociálky. Matka nesmí se svými dětmi mluvit česky ani je obejmout. Důvod nikdo pořádně neví," píše Zdechovský.
V případě zacházení s masovým vrahem vidí bezbřehou humanitu ve vztahu k nejnebezpečnějším zločincům. "Naopak některým nevinným nedokážou pomoci ani soudy či policie a příliš účinný není ani diplomatický nátlak. Takhle to dopadá, když se sociálka stane státem ve státě," dodává.
Následně připouští, že diskutující i komentátoři, kteří si stěžují na přílišnou medializaci a politizaci celé kauzy, mají trochu pravdu. "Pokud právní i diplomatické prostředky dostatečně nezabírají, není jiná možnost, než dostatečně rozšířit povědomí o bezpráví a zkusit ho napravit přes poslední nástroj – veřejnou diskusi. Pokud s tím někdo nesouhlasí, ať vymyslí jiný nástroj. Z mého pohledu současný mediální a politický tlak je poslední šance zvrátit bezpráví páchané na Michalákových," uzavřel Zdechovský.
Související
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
Čech poprvé povede unijní úřad OLAF. Rozhodla Evropská komise
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku) , Anders Breivik
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
před 1 hodinou
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
před 2 hodinami
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
před 3 hodinami
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
před 4 hodinami
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
před 5 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
Epidemie eboly, která si v Demokratické republice Kongo vyžádala již nejméně 131 lidských životů, se možná šíří mnohem rychleji, než se původně předpokládalo. Varování v úterý vydala zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) doktorka Anne Ancia. Podle jejích slov se s postupujícím vyšetřováním ukazuje, že se nákaza stihla rozšířit do dalších oblastí. V Demokratické republice Kongo úřady k úternímu dni evidují již více než 513 podezřelých případů, přičemž jedno úmrtí na tuto chorobu potvrdila také sousední Uganda.
Zdroj: Libor Novák